Je výhodnejšie znížiť mesačnú splátku alebo dobu platenia hypotéky?

Zodpovedané
31. okt 2023

Dobry deň,

chceli by sme vložiť mimoriadnu splátku hypotéky. Úrokovú sadzu máme vo výške 0,90% ešte 4 roky.

Je výhodnejšie znížiť mesačnú splátku alebo dobu platenia hypotéky?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v tomto prípade ani jedno. Máte výhodný dlh s dobrým úrokom a neoplatí sa Vám vkladať mimoriadne splátky.

Rentabilnejšie by bolo peniaze vložiť na bezpečný sporiaci/investičný účet, kde sa Vám peniaze zhodnotia. Ak bude zhodnotenie viac ako 0,9%, tak viac získate na zhodnotení ako za rok prerobíte na úroku na hypotéke. Nechal by som peniaze zhodnotiť tie 4 roky 3 - 5% úrokom. Ak by Vám potom vybehla vysoko splátka kvôli vysokému úroku, tak by som peniaze vybral. Vložil by som ako mimoriadny vklad. Teraz sa Vám to neoplatí.

Ak by ste to aj napriek nerentabilite chceli takto urobiť, tak záleží čo je pre Vás dôležitejšie. Či chcete ušetriť na mesačnej splátke, alebo splatiť hypotéku skôr. Je to na individuálnom posúdení.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk