Existuje něco na podporu hustoty a tvorby mléka?

Zodpovězené
5. lis 2020

Dobrý den,

mám dvouměsíčního synka, který je po kojení hladový a zlostivý. Budí se po půlhodině - hodině. V noci nemůže usnout, usne až nad ránem a musíme ho dokrmovat Nutrilonem.

I po snědení umělého mléka chce jíst. Váhu má 5,5 kg.

Mám málo mléka?

Překonala jsem dva záněty prsou. V levém prsu se mi objevila zase zatvrdlá bulka.

Existuje něco na podporu hustoty a tvorby mléka?

Mám kojení vzdát a přejít na umělé mléko?

Děkuji

Dobrý den,

nepíšete, jak často kojíte. Každou půlhodinu? Jak často v noci? Také nevím, jaký je doposud váhový přírůstek. Neznám množství dokrmu - jak často a kolik dostává?
Pokud syn vážil cca 3,5 kg a nyní má 5,5, pak je váha OK. I v případě, že by vážil 4 kg a přibral za 8 týdnů 1500 g, je přírůstek ok.

Obecně doporučuji kojit na požádání, tedy tak často a tak dlouho, jak miminko chce. Jste si jista, že je hladový? Může to být jen potřeba blízkosti, potřeba se chovat, potřeba sát (některé děti ji mají velmi silnou). Kojení není jen o nasycení hladu, ale o nasycení veškerých potřeb, potřeby být s maminkou, potřeby bezpečí a jistoty. Co vyzkoušet šátek nebo nosítko? Miminko se v něm po kojení uklidní.

Ohledně zatvrdlinky - je bolestivá na dotek, je prso horké, zarudlé? Zkuste nakojit v takové poloze, aby k zatvrdlince mířila bradička miminka. Můžete prso před kojením nahřát. Pokud by se zatvrdlinka nezlepšila, určitě řeště s gynekologem.

Můžete zkusit kojit v tzv. savčí poloze viz. www.prirozenekojeni.cz. Kojení je pak efektivnější, miminko si může samo řídit svou polohu, zda a jak moc saje apod. Pokud by se situace nelepšila, zkuste pouvažovat o pozvání LP domů, stále je možnost plného výlučného kojení.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová