Diabetes mellitus 1. typu a tehotenstvo

teddy128
25. mar 2013

Sú tu nejaké mamičky ktoré trpia diabetom? Ako ste zvládali tehotenstvo? Mali ste nejaké komplikácie? A čo glykémia?

nemcinany
23. apr 2013

ahojte. Ja mám diabetes 10 rokov a roku 2011 sa mi narodila krásna zdravá dcérka. Tehotenstvo bolo všelijaké, len dobré nie. Bolo pre mňa veľmi ťažké ustriehnuť glykémie. Som na inzulínovej pumpe, takže to bolo o to ľahšie. rodila som sekciou v Martine. Tento rok sa chystám znovu otehotnieť, tak už teraz si dávam dokopy glykémie. Všetkým " sladkým" ženám držím palce, to dieťatko určite stojí za to.

daka122
31. máj 2013

ahoj, ja som dia ale až po pôrode, vlastne počas tehotenstva som mala tehotensku cukrovku a rok nato som už bola sladka cela 🙂 Ale držím palce nech to dobre dopadne a nech ste zdravý 🙂

zuat
3. jún 2013

@teddy128 ahoj,ja sa to pokúšam práve zvládať, som v 25tt..už asi dva týždne si glykémie robia čo chcú, predtým boli skôr nižšie, teraz sú vyššie..normálne oslavujem, ked mám pod 7 :( inak žiadne ťažkosti, až na môj neutíchajúci strach, či drobec bude ok :( máš pumpu?

teddy128
autor
4. jún 2013

@nemcinany
@daka122
@zuat Ahojte, ja mám diabetes 18 rokov a na jeseň bude rok čo mám pumpu. Aké glykémie cca asi mávate? Veľmi vám to ''skáče''?? Snažím sa mať po jedle do 8,5 ale niekedy sa to nedá ustriehnuť a vybehne mi to. Dúfam, že to drobca až tak veľmi neovplyvní. Stačilo vám 100 prúžkov alebo ste si dokupovali alebo ako ste to riešili? Lebo ja ako náhle si trošku menej meriam tak si to robí čo chce ale je to dosť finančne náročné dokupovať si každý mesiac 1-2 krabičky ☹

marika_marika
4. jún 2013

Ahojte. Diabetes 1. typu mám 9 rokov a mám 2 synov (3 a 1 rok). Prvé tehotenstvo bolo plné komplikácií, ktoré nesúviseli s diabetom. Rodila som sekciou v 36. tt. Druhé tehotenstvo bolo oveľa lepšie, aj keď mi glykémie oveľa viac lietali než pri prvom. Pumpu som nechcela, ani som ju nemala. Rodila som opäť sekciou v termíne. Obaja chlapci boli trošku väčší, ale zdraví. S prúžkami som nikdy nevychádzala (ani teraz) a dokupovala som. Dávky inzulínu sme s doktorkou upravovali skoro každý týždeň. Jednoznačne mi radila, že keď treba, tak si mám dopichnúť inzulín. Pri prvom tehotenstve som bola kvôli diabetu vo veľkom strese... a zbytočne. Druhé som si oveľa viac užila. Treba často merať, ale nestresovať 🙂 Držím palce!

daka122
4. jún 2013

@teddy128 no ja som do 8,5 nemala ani nepamatam, mne to skače katastrofalne, som na perách ale teraz začinam vážne uvažovať o pumpe 🙂LEN SI neviem predstavit mať stale niečo pri sebe ☹

zuat
4. jún 2013

@teddy128
@marika_marika ja tiež dokupujem, tie dve krabičky na mesiac, čo v tehu prepláca poisťovňa sú strašne málo :( dá sa možno aj požiadať o nadlimit, ale ja som to skúšala ešte ako netehotná a zamietli mi to, a tam potrebuješ aj potvrdenie od doktorky a odvolanie mi povedala,že si mám už riešiť sama, tak som to nechala tak..teddy mne sa glykemie prve 4 mesiace drzali akoby samé, dokonca som mala často nízky, furt som musela jesť niečo sladké navyše 🙂

marika_marika
4. jún 2013

@zuat Rozumiem ti, ja som sa do boja s poisťovňou ani nepustila. A tiež sa mi glykémie na začiatku tehotenstva zlepšili v podstate samé (akurát potom začal stres a začali sa zhoršovať). Niečo podobné sa dialo aj v treťom trimestri. V kuse som jedla sladkosti. Ešte aj nákup vo väčšom obchode ma ťahal do hypa a na desiatu som si párkrát dávala palacinky. Glykovaný hemoglobín na konci tehotenstva som mala ako zdravý človek.

