Cestovanie autom v tehotenstve

Správne použitie bezpečnostného pásu v tehotenstveCestovanie autom v tehotenstve by malo byť pre tehotnú ženu a plod hlavne bezpečné. Bezpečnú jazdu dosiahneme hlavne používaním bezpečnostného pásu2. Taktiež by sa v mieste, kde tehotná žena sedí nemali vypínať počas jazdy airbagy.

Existuje len veľmi málo prípadov, kedy airbag žene alebo nenarodenému dieťaťu uškodil. Airbag neslúži ako náhrada za bezpečnostný pás a žena by počas jazdy nemala zabúdať na pripútanie sa. Sú aj výnimočné prípady, keď žena nemusí počas tehotenstva zo zdravotných dôvodov používať bezpečnostný pás. V tom prípade musí mať ale od lekára potvrdenie a nosiť ho neustále pri sebe. Najčastejším úmrtím plodu počas dopravnej nehody je skutočnosť, že zomrie matka.

Ak dôjde počas jazdy v aute k dopravnej nehode a lekár chce ženu prezrieť v nemocnici, nemala by sa tomu brániť. A to zvlášť ak je v treťom trimestri. Ak žena začne pociťovať po dopravnej nehode bolesti brucha, krváca1, praskla jej predčasne plodová voda2, alebo začína mať kontrakcie, mala by sa okamžite dopraviť k lekárovi, ktorý ju prehliadne.

Správne použitie bezpečnostného pásu

Cestovanie autom v tehotenstve

  • Vhodný a bezpečný pás by mal mať trojbodový zádržný systém, t.j. že by mal mať 3 popruhy - brušné , ramenné a bedrové.
  • Bedrový popruh by mal viesť pod tehotenským bruškom, potom cez boky a následne v takej výške, aby prechádzal cez stehná.
  • Ramenný popruh by mal byť umiestnený medzi prsiami a potom na stranu okolo bruška, nikdy by nemal byť umiestnený pod pazuchou alebo za chrbtom.
  • Bezpečnostný pás nesmie ísť NIKDY priamo cez bruško.
  • Pás by mal na telo cestujúcej priliehať.

Tehotné ženy, ktoré sa počas jazdy autom nepripútajú, vystavujú seba i plod 7-krát vyššiemu riziku ako keby sa pripútali . Pri nehode sa telo ženy obrovskou rýchlosťou vymrští smerom k volantu a môže dôjsť k ublíženiu na zdraví nielen matky, ale aj nenarodeného bábätka. Ženu pred fatálnymi následkami neuchránia ani airbagy. Tie síce náraz stlmia, ale sila airbagov odsunie telo späť dozadu a môže dôjsť k ďalším poraneniam. Žena by sa nemala zabudnúť pripútať na akomkoľvek sedadle, nielen za volantom.

Najbezpečnejšie miesto v aute

Ak žena nemusí auto riadiť, sú z hľadiska bezpečnosti najvhodnejšie zadné sedadlá vo vozidle. Zranenia, ktoré pochádzajú zo zadných sedadiel, sú menej závažná ako tie, ku ktorým dochádza v prednej polovici auta. Tiež na zadnom sedadle je samozrejmosťou pripútanie sa bezpečnostným pásom. Samotný pocit, že žena sedí na bezpečnom mieste, v prípade nehody nestačí .

Vhodné nastavenie sedadla tehotnej vodičky

  • umiestniť sedačku čo najviac dozadu,
  • uistiť sa, že žena pohodlne dosiahne na pedále,
  • hrudník by mal byť od volantu vo vzdialenosti minimálne 10 palcov, t.j. 25 cm (ak je priestor medzi hrudnou kosťou a volantom menší, hrozí poranenie brucha alebo rebier).

Bezpečná a pohodlná jazda

V pokročilom štádiu tehotenstva býva dlhá jazda autom pre ženu nepríjemná a vyčerpávajúca. Je dobré naplánovať si pravidelné krátke prestávky, minimálne každých 90 minút, kedy si žena môže pretiahnuť nohy a členky a predísť tak kŕčom alebo opuchom nôh. V prípade bolesti chrbta je dobré vziať si na cestu malý vankúšik, ktorým si môže žena chrbát podoprieť, alebo si na neho môže sadnúť a urobiť si pohodlie. Každé 3 až 4 hodiny by mala žena jesť a počas jazdy mať tiež dostatočný príjem tekutín.

Lieky proti kinetóze (nevoľnosti z cestovania)

Tehotné ženy by sa mali vyhnúť užívaniu voľne dostupných liekov podávaným na nevoľnosť pri cestovaní (kinedryl či travel gum). Pre ženu sú vhodné prípravky so zázvorom. Ich použitie by mala ale žena konzultovať so svojím lekárom (napr. Avioplant alebo lízanky TravelPop).

Video (CZ): Ako sa správne pripútať bezpečnostným pásom v tehotenstve?

Viac o jazde autom v tehotenstve na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.aafp.org/afp/2004/1001/p1313.html
  2. https://web.archive.org/web/20120927235525/http://www.safercar.gov/parents/UnbornChild.htm
  3. http://www.babycentre.co.uk/x536433/is-it-safe-to-use-a-car-seat-belt-during-pregnancy
  4. http://pregnant.thebump.com/pregnancy/is-it-safe/qa/airbags-safe-during-pregnancy.aspx
  5. http://www.elekarnice.cz/sezonni-nemoci/dovolena/kinetoza/
  6. https://web.archive.org/web/20110804020512/http://www.onaaauto.sk/specialny-bezpecnostny-pas-pre-...
  7. http://www.besafe.com

Hodnotenia a skúsenosti s cestovaním autom v tehotenstve

Máš skúsenosť s cestovaním autom v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke