Ako zabezpečiť, aby dedili iba naše spoločné deti?

Zodpovedané
27. mar 2022

Dobrý deň,

manžel má dve deti z prvého manželstva. S manželom máme tiež dve deti. Ešte pred uzavretím manželstva sme nadobudli nehnuteľnosť, ktorú máme v podielovom vlastníctve.

Ako zabezpečiť, aby manželov podiel v byte, moje úspory, manželov podiel v byte, úspory na manželovom účte ale aj hnuteľný majetok dedili len naše spoločné deti?

Spadajú moje úspory a peniaze v prípade dedičského konania do BSM?

Ide o peniaze od mojich rodičov, ktoré som dostala počas manželstva.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

Vaše úspory, ktoré ste nadobudla od rodičov, spadajú do BSM v prípade, že sa zmiesia s peniazmi patriacimi do BSM, napr. budú na jednom bankovom účte. Aby ste predišla zbytočnému dokazovaniu odporúčam uzatvoriť darovaciu zmluvu s Vašimi rodičmi, v ktorej Vám peniaze darujú do Vášho výlučného vlastníctva.

Manžel môže spísať závet, avšak deti ako neopomenuteľných dedičov nemôže len tak vydediť. Ak by aj v závete dcéry z prvého manželstva vydedil bez zákonných dôvodov, v tejto časti by bola závet neplatná.

Ak manžel nechce, aby dedili jeho dcéry z prvého manželstva, ideálne je svoj podiel na byte počas života prepísať na Vaše dve dcéry.

V prípade potreby právnych služieb alebo právneho zastúpenia ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz