Stenty v panvovej žile po prekonanej trombóze

vixenka
4. feb 2014

Ahojte tehulky,
nie som síce tehotná, ale do budúcna určite chcem dieťatko 🙂 Mám ale zdravotné problémy a neviem, či nebudem mať problémy v tehotenstve 😒
Mám 25 rokov a pred 4 rokmi som mala rozsiahlu hlbokú žilovú trombózu v stehne a plúcnu embóliu.
Mala som v žile lézie a ešte mi zistili aj Thurn-Mayerov syndróm (tepna v panve mi tlačila na žilu v panve) a museli mi implantovať 4 stenty do žili v panve.
Doživotne musím užívať lieky na riedenie krvi a hematologyčka mi povedala, že počas tehotenstva si budem pichať injekcie. S tým som sa už zmierila.
Ale niekde som čítala o tých stentoch v panve, že ženy by nemali otehotniet, keď ich majú v žile ☹
Môj gynekológ mi neviem na to ani odpovedať 😒

Nemáte niekto s týmto skúsenosti?
Ešte som rozmýšlala aj nad pôrodom, že v mojom prípade asi bude lepší cisársky rez.
A ešte mám jednu otázku. Ak si budem pichať injekcie ako prevencia proti trombóze, tak budem automaticky na rizikovom tehotenstve?

Ďakujem za odpovede :D

bibinka44
4. feb 2014

Ahoj Vixi, ked citam tvoje raidky akokeby som citala o sebe. az na tie tendy v panve. pred par rokmi som zazila to iste... plucna embolia a trombozy v oboch nohach. Mne sice vraveli ze by som ani deticky mat nemala, ze je to pre mna velmi velke riziko, no napriek vsetkemu mam uz dve krasne dievcatka. Mam aj k tomu astmu, ale tehotenstvo prebehlo az na niekolko problemikov v poriadku a nakoniec sa mi podarilo presvedcit doktora aby ma nechalli rodit prirodzenou cestou. Ale pre teba by bolo asi vhodnejsie rodit cisarskym rezom. Ano budes si musiet pichat injekcie cele tehotenstvo ale na to sa da v pohode zviknut,, neviem isto ale asi budes na rizikovom, kedze mas aj ine zdr. problemy ... myslim tie stenty.

vixenka
autor
4. feb 2014

Bibi, som rada, ze aj napriek tomu vsetkemu mas deticky 🙂
Uz som si mesiac pichala Fraxiparin, tak hadam zvladnem aj 9 mesiacov. Len mi to je divne, ze do bruska...lebo do stehna to neviem 🙂

A bola si na rizikovom tehotenstve? S tou astmou asi hej, ze?

bibinka44
4. feb 2014

Ano bola som, aj koli tomu ze som v 4 mesiaci zacala trochu krvacat ...ale nakoniec to vsetko dobre dopadlo a ja sa tesim s mojich bambuliek. Ja som si pichala do bruska... mala som ho ako lienka, kedze sa mi robili modrinky, ale ked som uz bola vysoko tehotna tak som si pichala do stehne... viac to tam boli ale da sa to vydrzit, ked sa tesis na svoj batuostek radosti 🙂 Na zaciatku to bolo divne aj mne, ze ci tym pichanim do bruska babatku dajako neublizim , ale ubezpecili ma ze urcite nie, kedze ta ihlicka je malinka. Po par tyzdnoch sa to stalo uz rutinou pichnut si a fungovat dalej 😀

bibinka44
4. feb 2014

Ohladom tej panvy by si sa mala potozpravat so svojou obvodnou a hematologyckou.... mali by ti vediet odpovedat na tvoje otazky a ak nie, tak by ti mali povedat, na ktoreho zo svojich doktorov by si sa mala obratit, ja som mala perfektnu hematologycku, ktora mi odpovedala vzdy velmi ochotne na vsetko co soom potrebovala ... 🙂 tak teda drzim palce nech to aj tebe vide a nech sa aj ty raz tesis s babatka .

vixenka
autor
4. feb 2014

Ja mám veľmi dobrú hematologyčku, ale na niektoré veci mi neviem odpovedať.
Chodila som aj k angiológovi, ale ten sa o mňa vôbec nestaral a po roku mi povedal, že už k nemu nemusím chodiť.
Dokonca aj kontrolné USG vyšetrenie žíl mi vyžiadava moja hematologyčka..
A na USG sa lekár divil, že nie som už vedená u žiadneho cievneho a že by som mala chodiť do NÚSCH do BA na kontroly, lebo tam mi ten zákrok robili..

Ďakujem. Dúfam, že aj mne sa to podarí 🙂

bibinka44
4. feb 2014

No to ano ja mam stale pravidelne kontroly u vsetkych lekarov. Aj u cievneho. Mala by si to mat pravidelne vsetko kontrolovane. tak nech sa ti dari.

roxam23
4. feb 2014

@vixenka ahoj, aj ja mam may thurnerov syndrom, zistili mi ho po druhom porode sekciou, kedy som po tyzdni od porodu dostala trombozu. Myslim si ze riziko trombozy pri sekcii je ovela vyssie kedze sa jedna o operaciu, u mna bolo spustacom trombozy tehotenstvo, may thurner a kombinacia sekcie... Konzultovat tehotenstvo by si mala s hematologickou a predovsetkym s angiologmi s NUSCH v Ba... Ty si trombozu a emboliu dostala po neakom uraze alebo co bolo tym spustacom? 😢

vixenka
autor
4. feb 2014

Ja som nemala ziadny uraz, ale uzivala som 4,5 roka antikoncepciu a potom som mala silny zapal mocovych ciest, kedy som uzivala antibiotika a podla mna to bolo spustacom. A este mam miernu trombofiliu.

Ale teraz ked si to spatne zoberiem, tak pocas uzivania antikoncepcie som mala asi 4 krat hrozne stavy, ze som sa nemohla nadychnut a hrozne ma pichalo v hrudi a ked som isla za mojou este vtedy detskou lekarkou, tak mi iba zobrala krv a nikam ma neposlala! A ja som si myslela, ze som mala astmu, ale az v nemocnici, ked som mala take iste stavy mi diagnostikovali plucnu emboliu...takze to bolo asi ono cely cas ☹

Ale som rada, ze sa mi to stalo, tak skoro, lebo neviem si predstavit, keby sa mi to stalo pocas tehotenstva. Mne robili aj trombolyzu, aby mi tu zrazeninu rozpustili a pocas tehotenstva by to urcite neslo ☹

roxam23
4. feb 2014

@vixenka aha, tak ano antikoncepcia je dalsim rizikom a ked mas aj neaku trombofilnu mutaciu, tak to je jasne... Ja mam aj napriek may thurnerovmu syndromu 2 deti, pri prvej sekcii bolo vsetko ok a az po druhej som schytala trombozu nastastie bez embolie, rok som si pichala fraxiparine a teraz som uz takmer 4 mesiace bez liecby... Dufam ze uz sa to nebude opakovat, viem ze treba predchadzat rizikovym situaciam ako je uraz, dlhe cestovanie a aj tehotenstvo a v takych pripadoch treba ihned nasadit injekcie... No a samozrejme vylucit antikoncepciu, fajcenie atd... Takze mne angiolog vysvetlil ze tehotenstvo je mozne, len treba vcas nasadit injekcie, len u teba by som to konzultovala v BA kvoli tym stentom... Drzim ti kazdopadne paste... Tych info je ohladne tohto tak strasne malo... 😢

jaja1991
5. okt 2020

@vixenka ahoj, už je to staršia téma, čo si tu založila, ale chcem sa opýtať, či si mala deti aj s tými stentami v žile? Lebo mne ich museli zaviesť po prvom pôrode (tiež may-thurner) a teraz som znova tehotná a mám strach z pôrodu. Či to všetko prebehne ok.

zuzulkamr
5. okt 2020

@jaja1991 ahoj aj mne po prvom pôrode zistili May tunerov syndróm, steny nemám a druhy pôrod bol prirodzený ale za asistencie, dozoru hehatoliga, kardiológia a srdciara. Všetko ok, práve som bola na tom lepšie ako pri prvom a to mala mala 4kg a 52 cm, držím palce

zuzulkamr
5. okt 2020

@zuzulkamr hematolog

vixenka
autor
6. okt 2020

@jaja1991 ahoj ešte nemám deti a to mám už 31 rokov :D Ale pýtala som sa na to viacerých odborníkov a povedali, že je pôrod so stentami je v pohode. Môj gynekológ vyzeral, že ani moc nevie, čo to je, ale cievny lekár a hematologyčka, mi dokonca tvrdili, že sa dá rodiť prirodzenou cestou a nemusím sa báť, že sa mi stent posunie v žile. Ak by si mala príliš veľké pochybnosti o prirodzenom pôrode, vždy sa dá ísť na cisársky a to je myslím z tohto pohľadu bezpečné. Predsalen vznikajú pri pôrode velké tlaky v tele. Jediné, čo mi zakázali je, že sa nesmiem nikdy potápať ani do dvoch metrov, lebo tam už hrozí riziko uvolnenia niečoho v žile. Ale to predpokladám asi nejdeš teraz robiť 🙂

jaja1991
6. okt 2020

@vixenka ďakujem za odpoveď 😊 ja som sa už dávnejšie tiež na to pýtala aj cievneho a on doporučuje prirodzený pôrod, lebo pri cisárskom je omnoho vyššia zrážanlivosť. Aj moja gynekologická sa tvárila, že čo mi to tu rozprávate??? A potápať sa teda nechystám 🤣 už pekných pár rokov sa vôbec nepotapam