Akné, testosterón a následné tehotenstvo

lambrett
28. dec 2012

Ahojte zienky. mam 25r (o chvilu 26) a stale ma trapi akne, asi od cca 12r. Ked som brala HA tak bolo vsetko ok, ale zakazali mi ju brat, pretoze mi skodila viac ako pomahala na zdravotny stav a bolo mi z nej zle. Beriem uz treti rok euthyrox 25 (mam znizenu funkciu stitnej zlazy). Krvne testy ukazali, ze mam zvyseny testosteron a vraj sa to da upravit iba HA, ale tu ja odmietam brat. Brala som uz 2x aj roaccutane - retinoid (tie, kt ste ho brali viete ake uzasne vysledky robi, ale aj to, aky je to tazky liek). Neviete mi niektora poradit, co pomohlo vam, ak ste mala nejake podobne problemy?? bojim sa aj HA preto, aby mi neurobila sarapatu a ked o rok dva budem chciet babetko, tak to nebude lahke (mam na mysli aby sa po vysadeni moj hormonalny system nezblaznil a mozno sa akne hned vrati a cele jej branie tym padom bude zbytocne).uz som bezradna niekedy....(btw paradoxne som kozmeticka a staram sa oplet myslim ze ukazkovo, aj strojmi na cistenie pleti, ale problem je v tele a podla koznej bud tehotenstvo alebo HA :( ... ) dakujem za vase prispevky 🙂 😉

ematko29
28. dec 2012

@lambrett ahoj,ak máš problém so zvýšeným testosteronom tak podla mna bude otehotnieť problém,tam sa potom brzdí ovulacia anedochádza k nej,ale podla toho ako ho máš zvýšený ak len mierne tehotenstvo je možné apotom by bolo dobré otehotnieť ak máš ským 😉 môže to naozaj pomôcť na tie akné.ak by nedochádzalo k ovulácii,sú potom lieky na jej vyvolanie.

lambrett
autor
28. dec 2012

fuha no vdaka :( nepotesila si ma. viem, ze je problem s otehotnenim a este aj ked je problem so stitnou zlazou....tak uvidim no...kozna hovorila cosi aj o fytohormonoch (jej sused je znamy gynekolog u nas tak s nim sa radila lebo ja mam svojho v KE ale uz tam nebyvam)....asi predsa bude fajn aby sa nakoniec vyjadril on...a s kym je, ale nechce kym nebude svadba 😠

januliku
28. dec 2012

@lambrett Co ja viem (aj z vlastnej skusenosti), tehotenstvo upravi plet len docasne (na cas tehotnosti a dojcenia a mozno par mesiacov po porode), potom sa vacsinou plet vrati do povodneho stavu. To plati aj pri HAK. Takze urcite hladaj ine riesenie. Hovori sa, ze plet odraza nejaky vnutorny problem (so zaludkom, travenim a pod.), ci je to ale pravda, netusim. Taku skusenost nemam.

kveta
28. dec 2012

@lambrett Nemas aj neziaduce ochlpenie a priberanie? Ak ano, mohlo by ist o polycysticke vajecniky.

soldi
28. dec 2012

@lambrett tiez sa priklanam k vysetreniu na polycysticke vajecniky, pripadne rovno inzulinovu rezistenciu.
hak tst nevyriesi, len utlmi cinnost vajecnikov. fytosoja je estrogen, to by pomoct mohlo, akurat, ze pokial mas problem so stitnou zlazou, tak soju uzivat nesmies- mala by si sa jej nadmernemu uzivaniu vyhybat aj pri beznom stravovani.

lambrett
autor
28. dec 2012

travenie a helikobakter a vsetko s tym je o.k., mala som robene testy. polycysticke vajecniky - mala som, ano a preto som brala HA, ale po pol roku mi ju zakazali. vdaka zatial ale za vasu ochotu napisat nieco, ale asi sa uz aj zacinam bat o buducnost a moje potomstvo....:((

soldi
28. dec 2012

@lambrett neviem, nakolko je Tvoj gynekolog skuseny a ochotny, ale co by som robila ja na Tvojom mieste (tiez mam vyssi tst a polycysticke vajecniky)
v prvom rade treba urobit hormonalny profil a sono, ze ako to vyzera
v druhom rade by som sla na vysetrenie inzulinovej rezistencie- diabetologicka ambulancia. ta byva casto pricinou polycystickeho syndromu. pokial sa zisti, ze problem je tu, nasadi sa metformin. po nom by sa mali upravit cykly aj akne 🙂

