Ako liečiť opakované svrbenie a pálenie pošvy?

Zodpovedané
18. feb 2023

Dobrý deň,

posledné mesiace riešim svrbenie a pálenie v pošve. Výtok je biely, skôr hlienovitý a bez zápachu. Problémy sa opakujú každý mesiac, niekedy aj dvakrát do mesiaca. Myslela som, že ide vždy o mykózu. Preto som to liečila Canestenom jednorazovou tabletou a partnera tiež s Canesten krémom. Na istý čas to pomohlo, ale potom sa to opäť vrátilo.

Zašla som za gynekológom. V ten deň som nemala žiadne problémy. Urobil mi ster a všetko vyšlo v poriadku. Na druhý týždeň som sa k nemu musela vrátiť, pretože sa opäť vrátilo svrbenie, mierne pálenie a výtok. Deň predtým som si dala Canesten tabletu. Doktor mi však povedal, aby som to Canestenom viac neliečila. Vraj si môžem narušiť ph v pošve. Podľa neho mykózu nemám. Predpísal mi gél Gelacin na 7 dni používania. Upozornil ma aj na to, že to môže byť alergická reakcia na niečo, tak som zmenila prací gél za detský hypoalergénny. Dokonca som si kúpila aj probiotické tampóny, zmenila stravu. Plus užívam probiotiká Gynimun DUAL Protect. Doma mám aj probiotiká do pošvy Gynophilus Control.

Mám si ho zaviesť?

Dnes je to tretí deň, čo si natieram Gelacin 2x denne, ale stále citim mierne svrbenie a pálenie.

Ako to mám ďalej riešiť?

Mám si vypýtať aj výmenný lístok na imunológiu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

Gelacin preparát nepoznám. Neviem o aké liečivo/preparát ide.

Najideálnejšie bude zájsť za gynekológom v prípade ťažkostí a vtedy sa zrealizuje ster. Bolo by na zváženie odobrať ster aj na mykoplazmy, ureaplazmy, chlamýdie.

Probiotiká užívajte dlhodobo. Po úvodnej liečbe celým balením denne, pokračujte v užívaní jednou tabletou týždenne. Canesten rovnako z dlhodobého hľadiska nedoporučujem.

V prípade ťažkostí môžete vrámci intímnej hygieny používať Gynexid penu, prípade Gynexid výplachy.

Čo sa týka imunológie, to usúdi Váš gynekológ.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník