Môžeme sa snažiť ak nám odporučili počkať pól roka?

leeenka26
10. jún 2011

Ahojte, mam otazku. Rodila som v marci tohto roku, rodila som predcasne. Moj gyneklog mi povedal ze je vsetko v poriadku, ze som zdrava a vsetko je ok. Odporucil mi pockat pol roka po porode, takze zacat sa snazit az v seprembri. Ale mne sa nechce tolko cakat, on povedal ze je to optimalne tolko pockat, ale kedze mi dietatko umrelo, velmi by som chcela zaplnit to prazdno druhym babom. kedze prvy krat som otehotnela az po 14. mesiacoch, obavam sa ze aj teraz to bude dlho trvat, preto by som chcela co najmenej cakat. Bohuzial som sa ho neopytala, ze co sa stane ak by som otehtnela skor. Ale kedze povedal, ze som ok, na zaklade sona, teda uplne v poriadku, tak co myslite, mam to skusit uz od tohto mesiaca? V auguste mam prist na preventivnu prehliadku. Co by sa stalo ak by som ju neabsolvovala, resp. absolvovala pocas tehotenstva. Da sa to?

bambi2
10. jún 2011

@leeenka26 nestalo by sa urcite nic. ak je vsetko v poriadku, tak nevidim dovod tak dlho cakat... nebola by si ani prva ani posledna, ktora skor otehotnela ako odporucali lekari... a podla mna, cim skor, tym lepsie. ty to vies najlepsie ci to zvladnes alebo nie, ty poznas svoje telo najlepsie... a ak si myslis, ze to zvladnes, tak kludne zacnite aj dnes... drzim palce nech vam to vyjde!!!!

leeenka26
autor
10. jún 2011

@bambi2 si velmi zlata, dakujem. Ja som sa len obavala aby mi gynekolog nevynadal. Ale snad nie. Ved aj tak je pre mna prednejsie otehotniet, aj ked s toho mozno nebude prave nadseny. Nechcem byt nezodpovedna, ale strasne tuzim po babetku :(

anjelicek26
10. jún 2011

@leenka26 - Je mi velmi luto, co sa stalo. Otazke je ale, preco si porodila skor? Ak povolil krcok ci plodove obaly, predcasne kontrakcie, tak by som urcite pockala, kym mi to gynekolog neodsuhlasi. Toto nechces zazit po druhy raz, aj ked je tuzba po dalsom babatku akokolvek velka. Maternica potrebuje cas sa spamätat. Pocuvaj svoje telo. Aj ked je pravda, ze telo je u zeny mudrejsie ako rozum 🙂 Otehotnie az vtedy, ked je na to pripravene 🙂

skybaby
10. jún 2011

@leeenka26 ja som prišla o dvojičky v 24tt a názory lekárov boli rôzne, jeden povedal, že ak sa na to cítim môžme sa snažiť hneď, iný že čakať tri mesiace, další polroka a môj dr.,že pre istotu az rok. Tiež som prvý krát otehotnela po vyše roku. Ako ty som chcela otehotniet čo najskôr, vedela som že psychicky mi to veľmi pomôže. Čakali sme tri mesiace a potom som otehu na prvý sup 🙂 a mame doma nadhernu dcéru a o chvíľu jej pribudne aj sestricka. Takze ak sa na citis a lekár povedal že si v poriadku, tak chod do toho. Držím palce 😉

leeenka26
autor
10. jún 2011

@anjelicek26 no ja som rodila skor kvoli infekcii a prirodzene, viem ze keby bol cisarsky, vtedy kvoli maternici je nutne pockat rok. No moj gyndos mi to nezakazal, nepovedal mi ze toto nesmiete, tamto musite, on povedal len, ze optimalne by bolo 🙂 takze skusim to. A poviem mu ze stalo sa 🙂 Dnes som bola aj na krvi a moc odovzdat obvodnej tak pockam este na vysledky. Ale mne infekciu preliecili atb uz v marci po porode.

leeenka26
autor
10. jún 2011

@skybaby vazne na prvy sup? Ako to? Aj ty si prisla o deticky? :(( to ma mrzi. Dakujem za povzbudenie. Ja som taketo reakcie ani necakala. Normalne mam vycitky aby som neurobila chybu nejaku ale tuzba je silnejsia 🙂)

bambi2
10. jún 2011

keby si sa spytala 10 lekarov, tak kazdy bude mat iny nazor... 😉
pocuvaj tvoje telo, ak si pripravena, tak by som vobec nevahala... ono nic sa nestava iba tak nahodou. vsetko ma svoje dovody!!!! ak sa nieco stalo, tak sa to stalo preto, lebo to nebolo v poriadku. a preto treba zacat od zaciatku... 🙂

leeenka26
autor
10. jún 2011

@skybaby mimochodom a co ti povedal dr. ked ti odporucil cakat rok ked si po 3. mesiacoch otehotnela?Nemal namietky? Ak sa mozem opytat ty si mala tiez infekciu?

bambi2
10. jún 2011

@leeenka26 lekar ti nemoze nic... je to tvoje rozhodnutie, tvoje telo, tvoj zivot... on tu je na to aby ti pomohol a nie aby "pindal"!!! je to jeho praca, musi to respektovat... ak sa mu to nebude pacit, tak zmen lekara...

leeenka26
autor
10. jún 2011

@bambi2 dakujem, pekne napisane. Velmi si to vyzim 🙂

leeenka26
autor
10. jún 2011

@bambi2 jaj to je doktor uz zmeneny prvy krat som unho bola a mam pred nim respekt ale clovek uzasny, gynekolog vyhladavany a fakt je proste super. Predtym som chodila k zene a ta to zanedbala ale to je uz jedno. Dolezite je teraz to, ze uz som sa celkom dokazala z toho vsetkeho spametat , rozdychat najhorsiu bolest. Teraz v pondelok nastupujem znova do prace a ak otehotniem, asi tam budem robit len chvilu - par mesiacov, a mozno nic, lebo robim v nemocnici a infekcne prostredie dost, toho sa bojim, inak by som robila aj ovela dlhsie. Ale uz viac si netrufam, uz nechcem aby sa to zopakovalo nikdy viac preto chcem urobit maximum. Mas pravdu, nemal by mi pindat, on mi akurat moze poradit, odporucit, ale fakt mi nemoze vynadat alebo nic podobne.

bambi2
10. jún 2011

@leeenka26 neni zaco dakovat... kludne rob ako to citis... vies, oni lekari to vidia iba z ich hladiska. ale ty to citis inak, tebe to pomoze psychicky. a ak je psychika v poriadku, tak bude v poriadku vsetko... nicoho sa neobavaj, zacnite sa kludne snazit, mysli pozitivne, nie na minulost ale na buducnost!!! a vsetko bude ok 🙂

bambi2
10. jún 2011

@leeenka26 neviem ale myslim si, ze prave nemocnicne prostredie nie je najvhodnejsie prostredie pre tehotne aj ak tam pracuju... koli tym vselijakym bakteriam atd...

leeenka26
autor
10. jún 2011

@bambi2 no asi budem musiet odtial odist akonahle zistim ze som tehotna. Pre dieta urobim vsetko a ja uz nechcem riskovat, pretoze mne sa ani nepodarilo zistit aku som mala infekciu. Ale je za co dakovat.

bambi2
10. jún 2011

@leeenka26 zajimave... dnesna medicina robi stale nove a nove pokroky a nevie zistit co za infekciu si mala??? 😕 😕 😕 asi to nebude iba tak, pretoze najviac infekcii a bakterii dostavaju ludia v nemocniciach... a ver mi, ze to ani nechcu zistit aby si to "nahodou" nepouzila nejako proti nim... a uz vobec nie na verejnost s tym, pokazila by si ich image 😉

leeenka26
autor
10. jún 2011

@bambi2 nie ze nevedia zistit, jednoducho mi nikto nespravil vyter ani moja gyn (u ktorej som bola rano s vytokom a vecer som uz rodila) a ani v nemocnici pred porodom aj ked uz vedeli ze mam infekciu na zaklade krvnych vysetreni.

m.i.r.i
10. jún 2011

ahoj..ja si tiez myslim, ze cakat nemusis nevyhnutne...lekari casto vravia 3 mesiace, pol roka a tak len pre istotu...ale ak ta vysetril a maternica je v poriadku, mas dobry cyklus, vsetko je zahojene a ty si psychicky na to pripravena, tak podla mna kludne...pripadne by si mohla este poziadat aj ineho gynegologa o vysetrenie- nie o radu kedy..ale vysetrenie ci si v poriadku..aby si len mala aku taku istotu, ze ozaj nejdes hr hr, lebo nase hormony nas v takych pripadoch ovladaju a nebola si zas nestastna ak by sa ti to zopakovalo...mozno niekedy staci len trosinku pockat 🙂 je mi luto co sa ti stalo, ale pises tak krasne optimisticky, ze ti to urcite vsetko super vyjde!!! drzim palce

bambi2
10. jún 2011

@leeenka26 dneska sa v medicine robia "divne" veci, velmi divne veci!!!! by si sa divila... podla mna vedeli ktora bije a urcite si nebola prva ktora takto dopadla...
pre lekarov su len 2 najhorsie veci, ktore sa mu mozu stat: prva je ta, ze mu pacient zomre. a druha je ta, ze sa mu pacient vylieci... 😉

zuzkap2
10. jún 2011

myslim ze kludne uz mozte skusit, telo vie kedy je pripravene na nove tehotenstvo.Moja kamaratka ma 3 deticky takto po sebe, vzdy ostala tehu po 600 nedeli

leeenka26
autor
10. jún 2011

@bambi2 to si zabila 🙂

leeenka26
autor
10. jún 2011

@zuzkap wau. je pravda ze po porode to ide lahsie? Ze je ,,pohnojena poda,, ?

feb13
10. jún 2011

@leeenka26 Ahoj. mrzi ma to, co sa ti stalo a chapem ze chces druhe babo cim skor. Ja som tiez nedavno prisla o babo, aj ked to bola len velmi kratka gravidita a mam doma kojene dieta ale tiez chceme cim skor surodenca. 😵 Po porode sa telo dava do poriadku 6 tyzdnov (maternica, brusna stena atd.), jedine cervikalna sliznica potrebuje na regeneraciu 3 mesiace. Myslim si, ze ak si inac v poriadku, tak nie je dovod pockat dlhsie. Neviem, ci si malemu odsavala mlieko... tak jednu menstruaciu sa odporuca pockat, aby sa sliznica naozaj zregenerovala (aj vlastne cely hormonalny system) ale potom si myslim ze je to bezpecne. Vela zien zostava tehotna hned po sestonedeli, dokonca poznam aj taku co rovno s dvojickami, no a v pohode. Myslim si, ze ked ste pri prvom mali problem otehotniet, tak mate teraz lepsiu sancu, hormonalny system po dlhej pauze sa teraz nastartuje plnym prudom... ved aj na liecbu steriliy sa dava niekedy antikoncepcia na 3 mesiace a potom dalsie mesiace po vysadeni je zvysena plodnost, nie?

Len aby sme nezabudli, ze toto dieta nebude nahrada za predchadzajuce, ale bude to nove - ine dieta ktore tiez musi mat individualny pristup.

Ja som tiez robila v nemocnici pocas tehotenstva, osetrila som aj spinave rany, bezdomovca, mali sme mrsu (co sa teda zistilo az neskor)... ak sa spravne dodrziava hygiena, tak sa ta infekcia nema ako dostat do posvy. Ja som normalne robila do 30tt, potom som bola na rizikovom lebo sa mi skracoval krcok, ale to bolo podla mna kvoli fyzickej namahe... a nakoniec som aj prenasala. Podla mna najdolezitejsie je, aby si nerobila nocne sluzby pocas tehotenstva, a fyzicky sa nenamahala (mam na mysli predovsetkym dvihanie pacientov), nevystavovala sa rtg ziareniu. Ja som bola preradena na osmicky a kedze som takto mala znizeny prijem tak som brala este aj vyrovnavaciu davku od socialky.

leeenka26
autor
10. jún 2011

@feb13 neviem bojim sa riskovat. Tazko povedat, to je ako napr. s rakovinou, jeden moze fajcit aj 50 rokov a nedostane ju a druhy ani jednu za cely zivot a dostane ju. Tu infekciu som samozrejme nemusela dostat tam, ale jedno dieta mi uz umrelo a tiez som bola taka ze vsak tehotenstvo nie je choroba, proste ziadna histerka ani citlivka. A robila som tam do 2.3. a 7.3. som rodila....uvidim aj co povie doktor co mi odporuci, na to rozhodnutie je este cas. Mrsa a dokonca pras. chripka, poznam...a robila som tam, ale nerobim sestru.

