Sťahovanie s deťmi

Sťahovanie s deťmi do nového domova vyžaduje veľké množstvo rozhodnutí a plánovania. Je jedno, či sa rodina sťahuje len do vedľašieho bytu alebo ide na opačný koniec krajiny. Pre rodičov býva sťahovanie stresujúce a vyčerpávajúce. Pre deti však tiež môže ísť o veľmi náročné obdobie. Sťahovanie je pre dieťa ťažšie, ak je naviac spojené aj s veľkými životnými zmenami rodiny (napr. rozvod, smrť, strata zamesnania).

Vo všeobecnosti platí, že čím staršie dieťa, tým bude menej naklonené sťahovaniu. Čím staršie deti, tým viac sú pre nich dôležití rovesníci.

Sťahovanie s bábätkami a škôlkármi

Pre deti mladšie ako 6 rokov nemusí byť sťahovanie náročné. Ešte nedokážu pochopiť celú škálu zmien, ktorá je so sťahovaním spojená. Napriek tomu potrebujú dobré vedenie od rodičov.
Sťahovanie s malými deťmi

Počas škôlky a prvého stupňa základnej školy prebieha u detí osamostatňovanie od rodičov a preorientovávajú sa aj na iné autority. Sťahovanie však môže tento prirodzený proces narušiť a pripútať ich viac opäť k rodičom.

Tu sú tipy, ako uľahčiť sťahovanie malým deťom:

  • Vysvetľujte jasne a jednoducho.
  • Porozprávajte dieťaťu príbeh o sťahovaní. Na pomoc si môžte zobrať jeho hračky a predviesť s nimi ako sťahovanie prebieha. Použite kamióny, nákladné autá, nábytok na hranie a hračky.
  • Pri balení hračiek do krabíc, uistite dieťa, že ich nejdete vyhodiť.
  • Vysvetlite mu, že u vás doma bude žiť niekto iný. Deti môžu ostať šokované, keď vidia cudzích ľudí, ktorí si prišli zmerať ich izbičku alebo vidia pred domom dodávku, ktorá čaká na vyloženie, keď odídete. Usitite ho tiež, že všetky vaše veci a najmä tie jeho budú presťahované do nového bytu.
  • Ak je váš nový domov blízko, zoberte tam dieťa na návštevu. Ak je prázdny, tak si tam dieťa môže vždy preniesť niekoˇko svojich hračiek.
  • Ak je to možné, nevyhadzujte dieťaťu nábytok z jeho izbičky. Pri spánku v novej izbičke môže na dieťa pôsobiť upokojúco. Dobrý nápad je aj na začiatok rozložiť nábytok v novej izbe rovnakým alebo podobným spôsobom ako v starej.
  • V čase sťahovania sa pokúste vyhnúť veľkým zmenám pre dieťa ako je nočník alebo prechod z detskej postieľky do veľkej.
  • V deň sťahovania si zabezpečte pomoc alebo opatrovanie detí.
  • Po nasťahovaní vybaľte čo najskôr veci do detskej izbičky. Mnohým deťom postačí vybaliť ich obľúbené hračky, aby sa cítili príjemnejšie v novom domove. Ak vybaľujete spolu s dieťaťom, poukazujte na to, čo je v jeho novej izbičke lepšie (Tvoja izbička je oveľa väčšia. Do týchto poličiek sa výborne vojdu tvoje knižky.)
  • Po nasťahovaní deti ukľudní, ak sa spolu s vami zoznámia s novým domom. Prejdite si spolu cestu z jeho izbičky do spálne, kúpeľne a WC. Poukazujte mu vypínače, ak sa v noci zvykne budiť.

Sťahovanie so školákmi

Deti na základnej škole nemusia byť negatívne naladené na sťahovanie, ale napriek tomu je potrebné neobísť ich a vyhnúť sa zbytočným chybám.

Niektorí odporúčajú sťahovanie v lete, pretože sa tak nenaruší dieťaťu školský rok. Iní odporúčajú sťahovanie v školskom polroku, pretože tak má dieťa okamžite sa stretnút s deťmi a nadviazať nové kamarátstva.

Pred odchodom navštívte vaše obľubené miesta v starom bydlisku, aby sa deti s nimi mohli rozlúčiť.

Sťahovanie s deťmi v puberte

Je pravdepodobné, že puberťáci sa budú búriť proti sťahovaniu. Dospievajúce dieťa už investovalo značnú energiu na začlenienie sa k istej sociálnej skupine a môžu mať aj prvé lásky. Sťahovanie môže pre dieťa znamenať aj, že príde o dlhoočakávanú udalosť (napr. zápas so športovým družstvom, školský výlet a pod.).
Sťahovanie s deťmi v puberte

Dospievajúcemu sa nemusí páčiť, že ste ho postavili pred hotovú vec. Vyhnúť sa tomu môžte, ak ho zapojíte do procesu rozhodovania o sťahovaní, vyberaní nového domova, zapojením do balenia a tiež do výberu novej školy. Pre dieťa je dôležité, aby vedelo, že chcete počuť jeho názory a obavy a uistenie, že nie je "mimo hry".

Ak plánujete nákup nového nábytku a deti sa o to zaujímajú, môžte ich zobrať so sebou. Pri nákupe nového nábytku do detskej izby môžte určiť dieťaťu finančný limit. Nezabudnite na dieťa ani výbere farby stien, kobercov a doplnkov do jeho izby. j

Po presťahovaní môže dieťa potešiť navštíviť jeho staré bydlisko alebo prísť na udalosť, na ktorú sa tešilo.

Ak sa sťahujete počas školského roka, dieťa možno privíta nemeniť školu a bývať do konca školského roka u príbuzného.

Po sťahovaní

Po sťahovaní sa vrhnite na detskú izbu a až potom na zvyšok domu. Snažte sa zachovať bežný režim rodiny aj po nasťahovaní (časy jedál, čas spánku a pod.).

Pred začiatkom školy môžte dieťa zoznámiť s čo najväčším počtom nových učiteľov a riaditeľom. Väčšina detí sa adaptuje v novej škole do 6 týždňov.

Ukazujte dieťaťu ako nadväujete nové kontakty v novom prostredí. Dieťa bude mať vo vás vzor v správaní. A s novými kamarátmi bude jeho adaptácia v novom prostredí rýchlejšia.

Viac o sťahovaní s deťmi na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Dorothy Einonová: Všetko o matke a dieťati. Viktoria Print, Bratislava 2001
  2. http://kidshealth.org/parent/positive/talk/move.html#
  3. http://home.howstuffworks.com/real-estate/moving-tips/10-tips-for-moving-with-children.htm#page=0
  4. http://www.parents.com/parenting/money/buy-a-house/how-to-make-moving-easier-on-kids/?page=1
  5. http://www.aacap.org/aacap/Families_and_Youth/Facts_for_Families/Facts_for_Families_Pages/Childre...
  6. Foto: ©Depositphotos.com/[monkeybusiness]

Hodnotenia a skúsenosti so sťahovaním s deťmi

Máš skúsenosť so sťahovaním s deťmi?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť