Aká je naša šanca získať hypotéku na kúpu domu?

Zodpovedané
5. aug 2021

Dobrý deň,

s manželom chceme kúpiť dom cez hypotéku. Máme jedno nezaopatrené dieťa a môj príjem je cca 1100 eur. Mám jednu pôžičku vo výške 8 000€ so splátkou 120€.

Manželov príjem je cca 900€. Má byt na hypotéku, istina cca 30 000€. Plus spotrebný cca 1 200€. Byt chceme predať so ziskom cca 30 000€. Dom by mal stáť cca 136 000€.

Je šanca získať hypotéku?

Ďakujem

Dobrý deň,

určite by bolo fajn mať viac informácií, aby som odpovedal čo najlepšie na Váš dotaz. Môže byť tiež vhodné zvážiť v procese zlikvidovanie nielen hypotéky (ktorá sa teda vyplatí predpokladám predajom), ale aj toho spotrebného úveru (aspoň jedného).

Predbežne však aj ak by ostal ten spotrebný úver, všetky dôležité parametre pre banku, ktoré mi chýbajú by boli OK a bola by možná hypotéka na 30 rokov (neviem napr. Váš/manželov vek), tak by aj so zachovaním toho väčšieho spotrebného úveru, mala vychádzať kúpa domu v takejto výške.

Zobrali by ste si teda novú hypotéku na 80% kúpnej ceny domu. Žiadosť by sa riešila v čase, keď stará hypotéka zanikne (predajom bytu), nechali si jeden spotrebný úver so splátkou 120 eur, tých cca 30 000 EUR by ste použili na dofinancovanie kúpnej ceny (resp. na vyplatenie toho malého úveru, ak by to bolo potrebné - na to treba lepší prepočet).

V každom prípade vďaka predaju bytu a získania vlastných zdrojov, by pri akceptácii týchto príjmov a možnosti zobrať hypotéku až na 30 rokov (podľa veku), malo byť možné získať dom s kúpnou cenou cca 136 000EUR s využitím hypotéky. Je však dôležitá aj samotná nehnuteľnosť a jej stav, čo si banka preverí v znaleckom posudku alebo v internom ohodnotení nehnuteľnosti.

Ak by ste to chceli lepšie preveriť a prerátať, napíšte prípadne mail, kde mi doplníte potrebné informácie.

Prajem pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk