Aké ukazovatele sledovať pri hodnotení hormonálneho profilu, ak má manžel zlý spermiogram?

Zodpovedané
28. jan 2023

Dobrý deň,

chcela by som spýtať, aké ukazovatele je potrebné sledovať pri hodnotení hormonálneho profilu, ak má manžel zlý spermiogram a vyšetrenie profilu bude potrebné na konzultáciu v CAR ?

Manželovi boli predpísané vitamíny a o 3 mesiace opakovaný spermiogram. Ak bude opäť zlý, bola nám odporúčaná konzultácia v CAR. Manžel má varikokelu a pravdepodobne mu operácia odporučená nebude. Bolo mi povedané, že by som dovtedy mala mať za sebou vyšetrenie hormonálneho profilu. Keď som však kontaktovala svoju doktorku, chcela vedieť, čo konkrétne v ňom sledovať.

Vedeli by ste mi poradiť?

Ďakujem.

Dobrý deň,

určite je potrebné odobrať základný hormonálny profil (gynekológ by mal vedieť čo je jeho súčasťou) - TSH, fT4, FSH, LH, E2, P, PRL, TST a ak je to možné, tak jednorazovo aj AMH. Odoberá sa na cca 3. deň MC a aj na cca 20. deň MC.

Varikokéla býva príčinou rôznych patológií spermiogramu, preto býva odporučené jej operačné riešenie.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník