Bulímia

Bulímia, lat. bulimia nervosa je závažná, život ohrozujúca porucha príjmu potravy. Je charakterizovaná cyklami záchvatového prejedania sa, vracaním a následným hladovaním v snahe zbaviť sa prijatých kalórií. Pacient nie je schopný ovládnuť túžbu po jedle. Tieto epizódy sú charakterizované pocitmi viny, depresiami, diskomfortom zo seba samého a nutričnou biedou.
Bulímia

Je potrebné si uvedomiť, že sa nejedná o chorobu tela, ale mysle! I na prvý pohľad normálny človek môže byť vážne chorý.

Výskyt bulímie

Táto porucha sa vyskytuje u 1 - 2% mladých žien medzi 14. - 25. rokom života. 80% pacientov s bulímiou predstavujú ženy. Objavuje sa 9x častejšie u žien (dievčat) ako u mužov (chlapcov). Zároveň to ale nevylučuje možnosť výskytu choroby aj u starších ľudí. Aj keď je pravda, že väčšinou u starších ľudí je to z toho dôvodu, že sa z choroby nikdy poriadne nevyliečili.

Kvôli hladomorom v rozvojových krajinách je táto choroba skôr vo vyspelých štátoch.

Príčiny

Neexistuje jednoznačná príčina ochorenia. Ide o tzv. civilizačné ochorenie. Na prvom mieste je samozrejme genetická predispozícia. Ak sa poruchy príjmu potravy vyskytujú v rodine, je dosť pravdepodobné, že aj potomkovia budú touto chorobou trpieť. Nemusí to tak ale byť v každom prípade.

Ďalej je o to potom o súhre okolia, v ktorom sa daný jedinec vyskytuje. Či už je to kombinácia nespokojnosti samého so sebou, nízkeho sebavedomia, nátlaku od okolia, v prípade mladších slečien aj strach z dospelosti, slabá odolnosť voči stresu. Priaznivo na tieto rizikové skupiny nepôsobia ani médiá, kde na každom rohu vidíme dokonalé modelky s krásnymi vypracovanými telami, kedy len tie štíhle sú brané ako ideál krásy. Často sa táto choroba môže vyskytnúť aj u človeka, ktorý si práve prešiel nejakou kritickou situáciou, ako je napríklad smrť v rodine, neúspech v práci, domáce násilie alebo rozvod1. U niektorých pacientov sa môže rozvinúť aj na základe zlých spomienok a skúseností z detstva.

Klinické prejavy

Jedinci s bulímiou majú neuveriteľnú túžbu po jedle, ktorú nevedia ovládnuť. Nechávajú sa ňou uniesť a strácajú sami nad sebou kontrolu. Nasleduje prejedenie sa, po ktorom je pacient zo seba znechutený, je nešťastný, že to urobil znova, má výčitky svedomia. Nepredstavujte si to však tak, že si dáte cez víkend u rodičov sviečkovú so šiestimi knedľami, nadšene hlásite, ako to bolo výborné a že ste sa totálne prejedli. Toto je iné. Chorý je schopný na jeden záťah zjesť napríklad tri tabuľky čokolády, balík chipsov, vedierko zmrzliny, potom sušienky, Marsku, Snickersky, cukríky. Potom keď dôjdu všetky tieto nezdravé veci, začne do seba tlačiť aj relatívne normálne potraviny. Ako je napríklad obložené pečivo, orechy, syry, niekedy si aj uvarí napríklad cestoviny. Začne to všetko tým, že má na niečo chuť, potom sa neudrží a zje aj ďalšie veci, na ktoré si myslia, že má chuť a končí to nekontrolovateľným pojedaním jedného cez druhé. Väčšinou potom jedlo ani dobre nerozhryznú a len ho prehĺtajú. Často sa stáva, že keď na pacienta prichádza záchvat, ide si nakúpiť, nechá v obchode napríklad sto eur a potom to všetko zje. Takže je potrebné rozlíšiť, či ide o "prejedenie" obedom alebo záchvat. Pre ešte lepšiu predstavu, bežný priemerný človek by mal prijať približne 2000 kcal za deň. (Samozrejme sa to líši v závislosti od pohlavia, výšky, váhy, atď.) Človek, ktorého prepadne bulimický záchvat, príjme pokojne aj nad 7000kcal. Čo je celkom značný rozdiel.

Na rozdiel od anorexie je bulímia choroba, ktorú si väčšina pacientov uvedomuje. Po záchvate prejedenia ale prevláda pocit zlého svedomia zo seba samého a oni cítia potrebu sa jedla v sebe "zbaviť" a to už akýmkoľvek spôsobom. Najčastejšie asi "vyhráva" vracanie, takže sa odoberie do kúpeľne, kde pustí vodu a vyvrátí všetok obsah žalúdka. Ďalej je potom populárne, ale zato veľmi nebezpečné, nadužívanie preháňadiel a odvodňujúcich liekov . Táto forma sa celkovo nazýva purgatívna a znamená, že sa jedinec snaží mechanicky zbaviť jedla, ktoré predtým zjedol.

Potom sa vyskytuje druhá skupina bulimikov, ktorí si v dôsledku prejedenia sa nastavia prísny režim hladovky a niekoľkohodinového cvičenia s myšlienkou, že to všetko spália a že sa to akoby vynuluje. Táto forma bulímie je označovaná ako nepurgatívna. Znamená to, že pacient sa snaží vykompenzovať záchvat nastavením prísneho režimu.

Príznaky prejedania sa

Ako už bolo spomenuté vyššie, pacient je ovládaný prehnanou túžbou po potrave, ktorú jednoducho musí zjesť. On nevie, ako vyzerá porcia normálneho zdravého človeka. Preto zo začiatku prejedania sa si svoju chorobu ešte úplne neprizná, pretože raz sa to môže stať predsa každému. Choré na tom je to, keď sa záchvaty opakujú často. Ako choroba postupuje, skonzumované množstvo jedla stále rastie a pacientovi dochádza, že má problém.

Väčšina pacientov sa za seba hanbí, takže nie sú schopní jesť pred ostatnými ľuďmi, jedlo si schovávajú do izby, pod posteľ, do skrine, aby ho potom pri správnej príležitosti mohli zjesť. V prípade purgatívnej bulímie pacienti po záchvate odchádzajú do kúpeľne, kde sa pokúšajú vyvolať zvracanie. Je nutné si uvedomiť, že nejde len o to, aby nepribrali a zachovali si postavu. Pretože, ako iste viete, trávenie živín začína už v ústach. Môže tiež nastať situácia, že sa človek tak veľmi preje, že je mu jednoducho zle a neuveriteľne ťažko. Avšak to samozrejme nie je dôvod ani žiadne ospravedlnenie k dáveniu obsahu svojho žalúdka. V prípade nepurgatívnej bulímie sa pacient odoberie napríklad do posilňovne, kde môže hodiny cvičiť a dosiahnuť pocit, že to zo seba vypotí.

Fyzické a psychické prejavy bulímie

Samozrejme pacient má typický vzhľad, podľa ktorého sa dá poznať, že je chorý, ak na to máte podozrenie. Pretože sa jedná primárne o psychickú poruchu, človek nie je v poriadku po tejto stránke. Ako už bolo písané, choroba je vyvolávaná celým radom ťažkých životných situácií, ktorými si chorý musel prejsť a tie sú teda nasledované príslušnými emóciami. Depresia1, úzkosti1, posadnutosť sebou samým, neustále kontrolovanie sa, riešenie svojej hmotnosti a strach z priberania (v neskorších fázach ochorenia). Časté vracanie sa tiež na tele podpíše. Je zničená predovšetkým dutina ústna a kútiky, v ktorých sa môžu vyskytovať drobné ranky, kvôli refluxu žalúdočného kyslého obsahu. Rovnako tak majú chorí zníženú kvalitu zubov1. Pretože vracanie je najčastejšie vyvolané tzv. prstami v krku, majú pacienti zodrané prsty.

