Ako to je so záložným právom a rodičovským bytom?

Zodpovedané
19. feb 2022

Dobrý deň,

riešime hypotéku na byt v hodnote 120 000 eur. Sme mladí a pomáhajú nám s tým rodičia. Namiesto 20%, ktoré musíme mať k dispozícii z hodnoty bytu, založia svoj rodičovský byt.

Súdny znalec odhadol kupovaný byt na 135 000 eur. Hypotéku berieme 140 000 eur, aby sme si to aj zrekonštruovali.

Ako berie banka záložné právo rodičovského bytu?

Je možné, že po rekonštrukcii kedy byt nadobudne vyššiu hodnotu 140 000 eur, rodičovský byt z ťarchy v prospech banky odstrániť pomocou ZP?

Alebo sa to počíta takto:
úver: 140 000
20% = 28 000
hodnota bytu musí byť: 168 000

Musel by mať hodnotu až 168 000 eur, aby sme mohli ručiť len jedným bytom?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem, čo by ste sa chceli ubezpečiť. Ale to, aká bude situácia a či pôjde odbremeniť rodičovský byt neviete vopred rodičom potvrdiť. Je vlastne jedno, aké dáme teraz do prepočtov čísla, lebo nevieme aké reálne budú, resp. ako sa bude situácia v danej chvíli bankou posudzovať. Zjednodušene môže vyzerať Váš prepočet aj takto 175 000 (hodnota zabezpečenia) x0,8= 140 000 EUR (úver) - ak teda banka by požadovala 80% krytie, čo je úplne relevantná požiadavka. Myslím, že pri tomto scenári cítite aj Vy, že byt s dnešnou hodnotou 120 000 EUR môže byť obtiažne nechať o rok neskôr banke posudzovať na hodnotu 175 000 EUR.

Niekedy je potrebné urobiť aj refinancovanie do inej banky, aby to nakoniec prešlo. Pripravte sa, že zmeny zabezpečenia a odbremeňovanie môžu byť v bankách pomerne náročné a únavné procesy.

Je možné samozrejme odbremenenie, ak by kvôli rekonštrukcii, alebo postupom času došlo k potrebnému navýšeniu hodnoty zabezpečenia. Treba ich určite transparentne pripraviť na to, že by to nemuselo byť presne takto, ako ste si to teraz vopred vypočítali. Pretože to nefunguje tak, že preinvestovaná suma v rámci rekonštrukcie sa automaticky premietne do navýšenia hodnoty, ktorú BANKA BUDE AKCEPTOVAŤ. Môže, ale nemusí banka posudzuje rizikovosť komplexne.

Môže byť vhodné aj zvážiť, že by ste zobrali hypotéky dve. Teda by sa tie nehnuteľnosti oddelili. Veľa rodičov je pokojnejších, keď vidí, že dlh k ich nehnuteľnosti je "LEN" napr. 40 000 EUR. Druhá by bola práve na čiastočné dofinancovanie kúpy a rekonštrukciu, kde by sa hypotéka založila. Osvedčilo sa mi s mnohými klientami toto riešenie. Je však potrebné si určite prebrať všetky pre aj proti. Prejdite si všetky možnosti a ich budúce riešenie aj v banke alebo s Vašim finančným konzultantom. Pýtajte sa na scenáre, ak by banka neakceptovala navýšenie v potrebnej výške, čo by to znamenalo.

Tiež odporúčam rodičom nesľubovať, že o rok odbremeníte ich nehnuteľnosť. Vyjsť to môže, ale rozhodne ani nemusí (to nemusí sa mi stáva v praxi pomerne často - aj keď riešenie sa zväčša vždy našlo). V rodine a aj pri takejto pomoci je dôvera veľmi dôležitá a budete všetci viac v pohode, ak budete reálne uzrozumení s možnosťami a prípadnými scenármi.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk