Pozitivní protilátky v těhotenství. Jaké riziko to je pro miminko?

Zodpovězené
4. kvě 2023

Dobrý den, pane doktore,

chtěla bych se s Vámi poradit o tom, jaký vliv na moje těhotenství může mít krevní transfúze podána před dvěmi lety po porodu.
Jsem AB+, nyní 12+6tt. Nyní mi v krvi vyšlo zvýšené množství protilátek typu K. Paní doktorka se domnívá, že by tyto protilátky mohly být spojené právě s podanou transfúzí. Odeslala mě do rizikové poradny, ovšem v hlavě mi běží spousta otázek, co se bude dít, jaké riziko je to pro miminko atd.

Nyní se jedná o druhé těhotenství. První těhotenství bez problémů.

Děkuji za odpověď.

S pozdravem

Petra

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Protilátky v K systému opravdu mohou souviset s podanou transfúzí. V některých případech mohou riziko pro těhotenství opravdu představovat, proto je doporučeno sledování na klinickém pracovišti, které se problematikou zabývá. K tomu, aby těhotenství proběhlo zdárně, je na místě pečlivé sledování.

Nevím odkud jste, ale např. v Praze se můžete obrátit na Centrum fetální medicíny ve VFN (cfm.gynpor.cz), kde okolo 18. - 20. týdne mohou protilátky zkontrolovat, vše vysvětlit a dále těhotenství sledovat.

Určitě se ale nezneklidňujte, podstatné pro Vás je být sledována na adekvátním pracovišti, kde mají zkušenosti a možnosti úspěšně pořešit případně komplikace, pokud by se vyskytly.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz