Máme šancu refinancovať úver na prístavbu domu?

Zodpovedané
8. jún 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom našej situácie. S priateľom máme 2 deti. Máme bezúčelový úver, lebo pred ca 2 rokmi sme stavali dom - 2 izby, kuchyňa, kúpeľňa a špajza.

Dom bol postavený zatiaľ pre príateľových starých rodičov. Babka bohužiaľ zomrela a dedo tam býva sam. Má doživotné právo tam bývať. My bývame so svokrou a úver máme cca 15 000 eur. Chceli by sme dokončiť prístavbu, ale tam by sme potrebovali ešte minimálne 15 000 eur.

Účet máme v Čsob.

Myslíte, že by nám dali úver?

Priateľ ma príjem 700 - 1000 eur a ja som momentálne na materskej. Poberám okolo 400 eur. Účet máme spoločný, takže aj moja materská chodí na priateľov účet.

Máme šancu prefinancovať na 30 000 eur, aby nám ostalo tých zvyšných 15 000 eur?

Ďakujem

Dobrý deň,

bolo by najvýhodnejšie skúsiť otvoriť tému doživotného práva bývania. Zvážiť ako zabezpečiť dedovi istotu inak, možno by pristúpil na nejakú alternatívu. Tak by ste mohli dom založiť a využiť oveľa výhodnejšie financovanie cez hypotéku. Prípadne, ak by bola možnosť dočasne založiť inú rodinnú nehnuteľnosť.

Pri predbežnom a veľmi orientačnom prepočte (mám málo údajov na lepší prepočet), by bolo možné refinancovať aj formou spotrebného úveru, kde by mohlo ostať 11000 - 13000 EUR. Nie je vylúčené ani tých 15000 EUR navyše. Je rozdiel, či bude priemerný príjem priateľa skôr bližšie k 1000 EUR alebo k 700 EUR. Spotrebný úver však vyberajte obozretne. Mesačná splátka bude pri takomto úvere dosť vysoká kvôli maximálnej splatnosti 8 rokov.

Pre lepšiu radu by bolo dobré, ak by ste sa mi ozvali na posta@finporadna.sk, kde si prejdeme všetko detailnejšie. Pozrite ešte aj článok o iných možnostiach financovania ako je hypotéka - https://www.finporadna.sk/hypoteka-bez-zalozeni....

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk