Pitný režim

Pitný režim - ľudský organizmus je zo 70% tvorený vodou. Naše telo potrebuje pre svoju správnu funkciu prijať približne 1,5-2,5 litrov vody denne. Ľudský organizmus si tiež dokáže vodu tvoriť sám pri spaľovaní živín, teda metabolickými procesmi. Vodu, ktorú organizmus nespotrebuje, vylúči z tela najmä v podobe moču, dýchaním a tiež potením. Dodržiavanie pitného režimu je teda veľmi dôležité, lebo ľudský organizmus je veľmi citlivý na stratu tekutín.

pitný režim v tehotenstve

Nedostatočný pitný režim znižuje nielen celkový telesný výkon, ale tiež mentálne funkcie. A to ako u dospelých osôb, tak aj u detí. Podpriemerný príjem tekutín spôsobuje zvýšenú únavu, bolesti hlavy a kĺbov. Je tiež častou príčinou ochorení3 obličiek. V extrémnych prípadoch môže dôjsť až ku kolapsu krvného obehu.

Nedostatočný pitný režim môže tiež súvisieť so vznikom niektorých menej vážnych, ale aj závažnejších ochorení obehového systému, črevných a žalúdočných porúch. Tieto ťažkosti môžu byť prvotným príznakom dlhodobého nedostatočného pitného režimu.

Ľudský organizmus má neustálu snahu udržať si optimálnu telesnú teplotu2 okolo 36,5 ° C, a to aj vo veľmi teplom podnebí za cenu veľmi silného potenia. To znamená veľký výdaj tekutín. Vedecké výskumy preukázali, že už strata 5% telesných tekutín môže viesť k otupeniu. 12% úbytok potom môže znamenať dokonca ohrozenie života.

Dostatočný pitný režim zložený z vhodných nápojov nedodáva telu iba potrebné množstvo tekutín, ale aj veľmi dôležité minerálne látky a stopové prvky. Tie ľudské telo udržujú v dobrej kondícii a prispievajú vnútornej rovnováhe. Voda je tiež rozpúšťadlom mnohých nevyhnutných látok, vrátane niektorých vitamínov. Ďalej sa významne podieľa na všetkých metabolických procesoch. Voda je teda neoddeliteľnou súčasťou ľudskej výživy a regenerácie organizmu.

Ako dodať telu dostatočné množstvo tekutín

  1. Základom je priebežná konzumácia tekutín v priebehu celého dňa.
  2. Spotreba vhodných tekutín by mala byť úmerná s rastúcimi nárokmi vyvíjanými na organizmus (vysoké teploty, extrémne pracovné podmienky, zvýšená fyzická alebo psychická záťaž).
  3. Obmedzená by mala byť konzumácia sladkých limonád a sýtených nápojov. Sladké džúsy a malinovky obsahujú zbytočne veľké množstvo cukrov, ktoré telo nevyužije. Jedná sa teda o tzv. prázdne kalórie. Sýtenie nápojov spôsobuje kyslejšie ph tekutiny. To môže prispievať k narušeniu procesu zažívania, napr. pálenie záhy. Ak si jedinec konzumáciu takýchto nápojov nedokáže odriecť, je odporúčané tieto tekutiny konzumovať v riedenom stave minimálne 1:1 s vodou.
  4. Najvhodnejšou tekutinou pre ľudský organizmus je čistá, pramenitá, nesýtená voda. Záleží už potom na každom z nás, či dáme prednosť odstátej pitnej vode z vodovodného kohútika alebo si vodu "vylepšíme" použitím vodných filtrov, ktoré z nej dokážu odstrániť pach chlóru, ťažké kovy a organické látky. V ponuke sú tiež špeciálne filtračné kanvice, ktoré zabezpečia čistotu vody a jej príjemnú chuť.

Obsah vody v ľudskom organizme súvisí najmä s vekom a skladbou tela. Telíčko novorodenca1 obsahuje pri narodení32 75% vody. V starobe toto číslo klesá na 50%. Nedostatočný pitný režim urýchľuje okrem iného aj proces starnutia.

Nadmerné pitie kávy, čierneho čaju, alkoholu alebo kofeínových limonád ľudskému telu neprospieva. Tieto nápoje organizmus dehydrujú. Preto by mala byť ich konzumácia striedma.

Video (SK): Prednáška o pitnom režime

Pitný režim v tehotenstve

V tehotenstve by nemal príjem tekutín klesnúť pod 1,5 l na deň. Záleží ale aj na skladbe jedálnička nastávajúcej mamičky. Ak však tehotná žena konzumuje vysoké množstvo vody formou potravín (ovocie, zelenina, mliečne nápoje, polievky), potom príjem tekutín vo forme nápojov môže byť nižší. Optimálny prísun tekutín v tehotenstve by teda mal byť približne okolo 2 litrov denne. V období dojčenia potom o pollitra viac, teda 2,5 litra. Odporúčaný príjem tekutín je veľmi individuálna záležitosť. Dobrú hydratáciu možno zhodnotiť veľmi ľahko z moču. Moč by mala byť slabo nažltlý. Sýto žltý moč už môže znamenať dehydratáciu.

Pitný režim detí

Nedostatočný, alebo nesprávny pitný režim u malých detí môže viesť až dehydratácii. Najmä novorodenci a kojenci môžu strácať telesné tekutiny veľmi rýchlo. Je dôležité dbať na pravidelný prísun vhodných tekutín, a to nielen v sparných letných dňoch. Nebezpečné situácie môžu nastať ak:

V týchto prípadoch je vhodné vyhľadať okamžitú lekársku pomoc. Veľká strata tekutín, ktorú so sebou časté zvracanie a častá hnačka prináša, môže mať bez lekárskej pomoci fatálne následky.

pitný režim u detí

Dojčenie a pitný režim dieťaťa

Malé deti sú veľmi náchylné k prehriatiu organizmu. To môže prebiehať veľmi rýchlo a dieťatko tak doviesť do kritického stavu, ktorý je potrebné riešiť bezodkladne v zdravotníckom zariadení.

Plne dojčené bábätka do šiestich mesiacov veku nepotrebujú okrem materského mlieka žiadny iný prísun tekutín. V teplých letných dňoch teda postačí dieťatko prikladať častejšie k prsníku. Je nutné dieťa dojčiť tzv. na požiadanie bez ohľadu na dobu predchádzajúceho dojčenia a prsník dokonca aktívne ponúkať. Ponúkanie iných tekutín môže ohroziť laktáciu. Pre dojčené dieťa je nevhodné používať fľašu s cumlíkom, pretože to kazí techniku ​​dojčenia.

So zavedením detských príkrmov1 najmä u nedojčených bábätiek, je už potrebné tekutiny dopĺňať formou vody alebo detského čaju. Podávaním dostatočného množstva tekutín môže pomôcť predchádzať niektorým zažívacím problémom, ako je napr.zápcha. Dojčeným deťom môže k prekonaniu smädu postačiť naďalej materské mlieko. Ak mamička chce, môže ponúknuť prikrmovanému dieťatku na pitie napr. vodu alebo detský čaj bez obsahu ibišteka. Najlepšie z obyčajného hrnčeka alebo téglika.

Smädné dieťatko sa môže prejavovať ako plačlivé alebo veľmi nepokojné.

Video (CZ): Pitný režim u detí

Potrebné množstvo tekutín

Prísun tekutín by mal byť pravidelný po celý deň. Najviac tekutín treba dodať dieťaťu zvlášť v dopoludňajších hodinách. Hlavne z toho dôvodu, aby sa doplnili straty spôsobené nočným spánkom11. Pri sčítaní tekutín je potrebné zohľadniť aj množstvo vody, ktoré sa pridáva do jedla (polievky, kaše). Potrebné množstvo tekutín na kilogram s rastúcim vekom klesá.

Hmotnosť dieťaťa Množstvo tekutín v ml/deň
Bábätká 120-150 ml / kg denne
Deti do 10 kg 1000 ml
Deti do 15 kg 1300 ml
Deti do 20 kg 1500 ml
Deti do 25 kg 1700 ml
Deti nad 25 kg 2000 ml

Množstvo vody obsiahnutej v potravinách

Potravina Obsah vody v 100g
Uhorky, paradajky, hlávkový šalát 95 g
Melón, mrkva, jahody, jogurt, brokolica 90 g
Kiwi, ananás, pomaranče, jablká 85 g
Avokádo, banán 75 g
Varené zemiaky, varená ryža 70 g
Varené kuracie mäso 65 g
Pečivo cca 35 g

Tekutiny vhodné pre deti

  • Materské mlieko - dojčenie11 je najvhodnejší a najprirodzenejší spôsob výživy novorodencov a dojčiat.
  • Umelé mlieko - ak nie je dojčenie možné, je nutné pristúpiť k variante výživy umelým mliekom5, ktoré dodá bábätku potrebné živiny, vitamíny a minerály.
  • Čistá pramenitá voda - pre bábätko je najlepšia balená dojčenská voda. Deťom od začiatku príkrmov, približne od pol roka je zvyčajne možné podávať vodu kohútikovú. V niektorých prípadoch je vhodné prevariť ju (zloženie vody možno zistiť vo vodárňach, do úvahy je potrebné brať ale aj stav vodovodného potrubia v dome).
  • Detské bylinné čaje - deťom do troch rokov veku je vhodnejšie podávať špeciálne upravované bylinné čaje pre deti. Čaj nie je vhodné deťom príliš sladiť. Jednak sa nadbytkom cukru zvyšuje šanca tvorby zubného kazu a tiež nie je žiadúce učiť dieťatko na príliš sladkú chuť. Rodičia by mali tiež sledovať zloženie čajíkov a dodržiavať uvedený postup prípravy. Ďalej je nutné kontrolovať dátum spotreby. Nemenej dôležitá je aj informácia, pre aký vek dieťatka je ten konkrétny čaj určený. Detské čaje možno v súčasnosti zakúpiť v lekárňach, drogériách, supermarketoch alebo v predajniach zdravej výživy. Bylinkový čaj pre deti možno tiež pripraviť aj doma. Je však nutné dbať na správny výber byliniek, keďže nie všetky sú vhodné pre deti.
  • Zeleninové a ovocné šťavy - sú veľmi zdravé a bohaté na prírodné vlákninu. Pre dojčatá a batoliatka sú najvhodnejšie iba čerstvo prelisované šťavy, ktoré je však vhodnejšie pred konzumáciou zriediť vodou, aspoň na pomer 1:1.
  • Rastlinné nápoje ("mlieka") - s vhodným zložením, okrem sójového, je možné podávať aj malým deťom od 4 až 6 mesiacov a používať ich na zapitie príkrmov, či na varenie (nie sú plnohodnotnou náhradou materského mlieka). Rastlinné mlieka obohatené vápnikom vo forme rias je možné podávať deťom od 10 mesiacov.

Pre malé deti nie sú vhodné sirupy, malinovky, sladké džúsy a niektoré druhy minerálnych vôd. Môžu totiž obsahovať vyšší obsah iónov, ktoré nie sú vhodné pre detský organizmus. Z dôvodu možného predávkovania mentolom sa pre deti do dvoch rokov neodporúča žiadny druh mäty. Pre deti od dvoch do piatich rokov a staršie deti citlivé na mentol možno namiesto mäty piepornej použiť mätu kučeravú (dojčiace mamičky by sa mali mäte a tiež šalvii vyhýbať - tlmí laktáciu).

Viac o pitnom režime na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20140426233210/http://www.pitnyrezim.net/
  2. http://vyzivadeti.cz/zdrava-vyziva/tema-mesice/pitny-rezim-a-deti/
  3. http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/tekutiny/
  4. http://www.babyonline.cz/vyziva-deti/pitny-rezim
  5. http://www.nutrivia.cz/tehotenstvi-kojeni-pitny-rezim.php
  6. http://medicinman.cz/?p=nemoci-sympt%2Fprujem-kasuistiky
  7. http://www.szu.cz/uploads/documents/chzp/voda/pdf/Prakticky_lekar_4_2007.pdf

Hodnotenia a skúsenosti s pitným režimom

Máš skúsenosť s pitným režimom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke