Cysta na vaječníku a zvýšené onkomarkery

sonik123456789
14. jan 2020

Ahojte píšem v mene mojej mamy. Mama (45r.). má na pravom vaječníku 5cm zakrvacanú cystu. Gynekologička jej brala krv a vyšli jej zvýšené hodnoty onkomarkerov CA125. V norme je 35 a mama má 40. O týždeň jej prídu výsledky z cytológie. V minulosti (3 roky dozadu) bola zaradená do rizikovej skupiny kvôli zhoršeným výsledkom z cytológie. Už vtedy mala cystu, ktorá sa za roky z 3 cm zväčšila na 5cm. Máte s týmto niekto skúsenosti? Treba dať spraviť kontrolné testy na onkomarkery pripadne iné vyšetrenia? Ďalšiu kontrolu má až v máji. Ďakujem za všetky odpovede! 🙂

gaaaa
14. jan 2020

@sonik123456789 Ja mám 6r.cystu na pravom vaječníku a každý polrok mi dr.berie krv a povedala,že ak by vyšli zvýšené onkomarkery tak nie je nad čím váhať a pošle ma na operáciu.Zatiaľ klop klop uvidím ako bude v máji.Mala som aj zlú cytologiu,mám za sebou už aj konizáciu krčka maternice.

klinger
15. jan 2020

Mne na sone nasla gynekologicka cystu cca 3 cm v maji, spravila rozbor krvi, tiez mierne zvyseny tento onkomarker a kontrola o mesiac. O mesiac bola cysta vacsia, tento onkomarker vyskocil vyrazne nad normal, takze ma hned objednala na operaciu, mala som endometrialnu (krvavu) cystu, ktora prerastla komplet vajecnik, takze mi to cele vybrali, vypalili este nejake drobne endometricke loziska a odporucili hormonalnu liecbu. Tu som odmietla, do roka otehotnela a zatial mam pokoj ( 6 rokov). Tento onkomarker byva zvyseny prave pri endometrioze, nakolko nan vplyvaju ine onkoochorenia neviem, ja som mala cytologiu uplne v poriadku, sposobila to len endometrialna cysta.

zuzu1232
15. jan 2020

Ja som mala cystu 7,5 cm, ktorú mi vybrali laparoskopicky ako diagnoza bola endometrioza. Cysta opať narástla na cca 1,5 - 2 cm. Mala som dva roky problém zo zvýšenými onkomarkermi a to podotýkam, že ja som mala hodnoty až okolo 730, kvôli čomu som podstúpila rôzne vyšetrenia. Bola som aj v Martine na odbornej konzultácií, kde mi lekár predpísal lieky priamo na túto diagnózu a dodnes mám zvýšené hodnoty okolo 40 čo považujú pri cystách za normálnu hodnotu. Takže určite je to potrebné ešte posledovať, ale zvýšená hodnota 40 nie je nič vážne neboj sa.

sonik123456789
autor
16. jan 2020

@zuzu1232 ďakujem pekne za odpoveď. Neviete ešte prosím ako často by sa mali robiť kontrolné krvné testy?

gaaaa
16. jan 2020

@sonik123456789 Mne robí pravidelne každý polrok kôli cyste

zuzu1232
17. jan 2020

to zaleží na gynekologovi, ja som dokonca po vysledkoch chodila na onkologiu na krv a bral mi cca každé 4 mesiace, ale s tým že tie výsledky som mala ozaj zlé a hľadala sa príčina. Potom keď mi to po liekoch kleslo na 40 tak každý pol rok - 2x. Teraz už nechodím.

stolverka
26. jan 2020

@zuzu1232 prosim ta bola bolestiva ta laparoskopia? Resp. po nej? Ako dlho si bola v nemocnici? Dik

stolverka
26. jan 2020

@zuzu1232 prosim ta bola bolestiva ta laparoskopia? Resp. po nej? Ako dlho si bola v nemocnici? Dik

zuzu1232
26. jan 2020

@stolverka no nie je to také strašné najviac mi asi vadilo nafúknuté brucho z CO2 a bolelo ma v krku z intubacie a potom doma kľúčne kosti lebo to CO2 sa musí vydýchať von nič čo by sa nedalo prežiť 100-krat lepšie ako pôrod 😂😂 bola som tam 4 dní -nastupovala som deň pred operáciou, potom po zákroku si celý deň na JIS, potom celý deň na izbe a na štvrtý deň má púšťali keďže som nemala žiadne komplikácie

stolverka
26. jan 2020

@zuzu1232 dakujem ti za odpoved. Ak mozem napisem ti na buduci tyzden ak budem vediet vysledky. Ak mozem do ip. Dufam, ze sa teraz mas dobre. Vdaka este raz.

zuzu1232
27. jan 2020

@stolverka jasné kľudne sa ozvi aj do IP teraz sa mám super po dvoch rokoch liečenia sa nám konečne podarilo dať krv na poriadok a nečakane som aj otehotnela. Takže podľa lekara zázrak :D