Vývoj nedonošených miminek. Kdy jste si všimly, že dohání vývoj?

dianemash
5. zář 2021

Ahoj, mám doma předčasňátko, narodil se 35+0, bio mu jsou 3 měsíce, korigo 2 měsíce. Aby bylo jasno hned v úvodu, vůbec na něj nespěchám, ale chtěla bych si udělat rozhled. Maminky lehce nedonošených, zajímalo by mě, kdy jste si všimly, že prcek "dohání" vývoj? Jde mi např. o první pasení koniku, přetáčení na bříško, uchopení hračky apod. 😊 Vůbec mi nejde o porovnávání, spíš mě zajímá, jestli je to opravdu individuální a jestli je běžné, že nedonošenci třeba do 8 měsíců jen leží na znaku, jak tvrdí naše MUDr. Děkuji všem

maxulekapcule
5. zář 2021

@dianemash my jsme teda 36, nebo 37tt. Lekari se neshodli, ale urcite to pravda neni. My pasli koniky hodne brzy, za to chodit zacal az v 16ti mesicich, neboj, vse bude v poho ;) kazdej je jinej a ma svuj cas.

mimi1004
5. zář 2021

@dianemash Já mám teda extrémně nedonošenou dcerku, ale to, co tvrdí tvoje dr. je nesmysl. Dítě svým tempem postupně dohání vrstevníky.

knoesell
5. zář 2021

@dianemash syn je narozený 36+5, vývoj odpovídal spíše korigo, chodíme do rizikové poradny pro nedonošené děti a tam byla Mudr vždy spokojená, i když nám se zdálo, že by toho mohl zvládnout více. Později sice pásl koníky, ale plazil se v 8 měsících, v 9 si stoupl, v 10 lezl a seděl, nyní má 13 měsíců a chodí s oporou. Dle Mudr. vše tak jak má být 🙂

michaelarousova
5. zář 2021

@dianemash syn se nsrodil 34+4 a vicemene vsechny ty milniky mel o ten cca mesic posunuty az na chozeni ☺️Zacal presne v roce ☺️ Domtorka ho vzdycky chvalila a rikala ze je moc sikovnej☺️ Dohnal vse krasne☺️

piskle89
5. zář 2021

Syn narozený 36+0 (bez problémů). Odpovídal víceméně "tabulkám". Přetáčel se na začátku 4.měsíce, péroval od 5.měsíce, lozil od 8.měsíce. Stavěl se a seděl od 9.měsíce, chůze s oporou kolem 10.měsíce, chůze 13.měsíc. Jen s řečí jsme trochu bojovali. Sice žvatlal atd., ale do cca 2,5 let moc nemluvil. Spojoval spíš jen 2-3 slova (citoslovce, gesta, jednoduchá slova). Rozmluvil se až potom. Sice to je pořád "pozadu" oproti vrstevníkům, ale pořád se zlepšuje 👏

blbajulca
5. zář 2021

@dianemash dcera 33+4 , teď ji je 6 měsíců a podle neuroložka už vše dohnala😊

katule1990
5. zář 2021

@dianemash Syn se narodil 37+1, ale jen 2 kg a vše mu trvá dýl. Pást začal týden před 3. měsícem, otáčet se na bříško přesně v 6 měsících, plazit v 9,5 měsících. Teď je mu 10 měsíců a zatím se pořád jen plazí a péruje na kolínkách, nesedí, neleze. Doktorka říkala, že mu dáme ještě čas, tak doufám, že to dožene.

macinka1989
5. zář 2021

@dianemash u nás první syn 34+1 a 2,1kg, s pasením byl pozadu dost, nechtěl byt na břiše, ale jinak všechno šlo tak nějak normálně, chození až v 15m a rovnou u běh, vstával kolem 10m a s aktivním choditkem lítal cca od roku, mluvení bych se musela podívat, to si moc nepamatuju, ale spojovat slova začal kolem 2.roku, teď jsou mu 3 a je k nezastavení🤣 druhý syn 35+1 teď v červenci, tak to uvidím, jak se bude vyvíjet, ale do poradny na kontroly chodit ani nemusime

hvezdicka18
5. zář 2021

@dianemash Syn narozeny 34+2 odpovidal +/- korigovanemu veku. Urcite do 8. mesice pouze nelezel na znak 🤦🏼‍♀️. Chodit zacal mezi 13. a 14. mesicem bio veku. Mate nejake kontroly v poradne pro nedonosence? Ridila bych se jejich kontrolami. U nas bylo zapotrebi i navstevovat fyzioterapii.

dianemash
autor
5. zář 2021

@hvezdicka18 jsme objednaní na kontrolu koncem září na neonatologii, kde jsme leželi a příští týden čeká malýho první rehabilitace, tak uvidíme co nám řeknou, ale věřím, že taky nebude jen ležet a všechno dožene 😊

Jinak děkuju všem za odpovědi, jsou to děti šikovný 🥰

squezy
6. zář 2021

@dianemash Naši kluci 36+1,v hrubé motorice odpovidali spíš korigo věku. Měli slabé brisko a krk, takže jsme hodně vojtili. Začali lézt až po roce, co některé děti už chodí, ale lezli a sedli si ve 13 mesicich a chodit začali v 16 mesicich. Nyní 2,5roku a úplně normální zdraví roubíři 🙂 Až do tebe bude někdo rypat, proč nedělá tohle a tohle, tak furt pripominej, že se to vše počítá s korigo věkem. A pak je pošli do háje :D :D

lennus
6. zář 2021

@dianemash Syn 33+1, začal později s psychomotorickým vývojem, v roce plazení, po třech měsících, kdy nelezl a vím, že lezení je velmi důležité, jsem šla na fyzio a ta ho hned rozlezla. Pak půl roku lezl, stoupal si, to už jsem byla v klidu, protože si posílil záda. Chodit začal ve 22 měsících. Takže já bych určitě nechala kontrolovat dobrým fyzio. Dnes má skoro 8, ujede na kole 50 km, loni se naučil lyžovat, je tedy trochu hyperaktivní, ale jinak vše ok, nikdy naštěstí moc nemarodil, ale já dbám dost na stravu, otužování atd.
Vtipné ale je, že mladší dcera donošená a začala chodit taky pozdě, až v 19 měsících. 😂

guliii
6. zář 2021

Ahoj syn se narodil 35+2 a vývoj měl jako donosene děťátko. Rozdíl byl znát možná první měsíc, ale pak už ne.

merope
7. zář 2021

Já si jen pamatuji, že nám pediatrička tvrdila, jak vše krásně dohnal a pořád řešila váhu, protože tu jedinou fakt nedohnal (dosud - 2,5 roku). 32+6tt porod, 1,5 kilo. Na kolínkách péroval už v porodnici 😀. Ve 4 měsících bio (2 korigo) nás poslali na fyzio kvůli jednostrannosti, takže tam už musel být nějaký ten pohyb i do stran. 9 měsíců bio se rozlezl a postavil k nábytku, cca 14 měsíců bio (rok korigo) začal chodit. Ve 2,5 letech žvaní, že pusu nezavře. Ale podle mě ho hodně "nakopla" vojtovka.