feb13
11. jún 2011

@leeenka26 Jasne ked ma clovek zlu skusenost tak sa boji viacej. Ale si myslim, ze ak si mala chorionamnionitidu ci ako sa to vola, vnutromaternicovu infekciu, tak si musela byt aj otvorena, inak sa cez krcok ta infekcia nedostane. Tiez poznam jednu zenu, ktora presne takto stratila babo asi v 6. mesiaci a nemala rizikove zamestanie - stat sa to moze hocikomu a nemyslim si, ze by u zdravotnikov bol zvyseny vyskyt takychto komplikacii. Skor mozu byt nebezpecne plavarne, verejne bazeny atd... Ale jasne, je to na tebe, ja uplne chapem ak sa bojis. Ak ta dr vypise na PN a tebe to takto viacej vyhovuje, tak preco nie.

skybaby
11. jún 2011

@leeenka26 u mna to bolo trochu iné, ja som mala príliš veľa plodovej vody a kvôli veľkému tlaku sa narusil plodovy obal a asi 4 týždne mi po troske odtekala plodova voda a počas toho sa tam dostala infekcia a voda úplne praskla a spustil sa mi pôrod. Rodila som v 40 horuckach, stratila veľa krvi a obidve dievčatka sa uz narodili mŕtve.
Ked som hneď otehu, tak dr. to zobral úplne v pohode, len ma viac sledoval a od siesteho mesiaca som bola preventívne na pn. Proste sme s mm nechceli riskovať že sa niečo pokasle, aj ked tehu bolo úplne ukazkove.

leeenka26
autor
12. jún 2011

@skybaby zo mi je luto. Ked si stratila dievcatka :( tak druhe dieta dokazalo aspon ciastocne zmiernit tu bolest? Ja to dufam, aj ked samozrejme ako nahradu to nesmiem brat a ani nemozem, to sa asi ani neda, kazde dieta je jedinecne a to prve ale prve deti ktore nam umreli budeme lbit nadalej, tie nam uz nikto a nic nevrati a nenahradi. Ale zivot ide dalej. Takze hovoris, ze tvoj gynekolog reagoval v pohode? Dufam ze aj ten moj to zoberie normalne a neude ma poucovat. Ved preco by aj, keby mi sam nepovedal ze som v poriadku, ani by ma nenapadlo dsa do toho pustit. Len akurat mi nerobil vyter z posvy, co som dost prekvapena, ale asi ked ma po porode preiecili atb, a nemam ziadne problemy, tak snad to je uz v poriadku, inak by predsa nemohol riskovat, ze mam infekciu a nechat ma tak. A co sa tyka toho pol rocnej pauzy, on sa vyjadril ze je to optimalne, a nic mi nezakazal. Asi sa fakt bojim zbytocne a tuzba po dietati je tak silna, ze aj keby mi mozno nejak vynadal tak ma to nemusi trapit, urcite da na mna akurat vacsi pozor.

leeenka26
autor
12. jún 2011

@feb13 asi mas pravdu. ved ja sama hovorim, ze nemusela som to tam dostat, ale je zvlastne, ze skoro vsetky baby, co tam robili, a boli tehotne mali podobne problemy, akurat s tym, ze im neumreli deti, ale mali problemy a niektore aj infekcie ked tam dlho robili. Ale to je diskutabilne, ja som sa o tom rozpravala s priatelom, on by bol najradsej aby som hned odisla akonahle zistim ze som tehotna, potom som mu povedala ze aspon par meisacov, mozno 3, 4 ale do 6. mesiaca si moc netrufam, nie je to sice nejaka narocna praca, ale predsa stresy a to inf. prostredie ma dost odradza kedze sme ake oddelenie, uz sa bojim o mimi. Ved uvidime. Najviac ma este trapi, ze neviem aku som mala infrekciu. Mala som predtym nadchu, zub ma bolel. Moze to byt aj z toho? Lebo mala som vysoke CRP a bhuzial mi neurobili pred porodom vyter z posvy.