Je možné vrátit se ke kojení z prsu?

Zodpovězené
25. bře 2022

Dobrý den,

mám dvouměsíční dcerku, kterou jsem kojila i přikrmovala UM z láhve pro nedostatek MM. Pochvalovala jsem si, že jak je přizpůsobivá prsu i lahvičce, ale před 2 týdny, jako kdyby uťalo. Odmítá prs. Mám pocit, jako kdyby se jí zhnusil. Pokud ji chci přiložit, pláče jako o život, napíná se, odtahuje hlavičku. MM jí jinak chutná. Odsávám si ho a z láhve mi ho vypije. Bojím se, že takhle přijdu o mlíčko a vlastně mi chybí i ten kontakt s ní, který je při kojení.

Chtěla bych to vrátit zpátky, ale nevím jak.

Dá se tady vůbec ještě pomoci?

Děkuji

Dobrý den,

to, co popisujete je velmi typické a velmi často se to stává. Zprvu děti přijímají jak prso, tak láhev, ale postupně si zkrátka vyberou, nejčastěji je to kolem 3. měsíce, ale může se to stát kdykoli. Zkrátka pochopí, co je pro ně jednodušší. Není to chutí, je to o způsobu sání a síle toku. Lahvičkou je to snazší a je toho víc, tak proč bych se mořila s prsem, říká si mimi.
Zda je z toho cesta ven, je otázka. Je skvělé, že odsáváte a že tedy nějaká laktace je stále zachována. Druhá věc je, zda mimi ještě bude ochotné sát z prsu. Primárně je ale třeba se zbavit lahvičky, začít dokrmovat např. přes prst cévkou (viz www.infookojeni.net) a co nejvíce zkoušet kojit. Mohlo by pomoci společné spaní a kojení v noci, to se děti ještě nechají přemluvit. Bude to takový kojomaraton.

Takže možné to je, nebude to jednoduché a bude třeba i vůle ze strany mimča. Každopádně je skvělé, že to chcete zkusit.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová