Ako postupovať, keď som nepodal daňové priznanie za predaj nehnuteľnosti?

Zodpovedané
26. feb 2021

Dobrý deň,

v roku 2016 som kúpiť byt na hypotekárny úver za 75 000 eur. V roku 2019 som ho predal za 91 000 eur. Neuviedol som predaj v daňovom priznaní. Teraz mi prišlo z finančnej správy, aby som podal daňové priznanie za predaj danej nehnuteľnosti a zaplatil daň.

Chcem sa opýtať, či viem základ dane, teda tých 16. 000 eur znížiť o:

  • úroky zaplatené prostredníctvom hypotekárneho úveru,
  • jednorazový poplatok 900 eur, ako pokuta pri splatení hypotéky mimo výročia fixácie,
  • bločky za rekonštrukciu z r roku 2019 (farba, obklad, cement, kuchynská linka a pod).

Ak by som vedel zdokladovať všetky výdavky vyššie, možno by táto suma bola vyššia ako 16 000, znamenalo by to, že nemusím platiť daň?

Ako mám postupovať ďalej?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

priznám sa, že som ešte neriešil situáciu pri nepodaní daňového priznania. Tu asi treba postupovať na základe výzvy a usmernenia finančnej správy. Už sa stalo a oni vedia, čo treba. Zároveň, ak by ste podávali na čas, tak niektoré veci viem, že je možné dať do nákladov (napr. tú rekonštrukciu). Tiež to však záleží aj na tom, či bol napr. majetok zaradený do obchodného majetku.

Tu je link priamo na finančnú správu, sú tam aj príklady: https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/zivotn...

Najlepšie by bolo to s nimi podľa mňa riešiť a konzultovať. Viem, že to s úradmi (ešte keď si niečo nesplníte) nie je vždy jednoduché.
Vedia Vám však v podstate zadarmo a vecne poradiť (len treba niekedy aj opakovane to s nimi riešiť).

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk