Bude problém dostať hypotéku, keď mal priateľ exekúciu?

Zodpovedané
19. feb 2022

Dobrý deň,

s priateľom by sme mali záujem o hypotéku. Máme 1 dieťa. Ja som na rodičovskom (300 eur) a priateľ je normálne zamestnaný. Čistý príjem má 900 eur.

Minulý mesiac mu prišiel papier od exekútora, že už má všetko splatené a nemá exekúcie.

Mohli by sme v budúcnosti riešiť hypotéku, alebo to bude problém?

Ďakujem

Dobrý deň,

je to problematickejšie a často veľmi náročné. Určité obdobie bude pre všetky banky "persona non grata" - teda úver nebudú chcieť poskytnúť, ak tam bude figurovať.

S týmto som sa reálne stretol, alebo mi to popisovali kolegovia, ktorých považujem za skúsených:

  • úver bol riešený až po 5 rokoch,
  • v úvere figuroval ako hlavný žiadateľ, ktorého bonita a rating bola mimoriadne dobrá a bol aj dobrý príjem,
  • úver sa vyriešil bez prítomnosti tohto "problémového" žiadateľa,
  • vypomohol ďalší žiadateľ (ľudovo ručiteľ), ktorého bonita/rating boli mimoriadne dobré a tiež dobrý príjem,
  • medzičasom začala existovať úverová história, kde splácal všetko načas - pozor nie nebankovky alebo spoločnosti pochybného charakteru, ale relevantné inštitúcie ako banky, či stavebné sporiteľne.

Treba sa pripraviť, že toto je komplikácia a riešenia nemusia byť jednoduché. Ak aj niekto jednoduché riešenie popisuje, tak mal buď štastie alebo to nebola taká "horúca situácia" (napr. exekúcia za smeti uhradená obratom), alebo si vymýšľa a neriešil nikdy takýto prípad.

Je rozumné sa na to pripraviť čo najlepšie, aby ste v budúcnosti zvýšili šance na úspešné financovanie bývania. Teda zapracovať na pozitívnej a dokladovateľnej úverovej histórií po nejaký čas, akceptovať určitú dobu, že to nepôjde, vytvárať MASÍVNE finančnú rezervu).

Drží palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk