Ako postupovať po 2 potratoch?

Zodpovedané
24. aug 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať ako mám postupovať v mojej situácii. V roku 2020 som prirodzene porodila zdravé dieťa, ktoré sme splodili dá sa povedať na prvýkrát. Od začiatku roka 2022 sa snažíme o druhé, prvýkrát som otehotnela v januári - opäť na prvý šup, no v 10 tt som potratila (MA) a tak ma čakala kyretáž. Dali sme si pauzu 3 mesiace a skúsili to znova, no čakal nás ten istý scenár - hneď tehotenstvo a v 10 tt znova MA. Nerozumiem tomu prečo sa to deje, keďže som zdravá, mám pravidelnú MS a nikdy som nemala žiadne zdravotné problémy. Môj gynekológ ma poslal na hematológiu a máme si dať pauzu minimálne pol roka od snaženia sa. Tak to aj máme v pláne ale veľmi sa bojím, že už druhé dieťa nikdy nebudem mať.

Možno stojí za zmienenie, že ja som krvná skupina A- a manžel A+ ?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Dobrý deň,

pri MA ide obvykle o chybný vývoj plodu a preto sa ďalší vývoj zastaví. Malá chybička, ktorá môže mať vo výsledku vážne následky a príroda si to zariadi po svojom.

Ak sa však MA opakuje, je vhodné pátrať po možnej príčine. Hematologické vyšetrenie je určite na mieste. Ak by bolo všetko v poriadku, do úvahy prichádza imunologické a genetické vyšetrenie.

Čo sa týka krvnej skupiny, predpodkladám, že ste po prvom pôrode a zákroku dostali anti-D globulín a tým by mal byť vývoj ďalšieho plodu bez problémov.

Držím palce!

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník