Proč 12týdenní dcerka pláče i při kojení?

Zodpovězené
18. srp 2022

Dobrý den,

mám 12týdenní dcerku. Po příchodu z porodnice začala mít problémy s usínáním, potřebuje vždy asistenci. Na prsu mi neusne, jedině v noci, kdy je rozespalá.

V posledních týdnech se mi začala od prsu trhat, saje si prsty a pláče. Pláče při kojení, po probuzení a také před uspáváním. Trvá to 3 týdny. Začala jsem užívat i benedikt a senovku a cítím, že mám víc mléka už 3. den, avšak pláč je beze změny.

Jaká může být příčina a co mám změnit?

Jak dosáhnout, aby byla na prsu klidná, uvolněná a možná i usnula?

3 měsíce ji nosíme na rukou a nemůžeme ji položit v případě, že chce spinkat.

Děkuji

Dobrý den,

bohužel nemám detailnější informace - pláče ihned po přisátí, nebo až po několika minutách, pouští prso a opět se snaží přisát? Kroutí se při kojení po několika minutách? Je jen kojena, nebo dostává nějakou formou i dokrm? Dudlíkujete? Jak často a jak dlouho se kojí? Kojíte při každém kojení z obou prsou? Jak často se kojí v noci?

Nejčastějším důvodem pláče při kojení je bolení bříška, miminko začne sát, žaludek se začne plnit, rozhýbou se střeva a miminku je to nepříjemné. Druhým důvodem je pokles intenzity toku mléka, kdy silná počáteční laktace postupně klesá a mimi již musí vynaložit více úsilí, aby vysálo to, co potřebuje.

Doporučení je kojit tak často a tak dlouho, jak mimi chce, vystřídat prsa při každém kojení - klidně i vícekrát. Velmi bych doporučila kojit kůže na kůži v savčí poloze - viz www.prirozenekojeni.cz (starší děti se v této poloze ale občas zlobí, poloha je nutí k aktivitě, samostatnosti a pokud nejsou zvyklá, nechce se jim).

Usínání je pro mnohá miminka složitá věc, umět uklidnit mozek, který se překotně vyvíjí a zároveň cítit bezpečí, jistotu, zkrátka vše, co pro usnutí potřebujete je těžké. Pro každé miminko existuje jiný individuální návod, který se maminky a tatínkové snaží najít. Velmi pomáhá nošení v šátku nebo nosítku, ovšem opět u starších dětí, která nejsou zvyklá na polohu v nosítku už je to někdy oříšek a reagují zpočátku negativně. Postupně si zpravidla zvyknou a pochopí, že je to velmi příjemné.

Moc držím palce, aby se Vám podařilo najít to, co miminko potřebuje.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová