Mám 2,5 týdenní dítě večer dokrmovat?

Zodpovězené
14. kvě 2019

Dobrý den,

doma mám 2,5 týdenního synka, jehož od začátku kojím. Mléko mám, ale mám problém s bolavými bradavkami. Používám lanolinovou mast, ale bradavky se nestíhají hojit. Nejvíce je bolestivé přisátí s otevřenou pusou.

Jak často by mělo takové miminko papat? Večer ho nakojím, potom je vzhůru každé dvě hodiny.
Mám ho po večerním kojení dokrmovat?

Za odpověď děkuji

Dobrý den.

Dokrm lze doporučit jen při dlouhodobém nedostatečném váhovém přírůstku, který se nedaří zlepšit úpravami kojení. Dítě by mělo být kojeno dle své potřeby, tedy kdykoli si řekne a jakkoli dlouho potřebuje. Otázkou je bolestivost bradavek - po cca 2-3 týdnech by už měla být zhojená potenciální poranění, která někdy na počátku vzniknou.

Pokud ne, je patrně problém s přisáváním. Zkuste tzv savčí polohu, kdy se miminko přisává samo, (zpravidla správně) - na www.prirozenekojeni.cz.
Další možností bolestivosti je kvasinková infekce (pálení, svědění před i mezi kojením), pomůže např Canesten. Pokud bradavky i hnisají, krvácí, může jíž o bakteriální infekci.

Takto "písemně" je však problematické odhadnout příčinu bolesti. Doporučila bych kontaktovat doboru LP v okolí a domluvit se na schůzce. Mohla by Vám velmi pomoci.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová