Je výhodnejšie zobrať úver alebo hypotéku?

Zodpovedané
26. feb 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať, či je lepšie hypotéka alebo úver. Mame stavbu - sestra a brat. Je to jeden veľký dom rozdelený na polovicu dva samostatné vchody, sú tam 2 vlastníci. Stavba je pod strechou a má okná.

Ale teraz moja otázka bude treba cca 50 000€ na dokončenie stavby jednej aj druhej strany. Brat má 34 rokov, má firmu a je v nej konateľ. Momentálne má minimálnu mzdu.

Ja mám 30 rokov, som bez práce a mám syna. Peniaze na splátku viem zabezpečiť.

Je výhodnejšie zobrať úver alebo hypotéku?

Dalo by sa niečo vybaviť, nakoľko chceme ísť do toho spolu?

Všetko riešime na polovicu.

Dalo by sa to nejako pokryť, postaviť zmluvu tak, aby jeden druhého nevyšachoval z platenia?

Aká by bola mesačná splátka so všetkým?

Čo k tomu treba pripočítať?

Bolo by to cca na 20 rokov.

Vopred ďakujem

Dobrý deň,

asi myslíte hypotéku alebo spotrebný úver? V súčasnosti sú hypotéky najvýhodnejšou alternatívou financovania bývania. To, či je však napr. nehnuteľnosť vhodná pre tieto účely neviem posúdiť (a aj keď majú napr. samostatné vchody, nemusí to byť OK). Najlepšie v tomto prípade je, ak sú 2 samostatné bytové jednotky, ktoré sú aj zapísané na liste vlastníctva. Bez detailnejšieho posúdenia fotodokumentácie, listov vlastníctva a iných podkladov sa neviem vyjadriť, alebo Vám poradiť.

Celkovo Vás zaujíma veľa otázok, na ktoré mi chýbajú vstupné informácie. Aké sú príjmy (či to vôbec bude vychádzať, pretože pre banku treba viac ako prísľub, že splátku viete zabezpečiť). Píšete, že ste bez práce a s dieťaťom. Brat je vo firme (ktorej nevieme ako sa darí v čase pandémie) a poberá ako zamestnanec minimálnu mzdu. Môže sa tiež stať, že to teraz nevychádza na akýkoľvek úver.

Čo sa týka postavenie zmluvy, tak toto je určite lepšie otázka na právnika. Banka v prípade hypotéky ma štandardizované zmluvy. Vo väčšine bánk ma dôležitejšie postavenie hlavný žiadateľ. Avšak všetci žiadatelia o úver majú voči banke podobné práva a povinnosti.

Splátka pri hypotéke na 50000 EUR pri 20 r napr. pri sadzbe 0,89% sa pohybuje cca vo výške 227,50 EUR. Banka vždy vyžaduje, aby nehnuteľnosť/resp. nehnuteľnosti/, ktoré sa budú zakladať boli poistené. Tiež cenu môže navýšiť aj Vaše rozhodnutie poistiť seba či poplatky spojené s účtom alebo inými službami, ktoré budete využívať v niektorej banke.

Ak chcete lepšie poradiť, nasmerovať, prosím napíšte mail a tam si spoločne prejdeme situáciu detailnejšie.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk