Ošetrovné

Ošetrovné je nemocenská dávka, ktorá je poskytovaná z dôvodu osobného a celodenného ošetrovania chorého dieťaťa, chorého manžela, chorej manželky, chorého rodiča, svokrovcov alebo z dôvodu osobnej a celodennej starostlivosti o zdravé dieťa do do 11 rokov veku alebo do dovŕšenia osemnásteho roku veku, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom - v osobitných prípadoch.

Video: OČR s dieťaťom, pandemická OČR, výpočet, výška. Prehľad 2021

JUDr. Máriou Dvončovou - právničkou a autorkou projektu pravneprerodica.sk

V rozhovore s JUDr. Máriou Dvončovou nájdete odpovede na tieto otázky:

  • 00:00 Úvod.​
  • 00:20​ Predstavenie hosťa a témy.
  • 00:38​ Čo znamená OČR?
  • 01:08​ Aký je rozdiel medzi OČR-kou a ošetrovným?
  • 01:42​ Kto môže žiadať o ošetrovné?
  • 02:27​ Na koho môžem žiadať o ošetrovné?
  • 03:26​ Čo je to ošetrovné?
  • 03:46​ V akej výške sa vypláca ošetrovné?
  • 04:41​ Je možné poberať zároveň mzdu aj ošetrovné?
  • 05:28​ Ako požiadať o ošetrovné?
  • 06:30​ Ako najdlhšie je možné poberať ošetrovné?
  • 07:08​ Môžu sa rodičia na OČR vystriedať?
  • 08:19​ Odporúčania a rady na záver.

YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka:


🎞️ Materské, materská dovolenka, rodičovský príspevok. Na čo máte nárok?


🎞️ Rodičovský príspevok a rodičovská dovolenka. Prehľad 2021


🎞️ VÝŽIVNÉ: Ako oň požiadať? Kedy ísť na súd? Čo robiť, ak nám ex partner neplatí?


🎞️ Sporenie pre deti.

Rozdiel medzi OČR a ošetrovným

OČR je skratka pre ošetrovanie člena rodiny. Je to pojem zo Zákonníka práce. Rodičia to v praxi poznajú ako celodenné ošetrovanie dieťaťa, ktoré ochorelo. OČR sa týka zamestnancov, je to voľno v práci z dôvodu dôležitej osobnej prekážky na strane zamestnanca, ktorá neumožňuje zamestnancovi pracovať.

Ošetrovné je nemocenská dávka, ktorú dostane osoba, ktorá si o ošetrovné požiada zo Sociálnej poisťovne.

Kto si môže požiadať o ošetrovné?

Nárok na ošetrovné vznikne iba poistencovi, t. j. osobe, ktorá je aktuálne nemocensky poistená alebo v ochrannej lehote.

Nárok na ošetrovné tak môže mať:

  • zamestnanec,
  • povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba
  • dobrovoľne nemocensky poistená osoba,
  • príp. osoba, ktorej plynie 7- dňová ochranná lehota po zániku nemocenského poistenia.

V prípade dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, ktorá si chce požiadať o ošetrovné, musí byť splnená podmienka, že takáto osoba má v období 2 rokov pred vznikom nároku na ošetrovné aspoň 270 dní nemocenského poistenia.

O ošetrovné si môžete požiadať na choré dieťa, manžela, manželku, rodičov, svokrovcov. Od apríla 2021 si o ošetrovné na svoje vnúča môžu požiadať aj pracujúci starí rodičia.

Ďalšou podmienkou vzniku nároku na ošetrovné je v prípade zamestnanca absencia príjmu zo zamestnania, zamestnanec nemôže poberať naraz mzdu, aj ošetrovné.

V prípade povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby zaplatenie poistného na nemocenské poistenie včas a v správne výške. Dobrovoľne nemocensky poistené osoby musia splniť aj podmienku trvania nemocenského poistenia aspoň 270 dní v posledných dvoch rokoch pred vznikom nároku na ošetrovné.

Výška ošetrovného

Ošetrovné sa vypláca vo výške 55% z denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. Veľmi zjednodušene povedané, je to 55% hrubého príjmu.

Príklad: Dlhodobo zamestnaná osoba si v roku 2021 požiada o ošetrovné, bude sa mu určovať z roku 2020. Ak je jeho hrubý príjem 1 000 Euro, je to jeho vymeriavací základ. Spočítajú sa vymeriavacie základy za celý rok 2020 a vydelia 365. Výsledok je výška denného vymeriavacieho základu. Z ktorého 55% bude predstavovať sumu, ktorá bude osobe vyplácaná Sociálnou poisťovňou ako ošetrovné na 1 deň.

Ako požiadať o ošetrovné?

O ošetrovné sa žiada prostredníctvom tlačiva – Žiadosti o ošetrovné. Toto tlačivo majú bežne k dispozícii pediatri, ktorí ho vyplnia, ak prejavíte záujem o OČR a teda aj poberanie ošetrovného. Potvrdenú žiadosť od pediatra je potrebné zaniesť zamestnávateľovi, ktorý doplní potrebné údaje a odošle tlačivo do Sociálnej poisťovne.

Ak ste živnostník s povinnými odvodmi a viete, že by vám vznikol nárok na ošetrovné alebo si dobrovoľne platíte nemocenské poistenie, je potrebné si všetko vyriešiť vo vlastnej réžii a tlačivo doručiť do Sociálnej poisťovne.

Ako dlho je možné poberať ošetrovné?

V súčasnosti je možné ošetrovné poberať maximálne 10 kalendárnych dní. Aj keby bolo dieťa choré 20 dní, dostanete ošetrovné iba za 10 kalendárnych dní. Od apríla 2021 sa lehota predlžuje na 14 kalendárnych dní. Stále však platí, že ak by dieťa bolo choré tri týždne. Dva týždne vám štát platí ošetrovné, tretí týždeň už nedostávate nič.

Pri bežnej OČR (keď nejde o pandemickú OČR) nie je možné, aby sa rodičia na OČR striedali. Po skončení OČR je možné nastúpiť na ďalšiu OČR (teda aj žiadať o ošetrovné) aj len po 1-dňovom návrate do práce. Musí však dôjsť k vyzdraveniu a opätovnému ochoreniu dieťaťa. Musí ísť teda o iné ochorenie.


Text po odbornej stránke skontrolovala:
JUDr. Mária Dvončová
právnička, autorka projektu pravneprerodica.sk

Použité zdroje

Hodnotenia a skúsenosti ošetrovným

Priemerné hodnotenie:
Máš skúsenosť ošetrovným?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť