Cyklus bez ovulky a menzesu

28. aug 2022

Ahojte ženy, ak je cyklus bez ovulacie, tak menštruácia je potom slabá, lebo necítila som tento cyklus vôbec ovulku a dostala som asi ms, trva už pomaly 4 dni, ale len take spinenie, slabe, vobec zo mna netecie ani ta zrazena krv, len take tmave a ruzove spinenie. Len robila som si aj ovulacne testy a okazovalo mi pozitivitu 5 dni pred zacatym spinenia. Hm. Dakujem za skusenosti.

janetinka27
28. aug 2022

tazko povedat. ked nie je ovulacia, nie je ani skutocna menstruacia. moze to byt napr. krvacanie "z prieniku estrogenov". krvacanie prislo v riadnom termine?

majamat
28. aug 2022

zeny vo vysom veku, este pred prechodom maju udajne ovulku menej casto, ako zamlada, ale aj napriek tomu mozu mat ms normalne

autor
28. aug 2022

@janetinka27 mam nepravidelnu ms takze ak nebola ovulka, tak neviem kedy mala prist ms 🙂 len podla toho ovulacneho testu by to bolo o 10 dni skor

autor
28. aug 2022

@majamat asi sa mi to stalo prvykrat, predtym som stale citila, zatial mam len 30rokov :D

majamat
28. aug 2022

cyklus vselico ovplyvnuje a meni sa. uvidis, ako bude dalej, ak by boli problemy, porad sa s gynekologom.

janetinka27
29. aug 2022

ahoj, ja mavam tiez nepravidelny cyklus, na upravu uzivam lieky (nepravidelny cyklus mam od mojich 20 rokov), cize tiez som zacala mat problemy ako mlada🙂 vtedy si este asi nikto nesledoval ovulaciu, dr nemala ani sono atd.
ked sa v cykle prestane objavovat ovulacia, porusi sa hormonalna krivka. chyba progesteron. moze naopak rast estrogen, ako som spomenula v predoslom komentari.ked estrogen (estradiol) vyrastie dostatocne vysoko, naraz klesne a pride krvacanie. nie je to ale skutocna ms, iba falosna. zena ma pocit, ze cyklus ma, sice nepravidelny. nie je to vsak skutocny cyklus, chyba v nom ovulacia, progesteron a sliznica sa tym padom neodlucuje spravne. progesteron jej rast a kvalitu totiz ovplyvnuje tak, aby pri ms pekne odisla. bez progesteronu potom pri krvacani odchadza iba vrchna cast sliznice.pri opakovanych anovulacnych cykloch tak moze sliznica nezdravo rast a hrubnut a vznika hyperplazia atd.
potom moze pomoct kontrolovany cyklus na liekoch, kedy pomocou podavaneho progesteronu sa sliznica opat znizi, odkrvaca. ak je hruba, krvacanie moze byt velmi silne. hyperplaziu to ale uz nemusi odstranit, bez liekov sa moze stale vracat.
ak mavas nepravidelne cykly, je dolezite kazdy cyklus mat ovu pod kontrolou. pozitivny ovu test nemusi znamenat ovu. estradiol sice moze stupat, folikul narastie, vyplavi sa LH, ovu test je pozitivny a folikul nepraskne. estradiol rastie, folikul rastie dalej, vznikne z neho cysta. estradiol dosiahne nezdravy vyrchol, spusti sa krvacanie, cysta praskne a vstrebe sa a zacina novy "cyklus".
je preto dobre dat si potvrdit ovulaciu (z krvi, sonom), aby si vedela ze prebieha a ze mavas skutocny cyklus s progesteronom

autor
29. aug 2022

@janetinka27 dakujem pekne za vysvetlenie, prvykrat sa mi to stalo, inak ju stale citim, ale ja som nikdy nemala pravidelnu ms, od 12ich ako som.dostala, nikdy nebola presne, ale cim som starsia, tak je rozdiel vacsi a vacsi, posledne mesiace mam 60dnovi cyklus. V piatok idem ku gynekologovi, tak sa skusim popytat, som mala pred troma mesiacmi zlu cytologiu

autor
29. aug 2022

@janetinka27 a nevies ci za to potvrdenie sa aj plati a kolko? 🙂

janetinka27
29. aug 2022

to mas ozaj dlhe cykly. ovulku ti potvrdi odber krvi 7 dni po vrchole estradiolu (cca po ovulke), odoberie sa krv na estradiol a progesteron. mne odbery predpisuje moja gyn, dava mi ziadanku, takze je to cez poistovnu.abo sono po ovulke a pritomnost zlteho telieska (no tu sa nezisti, ci teliesko aj funguje a ci je pritomny progesteron) abo napr. meranim bazalnej teploty (dvojfaxova teplotna krivka) abo pozorovanim hlienu. krv aj sono ti doktor moze urobit normalne cez poistovnu, mal by pozorovat tvoje dlhe cykly, preco su take dlhe. kolko dni mas medzi ovu a prichodom najblizsej MS?

autor
29. aug 2022

@janetinka27 ked citim, ze mam ovulku to viem, vtedy ma strasne picha bud na jed om alebo druhom boku niekolko hodin, najnovsie az 6vkuse, minuky cyklus som.si tiez robila ovulacne testy a presne pozitivnom, som na druhy den mala tie bolesti, takze vtedy som mala ovulku a ms potom pride vzdy za 15dni, to je v pohode, len ten cas pred ovulkou trva dlho 🙂

janetinka27
29. aug 2022

ano ten cas pred mas dlhy riadne. ak ovulka prebieha, je to ok.ono pozit ovu testy nemusia znamenat ovulku,lebo potvrdia,ze LH stuplo,ale na ovu treba toho LH vela a test nepovie,ci ho bolo dost.ale ak mas bolesti,ktore pominu,tak k ovulke zrejme dochadza 🙂