teddy128
autor
5. jún 2013

@daka122 ja som tiež dlho nad pumpou uvažovala hlavne kvôli tomu, že stále na sebe niečo vláčiť ale nie je to vôbec až tak strašné ... je to len o zvyku!

teddy128
autor
5. jún 2013

@zuat
@marika_marika ja som teraz poslala žiadosť do poisťovne o schválenie nadlimitného množstva 150ks na mesiac, ešte sa nevyjadrili tak som strašne zvedavá ako to dopadne ale viac menej s tým rátam, že mi to zamietnú (aj keď dosť by mi to pomohlo aj tých 50 prúžkov navyše) ... na začiatku tehotenstva v prvom trimestri som mala strašné glykémie ... musím si pichať takmer dvojnásobok toho čo zjem (sacharidových jednotiek) a rána mám strašné hypá a už sme o dosť znížili bazál no uvidíme ako to pôjde ďalej ale výsledky (glykovaný) mi vychádzajú ako zdravému človeku aj keď občas mi to nad tých 8,5 vybehne ... ale celkovo mi telo inak reaguje na jedlo aj dávky inzulínu a niekedy je to dosť mätúce a ťažko potom posúdiť či dopichnúť alebo počkať 😒

marika_marika
5. jún 2013

@teddy128 Ja som mala problém hlavne s bazálom: buď som mala v noci hypo, alebo som mala vyššiu glykémiu ráno. S pumpou sa to možno dá lepšie nastaviť. S tým bojujem prakticky ešte aj teraz. Lenže teraz je to aj o tom, že niektoré noci som hore aj 7-krát (2 deti), iné noci len párkrát....
Počas tehotenstva som niekedy mala nutkanie merať aj každú hodinu, lebo, presne ako píšeš, niekedy stačí počkať a glykémia klesne, inokedy nie. Ale zistiť sa to dá len glukomerom :-/ Keď som mala do 11,0, tak som nedopichovala. Ak viac, tak už som zvažovala, či budem fyzicky aktívna alebo či nedopichnúť.... Zase s perom je to iné ako s pumpou...

teddy128
autor
5. jún 2013

@marika_marika ja mám zase strašne nízke ráno, od tej tretej mi to strašne klesá a už sme o dve jednotky v rozsahu 3 hodín znížili z bazálu čo si myslím, že je dosť ale ešte mi to bude musieť asi znížiť ... ale trápi ma hlavne ten bolus pred jedlom lebo od začiatku tak musím fungovať s dvojnásobnými dávkami a bojím sa, že neskôr mi to ešte nebude stačiť (lebo sa vraj hovorí, že prvý trimester potrebuje žena málo inzulínu) čo u mňa zase až tak nebolo 😖 ... ja už šaliem keď mám nad 8 😅 minule som mala 9,7 dopichla som si 0,5 jednotky a paradoxne som šla do hypa na 2,5 iný deň som mala 10,7 nedopichla som a šla som ešte vyššie ... mám z toho hlavu v smútku no uvidím čo mi zajtra doktorka povie na kontrole ... s takou malou dušičkou teraz chodievam na tie kadejaké kontroly len aby všetko dobré bolo

anica23k
5. jún 2013

ahoj,ja som dia 3,pol roka.mam uz jedno dieta a uvazujeme nad druhym tak som presla na pumpu.

anica23k
5. jún 2013

zatial si zvykam, ale je to lepsie ako si stale dopichovat a myslela som si ze mi bude na tele viac vadit,,bojim sa druheho tehotenstva -viem co ma asi caka, ale chcem ist dotoho aj ked to nie je lahke stymi glykemiami robia si co chcu 🙄

anica23k
5. jún 2013

ale určite by som odporučila prejsť na pumpu aj počas tehotenstva, naďalej musím dodržiavať diétu ale aspoň tie hypa nie sú už také časte a glykémie sú dobre aj v noci.A počas tehu ma žena nárok na senzor ktorý sníma glykémie 24 hodín denne a upozorňuje na hyper alebo hypo, sama som zvedavá aké to potom bude......

vulka
5. jún 2013

Ja mám cukrovku 26 rokov, pumpu používam už 9 rokov a mám 5,5 a 1,5 ročné deti. Prúžky spm počas twhotenstiev dokupovala ako divá. pri sruhom som si našla sponzora na zakúpenie senzorov a minilinku( merača na kontinuálne meranie). Ten mi ohromne pomohol hlavne pri nastavovaní nočných bazálov.

anica23k
5. jún 2013

na ten senzor ma predsa zena pocas tehu narok a je preplacany poistovnou aspon tak mi povedali?hm?

vulka
5. jún 2013

@anica23k Hééj? To je asi nová vec. Ja som rodila v septembri 2011 a vtedy to určite tak nebolo. Ledva som vyžobrala, aby mi jeden dali v Ľubochni.

zuat
6. jún 2013

@teddy128 držím palce nech ti ten nadlimit schvália.. ja dopichujem nad 9, pod 9 zvysujem trošku bazál zvyčajne 🙂 len nerozumiem tomu, ze ked si napr dopichnem, odmeriam o 1-2 hodiny a mam rovnaky, alebo vyssi, to ma ide porazit 🙄
počas tehu je tušim nárok na 4 senzory..ale ja som také trdlo, že ani to som si nevybavovala, ale našťastie boli moje noci celkom ok, až na ranné hypá v prvých mesiacoch.

teddy128
autor
6. jún 2013

@zuat ďakujem, ale veľmi tomu neverím ... veď to je to najhoršie, že každé telo reaguje úplne inak 😒 o tých senzoroch viem ale asi to nebudem riešiť lebo keď som si to prepočítala tak lacnejšie vyjde dokúpenie prúžkov do glukometra a ten senzor nie je veľmi presný lebo ti to vyhodnocuje z tej vnútrotelnej tekutiny či čo to a to je vraj najnepresnejšie, takže asi radšej investujem do prúžkov

marika_marika
6. jún 2013

@teddy128 nestresuj sa tak veľmi 🙂 Zo stresu sú tiež glykémie na nič. Sú aj horšie veci, ako glykémia nad 8, a nestresuješ z nich, lebo na ne nemusíš stále myslieť. Chodíš ešte do práce, alebo si doma? U mňa tiež neplatilo to, koľko tehotná žena potrebuje inzulínu. Na konci tehotenstva som potrebovala úplne najmenej (a malo by to byť opačne). Každá sme iná, reagujeme inak. Moja cukrovka sa správala úplne rozdielne pri prvom a pri druhom tehotenstve :-/ Aj gynekológ, hlavne pôrodník by sa mal trošku v cukrovke vyznať. Vtedy som to neriešila, teraz viem, že som mala :-/ Držím palce!

pajalbc
15. júl 2013

@anica23k Ahoj, ja mám cukrovku 24 rokov a teraz som 24TT... Viem, že pumpu už máš, takže ťa nebudem presviedčať o jej nevýhodách... Ja som ju mala 2 roky, potom som prešla spať na perá... Už pred tehu som mávala často nerozpoznané hypoglykémie, tiež som dúfala, že senzor k pumpe to porieši... Moje sklamanie prišlo hneď po zavedení senzoru, prvý senzor nebol dobrý, stále ukazoval divné hodnoty a keď som chcela skalibrovať podľa glukomeru, tak vyhadzoval chybu, lebo tam bol príliš vysoký rozdiel... Keď som sa vrátila z Martina, kde mi pumpu nastavovali, tak som zažila prvé hypo, podľa glukomeru 1,2 a podľa senzoru 7,4 - takže žiadne upozornenia na hypo! Dnes mám senzor tiež, bez pumpy, len aby som videla denný graf glykémií... Aj keď tomu príliš neverím, uvidím, čo to povie, v každom prípade k tomu, aby som tento graf dostala, zapisujem si aj glykémky z glukomeru a tie odovzdám pani, ktorá výsledky vyhodnotí, takže predpokladám, že sa budú korelovať s glukomerovými hodnotami ☹ Počas tehu máš nárok na senzor (asi až jeden kus) s doplatkom 7,- eur... Ja ti ho neodporučím, pretože som s ním nemala žiadnu dobrú skúsenosť. Problém je ten, že na aktuálnu hodnotu glykémi potrebuješ krv z prsta, teda hodnotu z glukomeru, kdežto senzor ti meria glykémiu z vnútrobunečnej tekutiny a teda žiadny validný výsledok, tam sa ti zmena hladiny cukru prejaví najskor po pol hodine, hodine??? čo je hroza, medzitým sa možeš dostať do kómy v dosledku hypoglykémie, takže ak budeš mať senzor - 100% mu never!

pajalbc
15. júl 2013

@teddy128 Ahoj, už si tehu, alebo len plánuješ? ja som počas 1.trimestra mávala skor hypo, teraz mi občas stúpne glykémka aj nad 11, čo ma samozrejme neteší... takže dopichujem, názor na senzor som napísala vyššie v príspevku pre anicu23k... takže schvaľujem, že si radšej dokúpiš prúžky, tiež to takto riešim, 100ks na mesiac je strašne málo v tehu... Ak už si tehotná, napíš pls v ktorom TT a ako to prežívaš... ja už mám 35 rokov a je to moje prvé tehu, samozrejme dúfam, že všetko dobre dopadne, ale z každej hypo, alebo hyper som smutná...

javladka
16. júl 2013

Ahojte dia tehuľky,
ja mám cukrovku už 21 rokov a mám 2 krásne a zdravé deti (6r.,3r.).Prvé tehotenstvo na perách skončilo potratom v 8tt. Potom som prešla na pumpu, bez senzora a nastavila som sa na hodnotu glykovaného dlhodobého cukru na 4,6 a celé tehotenstvá som sa držala v týchto hodnotách, neklesať pod 4,5 a nejísť nad 7,5. Pravdaže sa to stále nedalo udržať ale takých situácií bolo vďaka Bohu málo. V poisťovní mi odsúhlasili vyšší nárok na prúžky. Všetko som konzultovala som svojim diabetológom, kontrolovala oči a obličky, nohy a navštevovala som aj hematolog. ambul. Pri druhom som to všetko prežívala a bola v strese až kým sa malá v 35tt nenarodila, pýtala sa sama ale ukončené to bolo sekciou. Tretie som už brala lepšie, lebo aj pri dcére sa nedalo všetko riešiť a tak mi tehotenstvo ubehlo rýchlo a v 36tt sa syn vypýtal na svet, tiež ho ukončili sekciou.
Myslím si, že nám DIA maminám sa uľaví až vtedy, keď sa drobci narodia a lekári nám povedia, že je všetko OK.
Treba len veriť, veľa sa monitorovať a nestresovať.
Všetkým dia tehuľkám prajem aby všetko dobre dopadlo.

pajalbc
18. júl 2013

@javladka Ahoj, ďakujem za povzbudzujúce slová 🙂 ja som síce na perách, lebo s pumpou nemám dobrú skúsenosť ale zatiaľ sme ok, tak verím, že to tak aj zostane do štastného konca 🙂 Možeš prosím napísať koľko máš rokov a ako dlho si na pumpe/akej?

teddy128
autor
18. júl 2013

@pajalbc Ahoj, som v 21tt. Ja som to počas prvého trimestra mala skôr opak ako väčšina tehotných diabetičiek, pretože som mala strašne vysoké ... potrebovala som dvojnásobné množstvo bolusu ale za to ranný bazál mi šiel dole. Našťastie mi v poisťovni schválili vyšší počet prúžkov, takže sa to dá už lepšie zvládnuť. Aj keď sa snažím mať čo najlepšie glykémie občas mi to vyskočí na 10 a hypá mávam častejšie. Mám 22 a tiež je to moje prvé tehotenstvo. Ak chceš napíš mi IP budem rad 🙂

javladka
18. júl 2013

Ahoj, tento rok oslavujem 30tku. Síce sa tak necítim ale čo už 🙂)). Na pumpe som od roku 2006. V 2007 sa mi narodila dcéra a v 2010 syn. Na pumpu som prešla vlastne po tom prvom potrate v tom 8tt, a musím sa priznať, že som bola na seba počas tých tehotenstiev veľmi prísna, tie deti boli pre mňa tak veľká motivácia ako nič iné čo som zatiaľ nezažila, to ma hnalo stále si ten cukor pravidelne merať a držať v tých hodnotách aby si to bábo myslelo, že som ako... zdravá.

Keď budeš potrebovať pomoc, poradiť ohľadom glyčiek, tak ti rada odpíšem ak budem vedieť.
Skade si???
papa

javladka
18. júl 2013

Aha tá pumpa je PARADIGM 754.

pajalbc
19. júl 2013

@teddy128 Ahoj, prepáč, ale ja som na MK nová a veľmi to tu neovládam, tak mi pls napíš, čo myslíš pod tým IP 🙂 keď budem vedieť, rada ti napíšem, predsa je lepšie pokecať s tehu diabetičkou, ako s normálnou tehulovu 🙂

pajalbc
19. júl 2013

@javladka Ahoj, no jasné, aj pre mňa je moja malá v brušku veľká motivácia, už ani nevnímam bolesť prstov z častého merania glykémii 🙂 ja som mala tiež pumpu od medtronicu, min.týždeň som dala dole senzor, mala som ho 6 dní a zasa mi ostala nepekná pamiatkia na koži, to isté som mala s kanylami...Som z BB a ty?