První příkrmy, kdy jste začaly? S čím? Kolik?

ladyhacek
23. črc 2015

Ahoj mám takovou anketu
Kdy jste začali s příkrmy a s čím, kolik, kdy, popř. i proč jste začali?
Kdy jste dali kaši?

Malému jsou 4 měsíce, je plně kojen a prospívá. (přibral půl kila za měsíc). Zdá se mi, že je brzo začít s příkrmy když prospívá? Jak jste to měli vy?
Jsou totiž dva názory:
1- začít s příkrmy už po 4 měsíci
2-plně kojit do 6 měsíců
???
Zastupují doktorka nám řekla ať začneme na oběd s mrkví a bramborem a večer ať klidně dáme kaši a až se prodereme k ovoci dáme do něj piškot? Ale já četla, že lepek až déle?

Nevím kdy začnu, ale mám v plánu začít s dýní a cuketou k obědu (máme z vlastní zahrádky)

Moc děkuji za vaše zkušenosti a jsem zvědavá kolik lidí kdy začalo 🙂

eficenka
23. črc 2015

1. často se to špatně vykládá, nejde o zavedení příkrmů!! ale o zavedení alergenů.¨klidně ted jednou denně podej 2 mini lžičky určitých alergenů, ale dál plně koj.
s přírkmy můžeš začít mezi 6-10 měsíce....

gejbrijel
23. črc 2015

Ahoj, naše malá má šest a půl měsíce... Začali jsme tři týdny zpět už pravidelně oběd: mrkvička s bramborem- někdy přidám i maso a večeře: kašička od sunaru nebo jiná doporučená (na obalu je vždy psáno od kdy se může dát, tak mám asi tři druhy a střídám). Jinak už měla jednou i ovocnou přesnódávku, rohlík, kukuřičné křupky a taky meloun😉... Já myslím, že nejlepší je se řídit intuicí a selským rozumem. Když jsme byly malé, tak to maminky tak neprožívaly a taky jsme vyrostly... Zlatá střední cesta... Jinak také nadále kojím... 😎

beruna84
23. črc 2015

doporučuje se, aby kojené mimčo mezi 4. a 6. měsícem aspoň ochutnalo všechny možný potraviny, že to je doba imunologickýho okna a mělo by se tak snížit možnost alergie. Já bych nespěchala bejt Tebou, jestli prcek prospívá, klidně začni déle. My jsme s příkrmy začali koncem toho 6.měs., a to v době kolem oběda, mrkev, cuketa, brambory, vždy jedna potravina a třeba jen dvě lžičky a pár dní počkat jestli nebude reakce. Postupně přidávat a zařazovat další druhy. Vždy dokojit. Až se dostane na plnou dávku, tak už nedokojovat, zase nespěchat, dát tomu tak dva tři týdny klidně. A pak zavést další. Teď jedeme masozel.oběd, odpolední svačina ovoce nebo jogurt a pomalu začínáme s kaší, ale malý se po ní dost navaluje.. :/ tak uvidíme. Prso má víceméně jako "uspávadlo", chce jen když má jít spát, jinak ne..

zo_ja
23. črc 2015

Nedej na staré školy, to bylo za totáče, kdy se děti cpaly brzo do jeslí, tak bylo potřeba je nacpat. Naopak, MM je nejlepší, zdravotně nezávadné, těžko shánět všechno v domácí kvalitě.
U nás se kojí plně do roka, 3/4 roka, pak se o jídlo hlásí tak, že dostanou ca bílý jogurt, rýži, bramboru, nějakou zeleninu a ovoce dle sezony, nejlepe z domacích zdroju a domácích zahrad. Takže klidně nechám jíst jedenáctiměsíní dítě domácí jahody, alergen nealergen, není důvod, proč by mu to mělo vadit, ale nebudu mu dávat od každýho trochu v době, kdy trávicí systém není zralej na takovou maškarádu jako od všeho ochutnat. Navíc alergické okénko opravdu vůbec nefunguje. Dispozice se dědí především geneticky a pak samozřejmě dle indiv. a okolností, ale mnohem méně.
Podle mojí zkušenosti jsou nejzdravější děti dlouho plně kojené, a ty, které jí zpočátku spíše střídmě.
S příkrmy můžeš zaít klidně po roce, v roce a půl, mněkteré děti dřív ani nechtějí, nehrotila bych. Pokud se dítě jídla nedožaduje a Tebe kojení fyzi. nevyerpává, není důvod.
Jinak se rozhlídni třeba po zvycích v oblasti zavádění příkrmů v jiných zemích - tady se lpí a pořád předává jeden starý model jako všespásný návod, co kdy a jak, ale může to být i úplně jinak a děti na tom nejsou zdravotně hůř, ale často i líp, nebo srovnatelně.

Ad gejbrijel: jo jo, vyrostli jsme, ale se spoustou zdrav. problémů, které jsme při jiném režimu nemuseli mít, nebo slabší.

kralsar
20. led 2019

ja si myslim, ze nejlepsi je pouzivat selsky rozum a instinkt,ja mam 5 mes. chlapecka, plne kojeny,a ze zacatku jsem mela porad strach abych mela dost mleka, mela jsem pocit, ze prsa jsou malo nalite atd. vsude jsem cetla, ze krmit max. 15 minut, kdyz jsem to tak udelala, maly byl nebrly, plakal, volala jsem laktacni poradnu, kde mi rekli kojit jak dlouho chce treba i hodinu. tak jsem se uz nastvala a sama pro sebe si rekla at se vzpamatuju, ze telo si poradi a ze uz nebudu cist zadne clanky, ze je dulezite matka v pohode=dite v pohode. a je to tak, ze zacatku jsem opravdu lezela s malym i 3/4 hod., dnes 15 minut a to je max. ve 4 mes. jsme sli na kontrolu a pani doktorka mi rekla, ze je na spodni hranici ve vyzove at zacnu davat v poledne mrkvicku a pak pridavam dalsi potraviny a od 5 mesice at dam dopoledni presnidavku, no jenze zase problem; maly ma atopicky ekzem u ktereho se nedoporucuje zacit s prikrmy driv jak od 6 mesice, ja jsem zase celiatik takze co zase imunolog okno? a zase jsem cetla a nic se nedocetla, takze jsme zacali mrkvickou, pak brambor, spenat, brokolice, maso kureci, veprovei hovezi a zatim uplne v pohode, misto 2-3 lzicek zbasti celou misku( malou) a pak si cucne trosku mlika a je klid, pribira, ekzem se nehorsi, prujem nema, od zitra zacnu davat dopoledne jablickovou presnidavku a uvidime, takze vsem radim nenechat se vynervovat internetem a ruznymi letacky, verit svemu telu.