Ako chrániť seba a svoje deti pred nástrahami internetu?

Verejnosťou v poslednej dobe rezonuje film V sieti, dokument o tzv. sexuálnych predátoroch, ktorí vo veľkej miere pôsobia na internete a nie je vylúčené, že na nich môže natrafiť aj vaše dieťa. Je to smutný fakt - internet nie je bezpečné miesto.

Čo už raz na internete je, nie je možné úplne zmazať

Výstraha ale platí aj pre nás, dospelých. Všetko, čo už raz bolo na internete zverejnené, je dostupné v podstate pre kohokoľvek a je skutočne veľmi náročné, ak nie nemožné, úplne to z internetu opäť odstrániť.

Je potrebné si uvedomiť, že ak niečo už raz uverejníme online, o ďalšom osude zverejnenej informácie alebo fotografie už nemôžeme úplne rozhodovať. Nikdy nevieme, “kto sa práve teraz na ňu pozerá”, kto si fotografiu uloží a potom ju celkom jednoducho opäť zverejní, upraví alebo ju pošle ďalej.

Uverejňované fotografie môžu o našom súkromí prezradiť oveľa viac, ako by sme chceli. Môže na nich byť rozpoznateľná škôlka, kam naše dieťa chodí, adresa, kde bývame… Je naozaj dôležité uvedomiť si, napríklad pri zdieľaní fotiek na sociálnych sieťach, že verejne dostupné fotografie môže na internete nájsť doslova hocikto.

Pri uverejňovaní fotiek alebo iných informácií venujte vždy pozornosť nastaveniu súkromia u jednolivých fotiek alebo aj celých albumov, aby vami uverejňovaný obsah mohli vidieť len ľudia, ktorí si želáte, aby ho videli. Avšak, majte na pamäti, že v dnešnej dobe nie je možné zaručiť sa ani za všetkých “kamarátov”, ktorých na internete máme. Vytvoriť si profil s falošnou identitou a tváriť sa ako niekto iný je totiž hračka.

Fotografie intímneho charakteru by nemali byť zverejňované vôbec, pretože to, ku komu sa takéto fotografie dostanú a ako budú použité, nám nikto nezaručí. Nikto z nás si určite nechce ani predstaviť to, že fotografie jeho kúpajúceho sa dieťaťa boli zneužité a uverejnené napríklad na pedofilnom fóre… Nejde len o fotografie detí, ktoré sú nahé, ale aj o fotografie detí vo vyzývavých a lascívnych pózach, ktoré sa môžu na prvý pohľad zdať ako neškodné fotky dieťaťa na deke pri bazéne. V rámci bezpečnosti by sa však žiadne z takýchto fotografií na internet dostať nemali.

Pozor na fotky ďalších osôb

Na súkromie a bezpečnosť myslite aj vtedy, ak sa chystáte uverejniť fotku, na ktorej sa nachádza aj niekto iný. Nie každý so zverejnením musí súhlasiť. Je potrebné podotknúť, že aj deti majú spôsobilosť vyjadriť súhlas či nesúhlas so zverejnením ich fotky. Samozrejme v závislosti od ich veku.

Sexuálni predátori môžu útočiť na malé deti, no rovnako sa zamerievajú aj na tie dospievajúce

Bohužiaľ, ako je v dnešnej dobe dobre známe, stáva sa, že si profil mladého dievčaťa na niektorej zo sociálnych sietí vyhliadne tzv, “predátor” (často starší muž), a následne dievča kontaktuje. Tvári sa ako kamarát, navodí pocit priateľstva a dôvery. S postupom času ale na dievča zvyšuje nátlak a vyžaduje od nej fotografie, ktoré sú čoraz viac intímnejšieho charakteru. Pokiaľ sa mu nejaké fotky podarí získať, nátlak sa môže zvyšovať a ak mu obeť viac nechce vyjsť v ústrety, vydiera ju, že už získané fotografie uverejní.

Pokiaľ deti podobnú činnosť zo strany používateľov sociálnych sietí zaznamenajú, mali by ihneď všetko oznámiť rodičom. V takejto chvíli by sme ich my, rodičia, rozhodne nemali hrešiť. Práve naopak. Mali by sme im vytvoriť priestor plný dôvery, aby sa nebáli zveriť sa nám s celým problémom. Ak sa totiž dieťa bude báť, že budú naň rodičia nahnevaní, môže na nátlak zo strany predátora pristúpiť a celá situácia môže mať omnoho horšie následky. V prípade akéhokoľvek podozrenia na aktivitu sexuálneho predátora neváhajte a kontaktujte políciu.