Ďalej sa typicky u chorých vyskytujú výkyvy hmotnosti , a to práve zo striedajúceho sa prejedania a následného hladovania a extrémneho cvičenia. Preto dajte pozor, aby ste nezavrhli chorého len preto, že "predsa vyzerá normálne"!

Následky

Jedná sa o veľmi vážne ochorenie, ktoré môže poškodiť celý organizmus. Či už od neustále spomínaného tráviaceho traktu, ktorý dostáva neuveriteľne zabrať. Z celého radu postihnutia sa najčastejšie vyskytujú zápal pažeráka a žalúdka a žalúdočné vredy, práve kvôli neustálemu dráždeniu veľkým množstvom potravy a následným nefyziologickým otočením jej smeru v túžbe hu zo seba dostať. Ďalej tiež nesmieme opomenúť poruchy trávenia, ktoré vznikajú v dôsledku nadužívania laxatív, takže hnačky, zápchy, bolesti brucha. V neposlednom rade z dôvodu nedostatku živín dochádza k metabolickému rozvratu, pacient má málo živín, z ktorých nemôže jeho telo fungovať.
Poškodené zuby vracaním

Samozrejme, rovnako tak ako v prípade anorexie, trpia dva orgány zo všetkého najviac. Prvý z nich je mozog, ktorý k svojej normálnej funkcii bežne potrebuje 120g glukózy na deň, čo je dosť veľké množstvo. V prípade zníženého množstva je teda pacient unavený, zmätený, slabý, môže trpieť závratmi, dvojitým videním a ďalšími neurologickými problémami. Druhý extrémne náročný orgán na energiu je srdce. Musí každú minútu prepumpovať všetku našu krv, ktorej je priemerne 5 litrov. Pokiaľ nemá dostatok živín, dochádza k nepravidelnému pulzu, tzv. ryatmii, ktorá žiaľ vo väčšine prípadov vygraduje do horšieho štádia a neskôr z nej vzniká srdcové zlyhávanie. To znamená, že srdce stráca schopnosť pumpovania a vypumpuje menej, čo je teda život ohrozujúci stav.

A ako je už napísané vyššie, trpí celý organizmus. Takže z nedostatku živín dochádza k zhoršovaniu kvality nechtov, vlasov, kože, pacient sa dostáva do hormonálnych rozvratov, ako napríklad u žien nepravidelná menštruácia. Stráca svalovú hmotu, celkovo slabne a hrozia mu napríklad kŕčové stavy.

Diagnostika

Priznať si túto chorobu a začať ju riešiť je veľmi ťažká situácia. Časť pacientov si ju prizná samo, ale väčšinou je potrebný ďalší človek na to, aby ju začali nejako riešiť. Chorí sa za ňu hanbia a myslia si, že daný problém majú len oni. Preto je práve potrebný niekto ďalší z ich okolia, komu sa buď zveria a alebo kto má podozrenie, že s nimi nie je niečo v poriadku.

Diagnostika zahŕňa podrobnú anamnézu , takže taký ten "výsluch" od lekára, kedy ho zaujímajú všetky podrobnosti o vašom živote a o vašej rodine. Samozrejme nasleduje kompletné fyzikálne vyšetrenie pohľadom, pohmatom, poklepom a počúvaním. Ďalej vyšetrenie krvi a moču, aby sa zistilo, ako moc vaše telo trpí a akú liečbu z hľadiska výživy potrebuje. V prípade nálezu poškodenia orgánov môže byť pacient poslaný na nejakú zo zobrazovacích metód, ak je potrebný röntgen, ultrasonografia alebo CT. A to najdôležitejšie zo všetkého - konzultácie s psychiatrom, ktorý začne problém riešiť tam, kde vznikol a nie len jeho následky.

Liečba

Liečba trvá dlho a zahŕňa riešenia psychických i fyzických problémov. Vo vážnych prípadoch je potrebná hospitalizácia, kde nemocničný personál dohliadne na návrat do fyziologického stavu. Psychiater predpisuje najčastejšie antidepresíva na zlepšenie psychického stavu chorého a podstupuje s ním terapie. Samozrejme chorý nemá tušenie, ako vyzerá normálna porcia jedla, takže je potrebné, aby sa to počas hospitalizácie naučil. Je teda často potrebná konzultácia s dietológom alebo nutričným terapeutom, pretože cieľom liečby by mal byť správne vybudovaný vzťah k jedlu zo strany chorého.

Liečba bulímie a pomoc psychiatraAk je choroba odhalená a riešená v skorých štádiách, stačí ambulantná, ale intenzívna liečba. Pacient musí byť od lekára dostatočne informovaný o svojej chorobe, o normálnych porciách a dostať kontakt, na ktorý sa v prípade problémov môže kedykoľvek obrátiť.

Bude jeho každodennou povinnosťou si zaznamenávať jedálniček, pripisovať k nemu svoje pocity, myšlienky, zistiť napríklad, ktoré potraviny mu nesedia, kedy ho prepadáva túžba po jedle a pod. Veľa pacientov si tak uvedomí, že sa prejedajú napríklad kvôli nude a alebo jedlom potláčajú stres.

Ak ste sa v popise bulímie našli, neváhajte a vyhľadajte odbornú pomoc alebo sa niekomu zverte. V danom probléme rozhodne nie ste sami a požiadať o pomoc nie je hanba! Naopak, zverenie sa vám môže ukázať smer, ktorým sa vydať, aby ste sa choroby zbavili a výrazne tak zlepšili kvalitu svojho života.

Bulímia a tehotenstvo

Jedným z následkov bulímie je porucha menštruačného cyklu - úplné vymiznutie menštruácie alebo jej vynechávanie. Keď žena nemá menštruáciu, znamená to, že nemajú ovuláciu a nemôže tak otehotnieť. Tieto ženy majú problém otehotnieť. Preto by mali o svojej chorobe informovať svojho gynekológa a v prípade túžby po bábätku sa snažiť z choroby čo najskôr vyliečiť.

Keď žena otehotnie, hrozia jej aj plodu rôzne komplikácie. Pre ňu je napríklad riziko vzniku cukrovky, depresiou, zvýšenie krvného tlaku1 alebo dokonca potrat3. Pre plod je teda riziko predčasného pôrodu6, nízkej pôrodnej hmotnosti, pomalšieho vývoja alebo dokonca mentálna retardácia a ďalšie vývojové chýb. Ak je matka naozaj veľmi dlho v nutričnom deficite, hrozí bohužiaľ i narodenie mŕtveho plodu.

Viac o bulímii na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://www.nationaleatingdisorders.org/bulimia-nervosa
  2. https://web.archive.org/web/20150328211051/http://www.womenshealth.gov/publications/our-publicati...
  3. https://web.archive.org/web/20190420225945/https://www.helpguide.org/
  4. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bulimia/basics/definition/con-20033050
  5. https://web.archive.org/web/20160729065754/http://www.displus.sk/article_285.htm
  6. https://www.wikiskripta.eu/w/Bulimie

Použité zdroje obrázkov

  1. http://www.max-reger-gymnasium.de/images/Ung/Bulimie1.jpg
  2. http://www.max-reger-gymnasium.de/images/Ung/Oral_Manifestation_of_Bulimia.jpg
  3. https://pixabay.com/cs/

Hodnotenia a skúsenosti s bulímiou

Máš skúsenosť s bulímiou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke