Môžem byť dlžníkom iba ja?

Zodpovedané
16. máj 2023

Dobrý deň,

s manželom sa rozvádzame. Máme byt na úver. Byt ostáva mne a ja budem platiť aj úver. On je dlžník a ja spoludlžník. Manžel nechce nikde figurovať spoločne s mojím menom. Úver 40 tisíc eur sme brali pred 10 rokmi. Výška splátky je 130 eur, zostatok úveru je 28 000 eur, splácať sa bude ešte 20 rokov. Môj príjem je v čistom okolo 800 eur.

Je možné žiadať banku, aby som bola dlžníkom len ja?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, je to možné. Viete to urobiť avšak až po súdnom zrušení bezpodielového spoluvlastníctva manželov, prípadne po zúžení tohto BSM notárom za poplatok.

Následne viete osloviť banku s tým, že chce ako jediná figurovať na danom úvere. Zdokladujete príjem, no a ak Vám bude postačovať, urobí sa zmena úverovej zmluvy, zaplatí sa poplatok za zmenu a je to vybavené.

S najväčšou pravdepodobnosťou by Vám to malo bez problémov prejsť. Neviem to však určiť na 100%, pretože nepoznám Váš vek, počet detí a ostatné faktory ovplyvňujúce akceptáciu príjmu. Viete však priamo osloviť banku, v ktorej máte hypotéku, dodiktovať jej potrebné údaje. Prepočítajú Vám to a následne môžete vyriešiť zrušenie, alebo zúženie BSM a vyňať manžela so zmluvy.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk