Oplatí sa mi ako 35-ročnej začať prispievať do 3. piliera?

Zodpovedané
20. máj 2024

Dobrý deň,

mám 35 rokov a rada by som sa poradila ohľadom 3. piliera. Podľa informácií na internete je investovanie do 3. piliera v porovnaní s inými možnosťami dosť nevýhodné a oplatí sa to len v prípade, ak prispieva zamestnávateľ a výška môjho príspevku by mala byť len taká, aby sa maximalizoval tento príspevok.

Môj zamestnávateľ prispieva sumou 2% z hrubej mzdy bez ohľadu na výšku môjho príspevku. Minimálny je tuším 10 EUR.

Oplatí sa mi založiť 3. pilier?

Akou sumou by som mala prispievať?

Mám si nastaviť čo možno najnižšiu, alebo vo výške 15 EUR, aby som mohla využiť celú úľavu na daní vo výške 180 EUR?

Sú nejaké veľké rozdiely medzi spoločnosťami, ktoré 3. pilier ponúkajú?

Odporučili by ste mi nejakú?

Do akého fondu by som mala investovať?

Čo v prípade, ak dám výpoveď a nový zamestnávateľ mi už nebude prispievať a teda 3. pilier bude pre mňa nevýhodný?

Budem musieť ďalej prispievať?

Bude sa dať znížiť výška príspevku na nejaké minimum?

Ďakujem

Dobrý deň,

keďže máte viacero otázok, odporúčam si prečítať môj článok na našej stránke na tému 3. piliera: https://relyon.sk/blog/3-pilier-ako-funguje-a-a...

Ja by som investoval to minimum na to, aby mi zamestnávateľ prispel tie 2%. Na trhu sú lepšie možnosti na zhodnocovanie prostriedkov, ktoré sa neviažu na dôchodkový vek, obsahujú nižšie poplatky a aj priemerne vyššie zhodnotenie.

Rozdiely sú najmä vo fondoch, jednotlivých spoločností, no tým, že máte ešte pár desiatok rokov do dôchodku, by ste si mali vybrať indexový fond jednej zo správcovských spoločností.

Ak by ste zmenili prácu a nový zamestnávateľ by vám neprispieval do 3. piliera, tak tie prostriedky čo by ste tam dovtedy navkladali by sa Vám zhodnocovali až do dôchodkového veku. Vy by ste už nemuseli ďalej prispevať vôbec (pri výpovedi sa Vám zruší aj zrážanie príspevku na 3. pilier zo mzdy).

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk