Môžeme dostať hypotéku na výstavbu domu a pozemku?

Zodpovedané
24. jan 2022

Dobrý deň,

chcela by som požiadať o hypotéku na výstavbu rodinného domu + kúpiť pozemok. Minulý rok v auguste som si vzala pôžičku 8 500€, ktorú riadne splácam každý mesiac. Som zamestnaná, príjem mám každý mesiac 650 € v čistom. Priateľ je tiež riadne zamestnaný s platom 800 - 900 € v čistom. Len nemáme nič našetrené.

Je šanca, že dostaneme hypotéku?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre lepšiu radu mi chýba viac informácií. Prípadne mi napíšte mail a môžeme to ešte prejsť detailnejšie.

Na základe skúseností z posledných mesiacov musím skonštatovať, že financovanie prípadnej stavby (ak aj bude možné), bude náročné. Vaše príjmy v kombinácii s nárastom cien materiálov (čo sa premieta už do cien stavieb - či už na kľúč alebo aj samostatne), tiež pri zohľadnení aj potreby kúpy pozemku a chýbajúcej finančnej rezervy, nevytvárajú príliš priestor na ľahké riešenia.

Tiež pôžička, ktorú máte túto situáciu komplikuje. Určitú výšku hypotéky by ste asi dostali, ak by ste túto pôžičku zároveň refinancovali. Môže byť náročné už len získanie samotného pozemku, nieto ešte nasledujúca výstavba.

Avšak aby som sa držal svojho prístupu, že nejaká cesta vždy je, tak ponúkam aspoň nasledovnú všeobecnú odpoveď.

Aj keď mi chýba viacero informácií, tak len pri veľmi hrubom prepočte by hypotéka v prípade, že by ste nemali žiadne iné úvery vychádzala okolo 140 000 EUR. Pôžička, ktorú máte Vám túto disponibilnú čiastku ešte zníži (neviem povedať o koľko, pretože nepoznám viacero informácií - aká je splátka tej pôžičky 8 500 EUR, či máte deti, vzdelanie, typy zamestnaní).

Keďže nemáte vlastné zdroje a je potrebné kúpiť aj pozemok, tak by Vám pomohlo napr. využitie financovania aj za pomoci napr. rodičovskej nehnuteľnosti. Ak nebude možné založiť aspoň dočasne nejakú rodičovskú nehnuteľnosť a keďže nie sú našetrené nejaké financie na tento účel, v tom prípade bude potrebné použiť kombináciu aj ďalších úverov ako je hypotéka. Tento typ financovania je opäť náročnejší na príjmy.

Buďte pripravení aj na alternatívy riešenia, ak by niečo neklaplo ideálne. Určite bude dobre, ak pozemok nebude príliš drahý. Môže pomôcť aj riešenie napr. montovaného domu. Resp. developerského projektu (aj murovaného), kde ponúka developer aj pozemok. Ak by sa ešte dala založiť aj rodičovská nehnuteľnosť, tak to môže byť v celku realizovateľné.

Určite odporúčam si to dobre ešte prejsť, ujasniť si možnosti, rátať aj s rezervou (čo je pri akejkoľvek výstavbe nutnosť). Ak je možnosť jednať s rodičmi o dočasnom založení nehnuteľnosti, tak by som odporúčal toto využiť (samozrejme to s nimi treba prebrať.

Mám s tým vcelku dobré skúsenosti, väčšina rodičov je ochotná takto pomôcť, už sme tak postavili nejeden dom a nakoniec sa aj odbremenili rodičovské nehnuteľnosti. Niekedy to ide ihneď po skolaudovaní domu, niekedy je potrebné určitý čas splácať a znížiť zostatok úveru).

Ak by ste chceli rozobrať detailnejšie možnosti, napíšte mail.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk