Ako si môžem sporiť na dôchodok, keď zarábam iba 400 eur?

Zodpovedané
28. nov 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom sporenia na dôchodok. Mám 41 rokov, tri deti a zarábam 400 eur mesačne. Bieda.

I napriek tomu by som si chcela odkladať na dôchodok. Mesačne cca 20 eur.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Pekný deň,

aj keď sa jedná o menšiu čiastku, pri sporení až do dôchodku môže táto suma v rámci dynamickejšej investičnej stratégie vytvoriť hodnotu okolo 11 000 EUR či viac (záleží dosť aj na investičnej stratégii). Ja teda odporúčam zvážiť v časovom horizonte nad 10 rokov (čo je aj Váš prípad), nejaké investičné sporenie.

Je dôležité pozrieť sa na to však detailnejšie. Vždy s ľuďmi riešim finančnú analýzu, kde sa dozvieme aký je súčasný stav a možnosti. Tiež si ujasníme aj vzťah k riziku - teda ak by sme volili nejaké investičné riešenia - aby bolo jasné, ako to funguje (aj poklesy hodnoty v "sporení") a kde je výhoda práve dlhého časového obdobia.

Ak máte napr. 2.pilier, tak zvážte aj v tomto pilieri dynamickejšiu stratégiu - môže pomôcť s vyšším dôchodkom. Ak máte tento pilier, určite sa poraďte aj ohľadom jeho nastavenia - stratégia (ako sa budú peniaze na dôchodok zhodnocovať) sa dá čiastočne ovplyvniť.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk