Počítajú sa do príjmu alimenty a rodičovský príspevok?

Zodpovedané
13. feb 2022

Dobrý deň,

momentálne som na rodičovskej dovolenke, ale čoskoro sa už vrátim do práce.

Ak by som žiadala o hypotéku, počítajú sa do príjmu aj alimenty a rodičovský príspevok?

Do práce nastupujem skôr, ale rodičovský mi ostáva až do troch rokov dieťaťa.

Akú hypotéku by som mohla dostať ako samostatná osoba s príjmom cca 1200 eur, alimentami cca 400 eur a rodičovským 400 eur?

Ďakujem

Dobrý deň,

už dlhšie som neriešil prípad, kde sme mali súbeh príjmov s alimentami. Pred tým som mal napr. situáciu, kde boli alimenty spolužiadateľky akceptované ako doplnkový príjem (avšak nie v každej banke - riešili sme v 3 bankách naraz žiadosti). Zároveň banka mala pri tomto type príjmu nasledovné pravidlá - predloženie podkladov zo súdu. Museli sa predložiť výpisy, kde tieto alimenty chodia, ak akceptovali 50% z hodnoty alimentov, avšak nie viac ako 500 EUR. Uznávam pomerne šalamúske, ale využili sme to v danom úverovom prípade.

Určite však môžete počítať s rodičovským príspevkom - toto máme v niekoľkých bankách overené pomerne čestvo. To akú hypotéku by ste vedeli dostať záleží však od viacerých faktorov - napr. aj počtu detí, či máte iné pôžičky alebo aj vek, či vzdelanie zohrá úlohu.

Určite odporúčam si overiť akceptáciu a súbeh príjmov vo viac bankách. Napr. pri akceptácii príjmov vo výške 1600 EUR a ak máte 1 dieťa a žiadne iné pôžičky, pričom ostatné chýbajúce informácie sú OK (teda si môžete dovoliť napr. 30 ročnú splatnosť hypotéky), tak by ste vedeli využiť hypotéku čosi cez 150000 EUR.

Treba si však uvedomiť, že príjmy tiež nie sú jediné podstatné. Je podstatné aj to, akú nehnuteľnosť alebo nehnuteľnosti budete zakladať. Ak môžete založiť len tú, čo kupujete, tak pri 150000 EUR kúpnej cene bytu, Vám spravidla dnes banky prefinancujú 120000 EUR cez hypotéku (občas sa ešte podarí získať aj 135000 EUR cez hypotéku. V každom prípade 15000 - 30000 EUR treba ešte nejako dofinancovať. Ak teda nie je vlastná finančná rezerva.

Najvýhodnejšie by bolo, ak by bola ešte k dispozícii aj ďalšia nehnuteľnosť (napr. rodičovská) a teda by sa dofinancovalo, resp. financovalo tých 150000 EUR len cez hypotéku. Ak však budete potrebovať na to úver, tak tam už môžete naraziť. Pretože 30000 EUR na spotrebný úver nie je moc výhodná možnosť. 30000 EUR cez stavebný úver nie je také výhodné ako hypotéka, ale to by ešte mohlo vychádzať.

Je dôležité si uvedomiť, že Vás neobmedzuje len akási maximálna výška úverov, ale aj legislatívna maximálna splátka, resp. povinnosť banky, kde Vám z príjmov, ktoré Vám akceptuje musí ešte vytvoriť aj povinnú rezervu. Ak teda banka akceptuje 1600 EUR príjem, tak sa musíte vliezť do splátok (všetkých aké máte) v spoločnej výške čosi cez 700 EUR (to je mierne zaokrúhlené lebo banka vykonáva ešte na hypotekárne splátky aj povinný stress test, ak by sa zvýšili sadzby).

Pre lepší prepočet a konzultáciu prípadne napíšte mail (ak by ste mali iný počet detí, či vlastnú hotovosť, alebo iné skutočnosti na ozrejmenie).

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk