Ako prekonať traumu z pôrodu?

Zodpovedané
17. aug 2022

Dobrý deň,

rodila som pred polrokom. Pôrod bol veľmi dlhý, ťažký, kontrakcie takmer bez prestávky veľmi veľa hodín, žiadne tlmenie bolesti, oxytocín, vyšetrenia ktoré boli príšerne, dlhé, extrémne bolestivé.

Prešiel polrok a neviem sa vyrovnať s tým aké ťažké a bolestivé to bolo. Každý jeden deň mám záblesky z pôrodu, z toho čo sa tam dialo, z toho čo mi robil lekár. Stačí nejaké slovo, obraz, téma čo mi pôrod pripomenie a je to.

Čo mi môže pomôcť?

Zlepší sa to len časom?

K psychológovi ísť nechcem, neviem si predstaviť o tom hovoriť s cudzím človekom a ani na to pri bábätku nemám čas.

Ďakujem

Dobrý deň,

asi iba čas Vám pomôže. Avšak pri plánovaní ďalšieho dieťatka a blížiaceho sa pôrodu Vám asi bude znova ťažko.

Skúste sa o tom porozprávať s maminou, kamarátkou, manželom, proste s niekým blízkym, kto Vás vypočuje a pochopí. Myslite tiež na výsledok Vášho trápenia - máte krásne zdravé dieťatko, ktoré Vám dá počas života toľko lásky ako nikto.

Nie je hanbou zájsť k psychológovi. Je to ich práca. Berú to absolútne profesionálne a pomôžu Vám traumu prekonať.

Držte sa!

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník