Ako získam spoluúčasť pri investovaní do manželovho domu?

Zodpovedané
7. feb 2022

Dobrý deň,

manžel má svoj dom, ktorý kúpil a prerobil svojpomocne z vlastných finančných prostriedkov (úver, úspory) ešte pred uzavretím manželstva.
Ja som sa k nemu priťahovala pred štyrmi rokmi. Dom je prerobený len v základe, tak investujem do domu aj ja. Za predpokladu, že budeme spolu a zdraví, tak chcem sa aj ja spolupodieľať na prerábke (dorobenie detskej izby, zimná záhrada, podlahové kúrenie a pod všetko vyššie čiastky).

S manželom sme sa o tom rozprávali a on mi ponúkol, že mi v prípade rozchodu vráti mnou investované financie. Mne sa to nepozdáva. Rada by som bola uvedená aspoň nejakou časťou a formou na liste vlastníctva.

Je také niečo možné?

Ako by sa to dalo spísať, aby som aj ja mala nejakú spoluúčasť na dome?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto sú skôr dotazy na právnika. Ako by sa napr. riešilo dokazovanie v čase rozvodu a čo by bolo vhodné v tejto chvíli robiť.

Určite, ak by ste získali po dohode s manželom nejaké spoluvlastnícke práva, ktoré sa prejavia aj na liste vlastníctva nejakým podielom, tak by to bola cesta.

Za mňa, aj keď verím v lásku a šťastie, tak je rozumné to mať vysporiadané nejako férovo a nespoliehal by som sa len na ústny prísľub, že v prípade rozchodu by mi niekto peniaze vrátil - aj keď netvrdím, že ľudia nie sú aj čestní, tak konflikty vedia narobiť šarapatu.

Odporúčam poradiť sa s právnikom, zjavne sa chcete nejako "poistiť" a alternatívy, ktoré Vám predostrie preberte spoločne s manželom. Verím, že sa dohodnete na akceptovateľnom riešení z oboch pohľadov.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk