Nádor alebo cysta v prsníku

lucka11985
17. sep 2021

Ahojte. Chcela by som sa opytat, ci mate niektora takuto skusenost: som po preventivke u gynekologa a pri mamografii mi lekar povedal, ze mam nador alebo cystu v prsniku 5mm.
Velmi som sa vystrasila, preto som sa v tej chvili nedokazala nic opytat. Kontrolu mam mat o 3 mesiace. Ze pockame, ci to nezmizne, lebo som prestala kojit. Vie to lekar pri mamo urcit ci to je nador? Alebo cysta? Som z toho uplne na prasky. Alebo je treba postupit dalsie vysetrenia aby mi vedel urcit ci je to nador ci cysta? Neviete niekto poradit?

teegreen
17. sep 2021

@lucka11985 Lucka, okamžite zmeň lekára! Takýto stres ti narobiť! Pokiaľ dojčíš na mamografii mohol vidieť tak figu borovú! Do 50 rokov by ju ženy nemali absolvovať, ale zjavne opätm majú € prednosť. Žiadaj si sonografiu. Myslím si, že tam máš neškodnú cystu.

palicka
17. sep 2021

@lucka11985 neviem odkial si a aké máš možnosti,ale zmeň lekára. Ten tvoj je hlupák. Ak by mal podozrenie na nádor, prečo to neriešil okamžite inou formou? Veď sono, termosken…pripadne biopsia.

lucka11985
autor
17. sep 2021

@teegreen Praveze som pred dvomi tyzdnami prestala dojcit. Pred rokom som bola na preventivke,vtedy som uz dojcila, vtedy som tam nic nemala. Teraz mi vravel, ze to moze byt kojenim a ze to moze zmiznut. No poviem ti som hotova. Na nic ine nemyslim, bojim sa, mam male deti. Hovoril, ze mam este sirsie mliekovody, ale nameral mi tam aj ten utvar - povedal citujem "je tam nador alebo cysta". a ja teraz doma len rozmyslam, je to nador? je to cysta? nepresne sa vyjadril. tak neviem, ci to vie on povedat, co to je, alebo treba biopsiu, alebo nieco

monika191019
17. sep 2021

@lucka11985 kks to čo je za kretena?..a môžem sa opýtať koľko máš rokov že chodíš na mamo?..

lucka11985
autor
17. sep 2021

@monika191019 34. Tak ja uz teraz neviem ci to bola mamografia, alebo ultrazvuk alebo co to bolo. S takym pristrojom mi prechadzal po prsiach a pozeral to cez monitor. Myslela som ze je to mamo, kedze sa minule zeny bavili, ze im robil mamo.

lindusss2016
17. sep 2021

@lucka11985 bola si asi na sone, ale teraz nerozumiem, ze to ti robil tvoj gynekolog? N3chodis na specialne pracovisko? Skus si zistit v tvojom okoli, ci nejaka klinika robi sukromne, zaplatis si, ale budes mat klud

lucka11985
autor
17. sep 2021

ano robil mi to gynekolog. bolo to podobne ako pri sledovani babatka pocas tehu. tak asi to bol ultrazvuk

lucka11985
autor
17. sep 2021

@lindusss2016 mam ist na sono? a tam mi povedia co to je za utvar? netreba nejake specialne vysetrenia? na nete som si nasla ze cysta je tiez nador. Keby mi povedal, ze je to cysta. Tak by som bola trochu kludnejsia. No on povedal je tam nador. Alebo cysta.

lucka11985
autor
17. sep 2021

@lucka11985 a este povedal ze mam prist na kontrolu tak o 3 alebo 4 mesiace. To je bezny postup? Ako casto sa kontroluje cysta? A ak je to nador tak asi to trebalo riesit hned? ci? prepacte, no som z toho veeelmi mimo

rory12
17. sep 2021

@lucka11985 a preto by nemal usg prsnikov robit gynekolog, ale radiolog 🙄 to co je za zaver ze nador alebo cysta.. skuseny lekar vie rozlisit co to je.. a ked ma podozrenie na nador, tak posiela dalej pacientku na mamoporadnu, pripadne biopsiu a nenecha to tak. Chod radsej inde. Lenze budes potrebovat vymenny listok od gynekologa, pripadne mozes ist ako samoplatca. Popozeraj na nete ci mas v okoli nejake radiologicke oddelenie kde robia usg prsnikov

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
rory12
17. sep 2021

@lucka11985 podla toho aka cysta, moze sa robit kontrola o 3mes, 6mes..

simca06022011
17. sep 2021

Ale klud.. ak chces za cca 30eur (alebo si pytaj vymenny listok) ti hocikde urobia sono prsnikov a budes v klude.
Mne to takto nasli a hned ma aj na biopsiu radiolog objednal... (ku gyn som iba skocila po vymenny listok este raz)

sprjuska
17. sep 2021

@lucka11985 ja si myslím, že to máš určite cystu z dojčenia.. tiež ma takto vystrašili ( na sone som bola 4m po dojčení, to ma upozornila doktorka radiologicka, jed som sa objednavala, že minimálne 2m po ukončení dojčenia), mala som tam hrčku, bola som aj na punkcii, booa to cysta, po roku som bola na kontrole u inej dr ma sone a ta mi to pekne vysvetlila, že to ma vacsina žien, je to akoby nahromadené stvrdnutú mlieko..

lucka11985
autor
17. sep 2021

@sprjuska pred kontrolou som si este myslela, ze prave ten prsnik mam ako keby plnsi. mozno tak 4 dni pred preventivkou som trochu vytlacila mlieko, lebo sa mi zdali upchate mliekovody. Druhy prsnik som mala v pohode, tak ten som neriesila. A na preventivke bim, prave to prso malo ten utvar. Uz si to naozaj vselijako spajam ci to suvis ma alebo nema,

miskamicha
17. sep 2021

@lucka11985 ak by to bol nador nesmie sa cakat...nie toboz 3 mesiace.... okamzite ries! USG a popripade biopsia pod USG kontrolou. Ja by som na tvojom mieste 3 mesiace necakala!

lindusss2016
17. sep 2021

@lucka11985 ukludni sa, za nador sa povazuje kazdy utvar, aj nezhubny. Aby si mala pokoj na dusi, daj si to skontrolovat odbornikom. Ale ja mam napr.rozne hrcky uz par rokov, len to sleduju a posielaju na kontrolu po 3 mesiacoch pri kazdom novom naleze.

lucka11985
autor
17. sep 2021

@miskamicha praveze pri tehu bol v poho, dokonca, ked sa mu nieco nezdalo, volal mi, aby som prisla na poradnu skor, pre istotu. tak dufam, ze by ma teraz nenechal len tak...

janage
17. sep 2021

@teegreen hej presne toho sa držala moja známa. 6 rokov nebola na kontrole a už je na onkoliecbe. A 100xvacsi humus berie ako to žiarenie z jedného mamografu raz za 2 roky. A mimochodom aj to mamo je potom niekoľkokrát do roka!

miskamicha
17. sep 2021

@lucka11985 no snad nie...ale sono by sa hodilo..je vidiet aka je to cysta...ci je tam nieco zahustene alebo tekutina

allie458
18. sep 2021

Keby si doktor mysli ze je to nador v zmysle zhubny nador urcite to nenecha tak vacsina nadorov je nezhubnych. Mne tiez povedal ze je to bud nezhubny nador alebo cysta naplnena tekutinou a nechce robiť hned biopsiu v pripade ze to je ta cysta, o 3 mesiace mam ísť na kontrolu a dovtedy sa sledovať / samovysetrenie. Ak ti nageloval prsia a chodil niecim po nich to je sono.

teegreen
18. sep 2021

@janage a moja známa po 1/2 roku od mamografie nádor a už je v nebíčku. Asi trošku málo informácií máš dievča zlaté. Ja mám cysty v prsníkoch a lekár mi sám odporučil do 50 mamografiu neriešiť.

janage
19. sep 2021

@teegreen áno sú aj agresívne typy. Že Ti nepomoze ani preventivka. Ale drvivá väčšina včas odhalenej rakoviny prsníka má veľmi dobré prognózy.
Však drz sa odporúčania svojho lekára. Ja sa tiež držím a chodím od 40, raz za 2 roky.
A info mám dosť si myslím.

teegreen
19. sep 2021

@janage ja chodím na sono každý rok. Rakovina sa u mojej známej neprejavila hrčkou, či neodentifikovateľným útvarom, no fľakom na prsníku. Pokiaľ žena dojčí, alebo sú prsné žľazy v “akčnom dojčiacom režime” tak na mamografii neuvidia nič, preto mamo u mňa zbytočná a nešetrná, takže máš síce info, ale chabé. Každá sme zodpovedná za svoje zdravie a to, že niečo preplatí poisťovňa neznamená, že je to pre mňa to najlepšie.

janage
20. sep 2021

@teegreen pani písala, že prestala dojčiť

lucka11985
autor
20. sep 2021

@janage ano prestala som 2 tyzdne pred preventivkou. No mlieko si v prsiach este citim.

janage
20. sep 2021

@lucka11985 tak u nás sú cakačky na mamo také, ze tak mesiac od žiadanky čo dostanem na preventivke. Tak či tak, by som sa radila s lekármi v prvom rade.
A áno plne súhlasím, každý zodpovedá za svoje zdravie a tak ako v každej profesii aj tam sa nájdu ľudia s rôznymi názormi na jednu vec.
Takže si vyber lekára, ktorému veríš ak sa ti nezdá konzultuj s inými lekármi.
Tá moja známa ani nič necítila, nič jej nebolo, nemohla tomu uveriť. Bohužiaľ nemýlil sa lekárka ani prístroj.

simca06022011
20. sep 2021

Citajte diskusiu, nebola to mamografia ale sono co jej lekar robil...

teegreen
20. sep 2021

@janage asi sa nechápeme…ja hovorím o celkovom stave prsníkov…nie či momentálne dojčí.

lucka11985
autor
22. sep 2021

@allie458 ty teda budes cakat 3 mesiace a potom sa uvidi? ci ides este niekde na sono?