iwesska
28. dec 2012

@ematko29 Nie je pravda, aj ja mam zvyseny testosteron a dieta z prirodzeneho pocatia 😉
@lambrett Uplne chapem tvoje zufalstvo. Nie si sama. Ja mam akne od cca 14r. vkuse a to budem mat uz 30r. A nemam to len na tvari, zial ☹ Tiez som brala ako mlada HAK asi rok - pomohlo mi to, ale zase v inom skodilo. Takze ju viac nechcem vidiet. Co sa koznej tyka - tiez mi navrhla Roacutane, ale po tom co mi dala podpisat papier ake to moze mat pre mna nasledky, tak som odmietla aj to. Potierala som si to kadejakymi vodickami a hlupostami, ale vsetko to bolo len na chvilu. Zhorsuje sa mi to vzdy dva tyzdne pred MS. Jedine obdobie kedy som mala prvy krat v zivote krasnu plet bolo tehu. Vsetci si to vsimli. Zial po porode ako sa mi prestavili zase hormony to mam naspat. Vraj mam tiez vyssiu hladinu testosteronu - preto mam aj redsie vlasy. Takze jedine hormony na to pomozu. Ale ja ich nechcem. Neobetujem predsa zivot, kvoli kozmetickemu defektu. Zmierila som sa s tym a prijala som sa taku aka som. Kupujem si akurat pripravky, ktore mi udruzuju plet cistejsiu . A samozrejme vela robi aj strava u mna - nejem mastne, tucne, jedla, sladkosti typu kekse a ine tukove pochutiny, bielu muku, biely cukor, a z cokolady len kusocek.

iwesska
28. dec 2012

@soldi Ako ti zistili polycisticke vajecniky, len zo sona? Lebo ja mam tiez akne od puberty, vraj mam tiez zvyseny tst, ale s MS som nikdy problem nemala, cykly, ovu, vsetko pravidelne, stitna zlaza v poriadku inak.

soldi
28. dec 2012

@iwesska je rozdiel polycysticke vajecniky (pco) a syndrom polycystickych vajecnikov. (pcos)

ja mam hranicny tst, resp. mierne zvyseny, znizenu funkciu stitnej zlazy, pco, cykly dlhsie a nepravidelne, ale s otehotnenim som problem nemala ani jeden krat, kedze ovulujem a to je najdolezitejsie.

cize ak mas ovulaciu, tak by som to vobec neriesila, jedine, ak to riesis kvoli akne, ale tam moze byt pricin vela.
pco sa zistuje len na zaklade sona, pri pcos je to komplikovanejsie.

jessica2225
28. dec 2012

@lambrett viem o čom hovoríš pokial som brala diane35, bolo všetko ok, ale potom to bol des, na ulicu som sa bála vyjst, potom som brala curacne je to to isté ako roacutane, to je svinstvo ale pomohlo, je tomu už rok-v januári ,krémy som vyskúšala asi všetky, bojovala som s tým 10 rokov, ale ako som brala ten curacne tak mamina mi doniesla z Izraela krém z mrtveho mora a požívam ho dodnes teda objednávam, a možem ti povedat že ten krém mi pomáha

lambrett
autor
28. dec 2012

hm...mne raz lekar povedal ze mam polycisticke vajecniky ale nejak viac sa nevyjadroval. iba ze ak chcem mat raz deti tak mam brat HAK aspon 1-2roky aby sa to upravilo. mam v plane zmenit gynekologa kedze som sa prestahovala do ineho mesta tak uvidime co on na to....potom vam napisem, mozno to niekomu pomoze 🙂 a inak ja sa stravujem dost dobre si myslim, cokolady vobec si nekupujem, malokedy zjem nieco vyprazane a jem dost ovocia a zeleniny...cvicim iba vody malo pijem. takze myslim ze moja zivotosprava by mala byt o.k. 🙂).....a dufam, ze raz budem mat deticky ako aj vy ostatne 🙂 😉

iwesska
28. dec 2012

@soldi No ved toto ze nikto netusi, odkial to akne pochadza. Lebo aj kozna hovorila, ze ked som otehotnela, tak nema ani vyznam potom ten zvyseny tst riesit. Ja som celkovo taky zamotany medicinsky pripad 😒

kveta
28. dec 2012

@lambrett over si tie polycysticke a zvaz, ci radsej rychlo neotehotniet, aby si to vobec stihla..

sarafortuna
29. dec 2012

@lambrett , momentálne je na trhu novinka NOSITOL alebo INOFOLIC - je to práve na zníženie tuku a cukru v krvi pri PCO a zvýšenom testosteróne. Skús porozmýšať, je tu o tom aj téma, ale je to relatívne v štádiu testovania - v zahraničí majú veľmi dobré výsledky.
HAK určite nie je riešenie, zmeň lekára a spýtaj sa aj endošky na to... Endošky pri takýchto stavoch dávajú metformin (podobne účinky ako to čo som spomínala prvé - len tie prípravky sú iba vitamíny s extra dávkou INOSITOLU a metformin je chééééémia).
Ja mám testosterón OK (uvidíme teraz) a endoška mi dala metformin mini dávku a idem skúsiť aj tie vitamínové prípravky - mám akné a aj trošku nadváhu 😒 - ja musím aj schudnúť.

lambrett
autor
29. dec 2012

@kveta 🙂 dala som to precitat snubencovi, aby nemyslel ze vymyslam :-P .....a @sarafortuna....dakujem, tie nazvy si skusim opisat a opytam sa na to endokrinologa, ze co a ako. este som to nepocula a necitala o tom ani a nasi lekari poniektori...daju ti zakladne lieky a ine moznosti hlada malokto. ja nadvahu nemam ale davam si relativne pozor co jem a snazim sa hybat. ale sladke milujem (susienky a BeBe 🙂) )....dakujem vam 🙂 😉