Ako prekonať traumu z pôrodu?

Zodpovedané
22. aug 2022

Dobrý deň,

rodila som pred 8 mesiacmi a odvtedy neprešiel deň, kedy by sa moja myseľ nevracala k pôrodu. Pôrod bol strašný. Celé tehotenstvo som sa naň tešila. Verila som svojmu telu, bábätku, lekárom. Avšak pôrod bol veľmi, veľmi ťažký. Ani v najhorších predstavách som nečakala niečo také. Stačí počuť nejaké slovo, ktoré si pamätám z pôrodu a už mám všetko pred očami.

Niekoľko týždňov mi bolo tak ťažko, že som si myslela, že to nemôžem prežiť. Už je to určite o niečo lepšie, ale stále mi to veľmi znepríjemňuje život. Bojím sa, že pri ďalšom pôrode by sa scenár opakoval. Viem, že možno psychológ by mi pomohol, ale nemám na to financie, čas a ani sa necítim na to, že budem vedľa niekoho sedieť a rozprávať mu o tom, čo sa dialo.

Vracia sa mi to aj každý týždeň v čase kedy je deň a čas príchodu dieťaťa na svet. Keď sa blíži deň kedy bábätko dovŕši ďalší mesiac, tak už mám v hlave čo sa dialo o tomto čase pred xy mesiacmi.

Čo robiť, aby to bolo lepšie?

Ďakujem

Dobrý deň,

je nesmierne dôležité, že o tom, ako sa máte, hovoríte. Ďakujeme za dôveru. Prežitie pôrodu, z ktorého si odnášate traumatickú skúsenosť vie naozaj ovplyvniť dni, týždne, mesiace a neraz aj roky potom.

Z toho, čo píšete mi vychádza, že v bežnom dni zažívate množstvo podnetov, ktoré vás vracajú k traumatizujúcej udalosti. Na to, aby tieto momenty zoslabli vo svojej sile vám dokážem odporučiť jedine naozaj kvalitnú psychoterapiu.

Píšete, že na to aktuálne nemáte financie. Tu by som vám rada dala do pozornosti aj kontakty na odborníkov, ktorí sú hradení poisťovňami. Všetky ďalšie alternatívy ako sa dostať k psychológovi nájdete rovnako na tomto linku.

Pri práci s traumou sa javí ako veľmi dobrý nástroj aj metóda EMDR, ktorej absolventov nájdete na tomto odkaze.

Spomínate aj nedostatok času. Rozumiem, že s 8-mesačným bábätkom máte nabitý deň. Avšak rada by som vás posmelila k tomu, aby ste hľadali možnosti, ako by vám niekto vedel pomôcť s tým, aby ste si našli čas. Terapeutické sedenie trvá zvyčajne 40 - 60 minút, takže je to naozaj zlomok dňa. Táto investícia vám časom dokáže priniesť nielen hodiny, ale aj dni, týždne, mesiace či roky, v ktorých budete vedieť žiť pokojnejšie bez paralyzujúcich spomienok.

Viem, že to nemusí byť príjemné a jednoduché hovoriť o svojom prežívaní. Chcem vás však ubezpečiť, že v rámci terapeutického stretnutia ste vy tá, ktorá udáva tempo a tak je na vás, do akej hĺbky pôjdete a kedy otvoríte tému svojho zážitku.

Je mi ľúto, ale v tejto chvíli vám nič lepšie a efektívnejšie ponúknuť nedokážem. Ak sa rozhodnete pre túto cestu, vie vám byť oporou aj blízky človek. Nielen v rámci starostlivosti o dieťa ale aj pre vás samotnú. Terapeutický proces nejakú dobu trvá a podpora najbližšieho okolia v ňom zohráva tiež svoju významnú rolu.

Veľmi vám držím palce, aby ste svoju skúsenosť dokázali spracovať tak, aby ste sa opäť cítili dobre.

Mgr. Katarína Žilák
info@vydumamky.sk
www.vydumamky.sk