Okluzor

Okluzor - ľudovo klapka, je pomôcka, ktorá slúži na zakrytie oka. Používa sa najmä u očných vád ako je tupozrakosť (amblyopia) a škuľavosť (strabizmus). Liečba oklúziou sa s úspechom používa už od roku 1743 a zostáva dodnes základným spôsobom liečby tupozrakosti.

Funkciu oka zabezpečuje šesť okohybných svalov. V prípade, že niektorý z nich nepracuje tak ako má, dochádza k tzv. "utekaniu" oka stranou. Sledovaný predmet dopadá na zlé miesto v očnej sietnici. Takto dochádza k vzniku dvojitého videnia, ktoré je pre dieťa veľmi nepríjemné. Telo sa proti dvojitému videniu bráni jediným spôsobom, a to vyradením jedného oka z činnosti. Na tomto vyradenom oku potom vzniká tupozrakosť. Pokiaľ nie je podchytená včas, je už nezvratná a neliečiteľná.

Z rovnakého dôvodu je potrebné včas podchytiť a liečiť škuľavosť. Liečebná metóda je veľmi jednoduchá a účinná. Zdravé oko je zakryté okluzorom. To donúti choré očko posilňovať práve tie očné svaly, ktoré zle fungujú. Aby bola liečba úspešná, je nutné riešiť tento problém včas. Najlepšie už v predškolskom veku.

Čo je tupozrakosť

Tupozrakosť je znížená schopnosť videnia jedného či druhého oka. Niekedy je táto vada nazývaná ako syndróm lenivého oka. Nejedná sa teda o vadu dioptrickú, ale funkčnú. Jedným očkom vidí dieťa výborne, zatiaľ čo druhým o poznanie horšie. Jedná sa teda v drvivej väčšine o tupozrakosť jednostrannú. Spravidla však nie je na očkách ako orgánoch nič poznať. Tupozrakosť postihuje v súčasnosti 3% detskej populácie.

Čo je to škúlenie

Strabizmom, teda škúlením je v súčasnosti postihnutých celých 5% detskej populácie. Škúlenie je očná vada, pri ktorej je porušená vzájomná spolupráca očí. Každé z očiek mieri iným smerom.

Strabizmom môžu byť postihnuté už bábätko od narodenia32. Medzi najčastejšie príčiny patria najmä dioptrické chyby, poruchy pohyblivosti očných svalov alebo ich nervového zásobenia. Ďalej tiež vrodené choroby, napr. šedý zákal, mozgové ochorenia, očné úrazy alebo aj dedičnosť.

Škuľavosť a tupozrakosť patrí medzi dve najpočetnejšie skupiny zrakových porúch. Na ich úspešnú liečbu je potrebná včasná diagnostika a zabezpečenie správnej terapie. Deti sa po vyliečení tupozrakosti sledujú obvykle do 12 rokov veku. U škúliacich pacientov je nevyhnutné sledovanie až do dospelosti. Správnou terapiou a opakovaným cvičením možno zamedziť prípadnému zhoršeniu zraku a predchádzať tak trvalým následkom.

Druhy okluzorov

V súčasnej dobe je možné vyberať z viacerých druhov okluzorov:

  • Okluzor náplasťový - sa lepí priamo na tvár dieťaťa. Výhoda náplasťového okluzora je predovšetkým v dokonalom zakrytí očká. K väčšej obľúbenosti detí sa vyrába aj obrázkový. V ponuke sú okluzory značky Ortopad, Pro-opta Junior Mini (alebo Maxi) a Opticlude 3M.
  • Okluzor gumový alebo plastový.
  • Okluzor plstený (látkový) - pre deti veľmi pohodlný na nosenie. Je však potrebné dbať na to, aby bol okluzor správne inštalovaný na okuliarovú obrubu. Musí sedieť tak, aby dieťatko nemohlo zospodu podkukovat a očko bolo v úplnej tme.
  • Okluzálna kontaktná šošovka - táto sa vydáva výhradne na lekársky predpis.

Ako znášajú deti začiatky nosenia okluzora?

Úspech liečby oklúziou závisí najmä na dôslednom a sústavnom používaní. Začiatok býva pre deti najťažší. Ide približne o prvých 3-5 dní. Dieťa je nútené zvyknúť si na orientáciu v priestore len za pomoci slabšieho očká. V týchto dňoch je nevyhnutný zvýšený dozor. Jednak z dôvodu, že dieťa môže byť ohrozené úrazom a ďalej, aby si okluzor nesnažilo zložiť.

Zo strany rodičov je potrebná veľká dávka trpezlivosti s dieťaťom, ktoré to v začiatkoch nemá ani trošku jednoduché. Jednak chorým očkom vidí horšie, ale nemusí byť s okluzorom vôbec nadšené. Preto je dôležité za poctivé a každodenné nosenie okluzora dieťatko dostatočne chváliť. Ani občasná odmena nebude určite od veci.

Ako dlho je potrebné nosiť okluzor?

Dĺžku nosenia okluzora určuje lekár. Očká dieťaťa sa môžu zakrývať striedavo, alebo sa zakrýva iba jedno oko podľa stanovenej diagnózy. Okluzor sa nosí po takú dobu, kým nedôjde k zlepšeniu zraku.

Viac o okluzore na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.4oci.cz/brylove-okluzory-dil-i_4c466
  2. http://www.okluzory-latkove.cz/content/4-tupozrakost-a-silhani
  3. http://www.andeloptik.cz/detske-bryle/okluzory#!prettyPhoto
  4. https://web.archive.org/web/20140614044521/http://www.klinikazlin.cz/ocni-vady/tupozrakost-amblyopie

Hodnotenia a skúsenosti s okluzorom

Máš skúsenosť s okluzorom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke