Kam odporúčate investovať 20 eur mesačne?

Zodpovedané
10. dec 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej finančnej situácie. Mám 41 rokov, zarábam cca 400 eur mesačne. Druhý pilier nemám.

12 ročnému synovi chcem sporiť cca 20 eur mesačne a mne cca 20 eur odkladať na dôchodok. Plus mám hotovosť 1400 eur pre syna a 1 400 eur pre mňa.

Som typ, ktorý sa bojí v budúcnosti. Chcem mať istotu, že syna a ja peniaze dostaneme - že sa nestratia a neprerobíme.

Poradíte mi konkrétne investičné sporenie pre syna a pre mňa?

Mám na začiatok synovi a aj mne vložiť 1 400 eur a potom mesačne po 20 eur?

Môžte mi navrhnúť konkrétne fondy?

Čo mi odporúčate?

Sú pri fondoch poplatky?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade ťažko sa mi radí, nakoľko by bolo dobré si s Vami prejsť nielen Vaše očakávania, ale ujasniť si aj Vami popisovaný "strach" z budúcnosti. Investičné sporenie, resp. investovanie napr. do fondov alebo iným spôsobom je špecifická vec, ktorá nemusí byť vhodná pre každého.

Hodnota peňazí, ktoré do takéhoto investičného "sporenia" vkladáte, bude v čase rásť ale môže aj klesať - je to ako na hojdačke. Avšak z dlhodobého hľadiska (10 a viac rokov) je to výhodné riešenie. Výsledok však závisí aj od toho, či tomu budete rozumieť, resp. budete s tým stotožnená natoľko, aby ste v "strese" nevybrali peniaze v najnevhodnejšej chvíli. Prípadne tiež pri Vašich príjmoch je riziko, že peniaze by ste aj súrne mohli potrebovať a vybrať ich v nevhodnú chvíľu, lebo život si nevyberá a keď nemáme rezervu, tak je prirodzené, že situáciu proste riešime 🙂.

V každom prípade na tomto fóre, kde nemám s Vami prejdenú detailnú analýzu Vašej finančnej situácie, pochopené Vaše ciele a priority a vysvetlené ako čo funguje - nemôžem určite odporúčať žiadne konkrétne fondy.

Ak by ste peniaze v investičnom sporení vkladali každý mesiac vo Výške povedzme 20 EUR mesačne po dobu aspoň 10 rokov a vybrali by ste si taký konzervatívnejší spôsob zhodnocovania (50% akciové a 50% dlhopisové portfólio), tak by predpoklad cieľovej hodnoty v investičnom sporení mohol byť okolo 3 200 EUR - to by bolo pre syna. Vo Vašom prípade by ste tých 20 EUR vedeli odkladať možno na dôchodok až po dobu 20 rokov a viac, tam by predbežný odhad bol okolo 8 500 EUR. Nerátal som s tými počiatočnými vkladmi po 1400 EUR, nakoľko nemám dosť informácií pre takúto radu.

Takmer pri každom dobrom investičnom riešení sú poplatky. Samozrejme výška poplatkov môže ovplyvniť výšku Vašej investície. Je to však veľmi individuálne, niekedy sa oplatí aj vyšší poplatok a mať vhodné riešenie pre Vás ako na oko nízkopoplatkové, ale možno veľmi rizikové alebo nie tak výnosné. Poplatky sú v poriadku, dôležité je, čo za ne dostaneme a či nie sú až neprimerane vysoké, ak je nejaké podobne dobré alternatívne riešenie. Tiež je dobré, ak pri investičnom sporení je Vaša investícia chránená aj garančným fondom investícií - https://www.garancnyfond.sk/o-nas/ - lepšie ako lacné riešenie, ktoré často nie sú vhodne chránené a legislatívne ošetrené.

Pre konkrétnu radu a odporúčanie, je potrebné absolvovať konzultáciu. Máme kanceláriu v Žiline, kde bývam teraz najčastejšie, zdieľanú kanceláriu v Bratislave, kde sa vieme dohodnúť, prípadne zvážte konzultáciu u niekoho, na koho sú dobré referencie - aby si to s Vami prešiel detailnejšie a vysvetlili ste si ako také investičné sporenie funguje a či je to pre Vás vhodné.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk