Moja čistá mzda je 2 300 eur, v hotovosti mám 100 000 eur. Schvália mi hypotéku 170 000 eur?

Zodpovedané
8. máj 2023

Dobrý deň,

momentálne predávam 3-izbový byt, z ktorého mi zostane 100 000 eur hotovosť a na dom potrebujem ešte 170 000 eur. Mám 31 rokov, 2 deti na ktoré mi chodí súdom stanovené výživné spolu 450 eur. Môj hrubý príjem je 2 700 eur. Na účet mi chodí mzda 2 300 eur.

V čistej mzde mám 2x daňový bonus na deti - 280 eur. Budem zakladať celý dom v hodnote 250 000 eur.

Je šanca, že mi bude hypotéka schválená?

Ďakujem

Dobrý deň,

na hypotéku 170 000 eur by ste potrebovali mať čistý príjem vo výške od 2 150 eur mesačne až 2 250 eur mesačne. To už podľa toho, aký by ste dostali úrok (rátal som od 4% do 4,5%).

Ak rátame teda s príjmom bez daňového bonusu, teda vo výške 2 020 eur mesačne v čistom, potrebovali by ste ešte cca 130 až 230 eur mesačne akceptovať z výživného.

Výživné banky akceptujú nasledovne:
SLSP -> 50% z výživného, maximálne 500 eur. Vám by SLSP zobrala 225 eur mesačne.
VÚB -> 100% z výživného. Vám by VÚB zobrala plných 450 eur mesačne.
Tatra -> neakceptuje.
ČSOB -> neakceptuje.
Prima -> tou si nie som istý ako to má teraz. Skôr si myslím, že neakceptuje tento príjem.
Unicredit -> 100% z výživného, maximálne 300 eur. Vám by Unicredit zobral 300 eur mesačne.
365 banka -> 60% z výživného. Vám by 365 banka zobrala 270 eur mesačne.
mBank -> maximálne 150 eurna jedno dieťa. Vám by mBank zobrala 300 eur mesačne.

Za mňa teda je určite šanca, že Vám hypotéku schvália. Ešte by som si zanalyzoval zvyšné faktory - dĺžku zamestnania, vašu platobnú a úverovú disciplínu, lokalitu zakladanej nehnuteľnosti, presný priemer príjmu za posledných 6 a 12 mesiacov. A podľa toho by sa dalo presne určiť, v ktorej banke by ste dostali aké podmienky.

Pokojne mi napíšte na mail tieto informácie a urobím Vám detailné porovnanie Vašich možností spolu s odporúčaným postupom, aby ste mali čo najväčšiu istotu v schválení hypotéky a takisto najlepšie podmienky, aké vo Vašej situácii môžete dostať.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk