Ako liečiť opakujúcu sa kvasinkovú infekciu?

Zodpovedané
18. jan 2022

Dobrý deň,

každý mesiac ma trápia časté infekcie. Trvá to už viac ako 6 mesiacov. Môj gynekológ mi predpíše lieky, to zaberie a následne sa to vráti späť. Už som brala aj Wobenzym. Hygienu dodržiavam, bavlnené prádlo tak isto.

Čo by mi pomohlo na viac ako jeden mesiac?

Ďakujem

Dobrý deň,

jedná sa o veľmi zložitú problematiku, ktorej liečba častokrát nemá konca.

V prvom rade je potrebné odobrať kultiváciu z pošvy, aby sa zistilo či neide o zmiešanú infekciu (baktérie + kvasinky). Preliečenie akútnej opakujúcej sa mykózy musí byť dostatočne dlho - aspoň 15 dní.

Skúste Clogin vaginálne výplachy vrámci pravidelnej intímnej hygieny. Obsahuje kyselinu boritú, ktorá pôsobí cielene proti kvasinkám. Pridajte do liečby Candivac, ktorý je nutné užívať dlhodobo v schéme 10 dní užívať a 20 dní pauza /opakovať aspoň 3-6x/.

Zároveň skúste pridať do liečby probiotiká Gynimun intim protect - v úvode 10 dní 1 vaginálnu tabletu denne a následne 1 tabletu 1x týždenne po dobu 3 mesiacov. Protikvasinkovú diétu dodržiavajte neustále. Užívajte Zinok.

Ďalšou možnosťou je užívanie celkových antimykotík, dlhdobo /jeden rok/, ktoré eliminujú kvasinky v celom tele.

Pokiaľ nič z hore uvedeného nezaberie, je vhodné vylúčiť cukrovku a absolvovať vyšetrenie imunológom.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník