Endometrióza - skúsenosti

narutka
22. jan 2015

Ahojte baby. Bola som u gyn. A ta mi s usmevom vravi ze mam endometriozu-neviem co je na tom smiesne.Bala som sa ze tam ta hrcka moze byt cysta... Upokojovala ma ze je to krcok maternice a posunula sa mi maternica. Sialene bolesti... O tych ani nebudem pisat. Moja otazka znie ako je to vobec mozne...je to vazne? Neda sa to uz zvratit? Cysty nemam ale bojim sa. Chcem mat aj deti ale gynekologycka mi chce dat zas hormonalnu liecbu. Uz nechcem. Zatial beriem visane sa asi vola...nemam kvoli tomu menzes.nalada pod psa. Mate niekto skusenost? Radu?

mikema
25. jan 2015

@nikusqa nie, pri ovu nie. Len tyzden pred mens. Ono to ale hrozne nervuje. Tyzden spinim a tyzden krvacam a cyklus 28 dni, cize pol mesiaca beham s vlozkou alebo ob. To je na nervy.

marshmallow
25. jan 2015

@lavinis dakujem :* obaja mame problemi....mozno preto sa aj chapeme a o to bude vacsia radost ked sa podarí asi umriem od stastia!!!!!

abc987
25. jan 2015

Narutka, daj si to čo najskôr do poriadku, ja som mala endometriozu (cystu) a žiadne príznaky, nič ma nebolelo. Taká cysta môže spôsobiť neplodnosť. Musela som ísť na laparoskopickú operáciu. Doktori potom odporúčajú otehotnieť, alebo nasadia antikoncepciu. Záleží v akom to máš štádiu. ale neber to na ľahkú váhu.

marshmallow
25. jan 2015

@mikema skus dufaston nech ti gyn predpise

lavinis
25. jan 2015

@abc987 mne doktor kázal kľudne sa snažiť aj cez cystu, pokiaľ nehrozila operácia a aj sa podarilo.
Ale určite si netreba cystu zbytočne pestovať, každopádne doktor najlepšie vie, kedy ju dať von.

abc987
25. jan 2015

@lavinis Ja som mala 4x4 a hneď ma posielal na operáciu, ani sa nesnažil dať mi nejaké lieky, vraj to už nepomôže. Asi sa bál, aby to nebolo zhubné... Neviem.

lavinis
25. jan 2015

@abc987 no ja som s prvou cystou išla na operáciu, keď sa mi zvýšili onkomarkery (čo je pri endometrióze normálne), teraz s druhou som mala ísť na operáciu minulý rok v januári, lebo som zas mala zvýšené trocha onkomarkery,
ale potom som mala zápal maternice a vaječníkov a cysta sa trocha zmenšila, tak sme to nechali tak a na ďalšej kontrole som už mala onkomarkery normálne. Na poslednej kontrole v novembri som bola pripravená, že mi dá termín na operáciu, ale povedal, že cysta sa nemení, tak že ešte tri mesiece počkáme.
Ja som sa ho pýtala, že ako si môže byť istý, že to nie je niečo vážnejšie a on mi povedal, že sa to pozná podľa okrajov a výzoru tej cysty.

lavinis
25. jan 2015

@abc987 ale tak ono je asi fakt zbytočné si tam tú cystu pestovať, to mi zas povedal iný lekár, u ktorého som bola a ten ju chcel operovať hneď, aj čo som sa rozprávala s kamarátom medikom, že jeho frajerka mala cystu, ona je tiež medička a tiež sa to hneď odoperovalo.
Ale tak ja mám súkromného lekára, on dosť konzultuje veci aj s inými lekármi, je veľmi detailný a starostlivý, tak verím, že vie, čo robí.

nikusqa
25. jan 2015

@lavinis Zaujimave, ze ja som nikdy nemala zvysene onkomarkeri a robil mi ich 100 krat 🙂 . Tak ked ti ta cysta nerobi zle tak neni hned potrebne ju vyoperovat. Ale zalezi aj cim je ta cysta naplnena

lavinis
25. jan 2015

@nikusqa no veď to neznamená, že ich musíš mať zvýšené, keď máš endometriózu, ale nie je to nič neobvyklé, ak by zvýšené boli. no v tom prípade sa radšej hneď operuje. Jedná sa práve o onkomarker 125:

"Onkomarkery produkují nejen rakovinné tkáně, ale i nezhoubné útvary či zánětlivá ložiska. Zvýšené hladiny mohou být i důsledkem častého kouření nebo určitých fyziologických procesů. Například onkomarker CA 125, který přísluší vaječníkům a děloze, se může zvýšit při menstruaci nebo během těhotenství, ale i při endometrióze či při onemocnění poplicnice, pobřišnice a osrdečníku"

Více na: http://www.vylecime.cz/jak-pozname-onkomarkery#...

lavinis
25. jan 2015

samozrejme, to nie je žiaden príjemný pocit, ich mať zvýšené....to vám poviem

nikusqa
25. jan 2015

@lavinis A este ohladom operacie, neni dobre ked sa clovek chce dat "dobrovolne" operovat bez odporucania lekara, ako si pisala, ze kamaratka si ju dala pre istotu vybrat, je sice pravda, ze je menj pravdepodobne zeby sa jej nieco zhorsilo ked ju ma vonku ale zase cim viac operacii tym viac sa moze zrastov robit co neni vobec dobre, hlavne pre mlade zeny co chcu mat deti.

abc987
25. jan 2015

@lavinis No, každý lekár lieči po svojom, mne sa cysta zatiaľ nevrátila (klop, klop), ale beriem antikoncepciu. Aj príznaky sú rôzne, alebo žiadne ... Ja som sa tej operácie najprv trochu bála, ale teraz som rada že mi to vybrali a že je všetko OK. Dúfam, že sa mi to nevráti už nikdy.

lavinis
25. jan 2015

mne sa vrátila po 5 rokoch...nepotešilo

lavinis
25. jan 2015

@nikusqa nepísala som, že to bolo bez odporúčania lekára ;)

nikusqa
25. jan 2015

@lavinis no tak podla mna mozes byt vcelku spokojna, lebo 5 rokov je dlha doba v pripade endometriozy. Väcsinu ludi co poznam s touto diagnozou tak sa im do 1 roka vratila, ale aj po par mesiaoch od operacie. Kebyze mne sa podari vydrzat tolko co teba tak by som bola stastna 😉

lea231
25. jan 2015

Baby chcem vas povzbudit, aj mne prostrednictvom diagnostickej laparoskopie zistili endometriozu. Umely prechod vyvolany hormonalne som riesit nechcela lebo sme planovali babatko uz dlhsie prostrednictvom asistovanej reprodukcie, kedze sa nedarilo. Napokon som do roka od diagnostikovania otehotnela a to prirodzene. Drzim aj vam palce, viem co to je tuzit po babatku. 😲 😲

mikema
25. jan 2015

@marshmallow dufaston mám a nepomáha. Už som aj utrogestan brala,ani ten nepomohol. Môže to byť stresom?

marshmallow
26. jan 2015

@mikema ano stres je najvacsi nepriatel.....ak mas pocit ze tam je problem....treba ho riesit...

mikema
26. jan 2015

@marshmallow stres urcite je ale ked doktor videl nejaku cystu, asi krvavu, tak predpokladame, ze je to endo a nie stres...

marshmallow
26. jan 2015

@mikema lenze ta endo vznika aj na zaklade stresu...vsetko ma suvis v tele...a mne sa endo bolesti zhorsuju ked som v strese....

luciafackova
26. jan 2015

@narutka ahoj ja som si v júny 2013 dala vybrať mirenu a diagnostikovali mi endometriozu a ze mám otehotniet, ale kedze som aj chcela druhe babo tak sme sli nato a v oktobry som bola uz tehotna v juny 2014 som porodila syna a da sa povedat ze uz nemam nic som zdrava a mam aj zdrave dieta takze ak ces babo tak to skus tak a uvidis ze co a ako ale drzkam ti palceky aby si to zvladla.

mikema
27. jan 2015

@marshmallow ahaaa. No ja bolesti moc nemam, len pocas mens ale tosom mala vzdy... no uvidime.

adria101
27. jan 2015

@mikema ahoj ty si presne ako ja, tiez spinim niekolko dni dokedy sa mi rozbehne ms a tiez mi na to nic nezabralo.. Vsetky vysledky mam ale dobre, tak naozaj neviem z coho to moze byt. Viem len ze mi to spustila antikoncepcia a odvtedy sa toho neviem zbavit. Ty to mas odkedy?

mikema
27. jan 2015

@adria101 mne to prislo po antikoncepcii ale nespominam si ci hned... a mas endometriozu alebo nie? No som rada, ze nie som sama 😀

marshmallow
27. jan 2015

@luciafackova aj mne poradili otehotniet...no nejdeee

adria101
27. jan 2015

@mikema ja dufam ze nemam endo, bola som uz na vsetkych moznych vysetreniach okrem laparoskopie, tej sa velmi bojim.. Ine tazkosti okrem spinenia nemam. A co ti na to hovori doktor? Lebo ja som ich uz vystriedala 3 a ani jeden z nich v tom nevidel ziadny problem :-/ ( lebo nevedia co s tym)

luciafackova
27. jan 2015

@marshmallow ja som brala cistu kyselinu listovu a po mesiaci ako som ju uzivala so postastilo tie nam neslo a pritom som sa citila uz ako zajac vzdy ked bola ovulacia a nic a po mesiaci uzivania prva ovu a podarilo sa... 😀

nikusqa
27. jan 2015

@adria101 Ja som tiez bola na vsetkych moznych vysetreniach, fakt velmi vela som ich absolvovala a niektore boli aj dost neprijemne a nikde nic nezistili. Tak gynekolog mi povedal, ze posldna moznost je laparoskopia a proste sa pozriet na to z vnutra. A bingo zistili mi po cca pol roku trapenia a bolesti neskutocnych endometriozu + dalsie veci. Takze ak ti doktor povie, odporuci laparoskopiu tak sa neboj a chod na nu. Lebo ak nahodou mas endo tak cim skor ju zacnes liecit tym lepsie 😉

adria101
28. jan 2015

@nikusqa mas pravdu, ja si toto vsetko uvedomujem ale stale to odkladam.. 🙂 a ty si mala ake tazkosti? Mala si nejake priznaky?