Oplatí sa mi posielať peniaze do 3. piliera?

Zodpovedané
17. apr 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom 3. piliera. Mám 35 rokov, sporím v 3. pilieri od 9/2012. Tri roky som neposielala príspevky, pretože som bola na materskej dovolenke. Za celých 7 rokov mi ukazuje čisté zhodnotenie 100,89 eur. Mesačne posielam 20 eur a zamestnávateľ mi prispieva rovnakou sumou.

Oplatí sa mi posielať tam peniaze, keď za 7 rokov som nasporila 100 eur?

Fond mám Vyvážený príspevkový d.d.f.

Mám zmeniť fond?

Je lepšie zrušiť 3. pilier a posielať peniaze inde, alebo navýšiť posielanú sumu?

Ďakujem

Dobrý deň,

na úvod tu hodím článok na tému 3. piliera na mojej stránke, ktorý si potom takisto môžete prečítať: https://relyon.sk/blog/3-pilier-ako-funguje-a-a...

Pokiaľ Vám prispieva aj zamestnávateľ, tak sa Vám to určite oplatí. A keby ste mali čisté zhodnotenie za celú dobu 0%, tak ste každý mesiac v zisku 100%, keďže zamestnávateľ Vám prispieva takou istou sumou ako si prispievate vy.

Čo sa týka výšky, ktorú by som tam posielal, tak ja osobne by som tam posielal najnižšiu možnú sumu, pri ktorej by Vám zamestnávateľ posielal maximum. To znamená, že ak Vám posiela zamestnávateľ 1 euro za každé 1 Vaše euro, ale maximálne 30 eur mesačne, tak by som si navýšil sumu na 30 eur mesačne. Ak by Vám zamestnávateľ prispieval 20 eur, aj keby ste si tam posielali iba 15 eur, tak by som tú výšku znížil na 15 eur mesačne.

V dnešnej dobe sú oveľa efektívnejšie možnosti na zhodnotenie peňazí ako 3. pilier, ale oplatí sa ho využiť aj tak pokiaľ Vám zamestnávateľ prispieva. Všetky zvyšné peniaze by som investoval priamo cez nejakú správcovskú spoločnosť alebo obchodníka s cennými papiermi. To už by som odporúčal vybrať na mieru Vašej situácii.

Čo sa týka fondu, tak asi záleží od toho, že čo preferujete. Ak ste vyvážený investor, tak máte zvolenú dobrú stratégiu. Ja osobne by som investoval cez indexové fondy. Na to by bolo potrebné sa pozrieť, zistiť aký typ investora ste a podľa toho si zvoliť aj fond. Niektoré sú totiž dlhodobo výkonnejšie ako vyvážené.

Takisto by som si na Vašom mieste odkladal ešte pomimo pilierov, pretože tie Vám v kombinácii s kalsickým starobným dôchodkom s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú určite stačiť.

Ak by ste si chcela porovnať fondy v 3. pilieri, odporučiť vhodnú stratégiu či poradiť efektívnejšie sporenie na dôchodok pre Vás, tak mi pokojne napíšte na mail a môžeme sa o tom porozprávať.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk