Aká metóda na zistenie ovulácie je účinná, keď mám PCOS?

Zodpovedané
15. feb 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej nepravidelnej menštruácie. Mám 24 rokov a nikdy som nemala pravidelný cyklus. Stále mi kolísal. Raz 35 dní, inokedy aj 80.

Sono vaječníkov ukázalo niekoľko malých cýst (už v podstate hneď po menštruácii). Doktor mi spravil hormonálny profil a výsledky ukázali zvýšenú hodnotu AMH cca 8,5. Testosterón nebol zvýšený.

Nemám ani nadváhu, ani akné. Doktor povedal, že to vyzerá na PCOS. Nasadil mi Inofolic 2x1 a Duphaston 2x1 na 11. - 25. deň cyklu. Chceme sa začať snažiť o bábätko.

Je podľa Vás táto liečba účinná?

Aká metóda na zistenie ovulácie je podľa Vás v tomto prípade účinná?

Ďakujem

Dobrý deň,

v domácich podmienkach jedine ovulačné testy, ktoré sú dostupné v lekárňach či drogériách. Meranie bazálnej teploty nemá zmysel.

V prípade pozitivity testu, by mala ovulácia nastať do 24 hodín.

Idéalne je sa ale snažiť 2-3x týždenne v rámci celého cyklu, nie iba v čase očakávanej ovulácie.

Do liečby by som ešte pridala D vitamín 2000IU denne.

Držím palce!

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník