Odsávání MM a následné krmení z lavičky a kojení

novacka1276
7. led 2019

Mám dotaz, je hodně velký rozdíl mezi odsáváním a následnym krmením z lahvičky a kojením? Malá nechce vůbec moje prso.. zkoušeli jsme i přes kloboucek.. to chvilku jo, ale jen z jednoho.. (přitom mléko mám v obou). V porodnici dávali UM, když se mi spustilo mléko (jsem po SC a ještě o den déle malou neprikladali kvůli prášku který jsem brala) tak mi dali odsavacku at si odsaju a dám to malé přes stříkačku.. u prsa mi pořád usinala..Děkuji za názor

lucie01
7. led 2019

Řekla bych, že je to cesta do pekel, prvního syna jsem kojila sice přes klobouček, ale rok a u druhého jsem si říkala, že už mě nemá co překvapit. No ouha, prcek taky s prsem bojoval, z porodnice jsme taky odcházeli s příkrmem a do toho jsme zkoušeli kojit. Udělala se mi prasklina i přes ten klobouček, takže jsem nadále bojovala s odsávačkou, prcek u prsa řval, takže jsem odsávala a MM dávala přes stříkačku, o něco později přes lahvičku. A to byl začátek konce ... i přes odstříkávání mléko ubývalo ( malý nechtěl být u prsa už vůbec ), nemluvím o čase stráveným odstříkáváním a následným krmením, takže jsem to po 4 měsíci odpískala úplně a byl jen na UM. Zkusila bych proto kontaktovat laktační poradkyni, věřím, že Vám pomůže 🙂

Já s první dcerou neměla po14 dnech mléko. Nebo mi spíš nikdo neporadil a neukázal co a jak. Neměli v porodnici čas. Dali klobouček a bojovala jsem. Dcera se kojila 40-50minut. Po chvíli spala a nervy udělali své. Pak nepribrala. Posléze mléko zas bylo a bylo ho dost ale bohužel jsem hned najela na láhev s um plus odsáváním a prso už nechtěla vůbec. Takže jsem 9mesicu ve dne v noci odsavala. Mléka bylo dost. Nemělo to žádný vliv. Jen je to náročné. Vzhledem k malým prsům mléko nemělo kam jít a já se budila šílenou bolestí a boulema. Když jsem někam jela nebo šla musela jsem sebou vždy tahat odsávačku, sklenici na mléko popř láhev pro malou. Teplou vodu na vypláchnutí. Případně misku a vařící vodu na ohřátí. Aby to neměla studené když jsem třeba odsavala v jinou dobu než v době krmení. Bylo to peklo. Je pravda, že jsem pak měla i plný mrazák. 😉 Ale doufám a pevně věřím, že teď budu normálně kojit a druhá dcera bude normálně pít 🤔 jako dá se to zvládnout a člověk pro dítě udělá vše 🙂 ale fakt věřím, že kojení je kojení 🙂

no_title
8. led 2019

Zdravím,
ano, je to velký rozdíl. Jde o to, že bradavka je takový indikátor problémů miminka např. virů a bakterií. Detekuje to ze slin miminka. Když u něj probíhá onemocnění, dostane při příštím kojení protilátky proti té nemoci. Proto taky kojená miminka snáší nemoci mnohem lépe než nekojená a dokonce mnohem lépe než samotná kojící maminka. Tím, že tam ten kontakt nebude, tak už MM neplní tu imunitně preventivní funkci, kdy pomáhá překonat nemoci atd.
Kloboučky u naprosté většiny maminek nejsou vůbec potřeba. Dítě se přisává na dvorec, ne na bradavku, je proto jedno, jaký má tvar (navíc si to dítě při kojení samo tvaruje).
Dokrm, pokud je nutný, tak je nejlepší cévkou v případě, že se dítě dokáže přisát. Vypadá to takto:
https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/j...
Pokud se nepřisává, tak je lepší dokrm kalíškem (stačí štamrple, pijou z toho podobně jako kočka) nebo lžičkou.
Dokrm stříkačkou přes prst není vhodný. Je to totéž, co lahev, kojení to kazí úplně stejně. Taktéž kojení kazí dudlíky, pokud má.
Co naopak pomáhá, je kontakt kůže na kůži, časté přikládání a nemusíte ani přikládat, stačí si sundat košili a mazlit se s miminkem, když budete oba v pohodě a bude mít potřebný klid a čas, věřím, že se přisaje i sám 🙂.
V neposlední řadě nejdůležitější rada, pozvěte si klidně i do nemocnice laktační poradkyni. Ideálně z Mamily. Ty nemocniční LP bohužel nejsou jedny z nejlepších.