Neudělali mi test na těhotenskou cukrovku

denisas93
19. únor 2017

Ahoj, jsem v 25 tt a v pondělí jsem byla na glykemické křivce. Nejdříve mi odebrali krev a potom jsem půl hodiny čekala na výsledek. Poté vylezla sestra a sdělila mi, že mám hodnotu 5,2 a u těhotných se test provádí do 5. Takže jsem vyfasovala žádanku k diabetologovi a jela domů.. chci se zeptat, zda je to normální, že mě hned někam pošlou a neopakují test třeba následující den..známá tam byla také a měla hodnotu 5,4 a normálně jí test udělali..a také se chci zeptat z čeho ta těhotenská cukrovka vzniká, sladké moc nejím.. takže zvýšený cukr nechápu... děkuji za odpovědi 🙂

luj89
19. únor 2017

@denisas93 Ahoj, to se divím, že si troufli tvé známé udělat test s hodnotou 5,4 je to podle mě docela hazard a dělat by se to nemělo... Z čeho vzniká nevím, ale určitě ti poradí v diabet. poradně nebo zkus vygooglit nějaký stránky o tomto tématu 😉. Každopádně u některých pracovišť se test opakuje, jestli náhodou nebude hodnota pod tou hraniční, jinde ne.

takyjedna
19. únor 2017

Nevim, proc ti test neopakovali, ale tak aspon ze ti dali zadanku dal. Tam ti jiste reknou vice nebo test zopakuji. Ale proboha, cukrovka neni o tom, jestli jis nebo nejis sladke. Cukrovka znamena to, ze tvoje slinivka nezvlada zpracovat hormon inzulin. Tady pod tim odkazem najdes o tehotenske cukrovce vsechno http://tehotenskacukrovka.cz/ ;)

werumka
19. únor 2017

@denisas93 Ano, máš pravdu, z jedné zvýšené lačné glykemie se těhotenská cukrovka nediagnostikuje a správně by Tě s takovým způsobem testování na diabetologii ani přijmout neměli, dokud test nebude dokončený.
V tomhle momentě bys měla jít na další odběr lačné (lačnit 8-10 hodin, neosekávat jídlo den předem, nejít tam po nemoci nebo třeba s rýmou). Pokud bude lačné znovu nad 5,1, tak teprve pak půjdeš na diabetologii. Pokud bude druhá lačná v pořádku, tak se normálně dokončí ogtt.
Těhotenská cukrovka vzniká na základě velkého množství hormonů, které produkuje placenta. Tyhle hormony snižují účinek inzulínu, který je potřeba ke vstřebávání cukru z krve do buněk. Jejich hladina stoupá po 20. týdnu a proto se test dělá v tom termínu 24. - 28. tt. Hladina hormonů dál stoupá do 35. týdne, a do té doby má cukrovka tendenci se zhoršovat. Pak se cukr v krvi většinou stabilizuje a spolu s odchodem placenty po porodu odchází i cukrovka 🙂

lenickakl
19. únor 2017

Co jsem tak vypozorovala, někde druhou šanci dávají, někde ne.. ke vzniku cukrovky si můžeš počíst tady http://www.tehotenskacukrovka.cz/co-je-pricinou...

horsiee
19. únor 2017

@denisas93 také jsem měla asi 5,4 a test mi udělali jen díky tomu, že jsem měla u doktorky výsledky krve staré asi týden kde bylo pod pět. Hold jsem se den před testem nacpala banány no 😁. Ale na dia jsem pak chodila až do porodu. A po porodu jsem měla absolvovat ještě opakovaný glukózový test, ale vzhledem k tomu, že stále kojim ročního synka tak nemůžu a na dia už jsem se neukázala.

medulinek
20. únor 2017

mně první test nedopadl,prvni hodnota sice 5,0 - limit je u nas 5,1,ale po vypiti blivajzu jsem se asi po pul hodine pozvracela,dneska jsem sla na druhy pokus a prvni odber 5,8,takze se piti nekonalo,doktor mi dal na vyber,bud do týdne zkusit test zopakovat nebo odeslani na dia poradnu. Vybrala jsem si poradnu,prijde mi docela brutalni tam prckovi narvat tolik cukru najednou,tady si me ohlidaji a par odberu a cest navic uz me nezabije pokud chci mit zdravy miminko

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru