Ako sa chrániť pred HPV?

Zodpovedané
12. nov 2022

Dobrý deň,

som po konizácii krčka maternice. Mám stáleho partnera, ale keďže sme spolu už dlhšie tak predpokladám, že aj on je HPV pozitívny, nakoľko ja sama som bola (možno ešte stále aj som, zatiaľ som nemala kontrolu).

Prosím Vás ako mám naďalej viesť s partnerom intímny život, keďže sa obávam aby mi opäť nezaniesol HPV vírus?

Má sa dať aj on testovať?

Ako sa chrániť, resp. čo pomôže?

Ďakujem pekne za vašu odpoveď.

Dobrý deň,

obaja skúste zvýšiť imunitu. Pre pár je ideálne užívať napríklad Indol woman + man. Mohla by si poradiť s HPV vírusom.

Tiež Vám doporučujem zvážiť očkovanie. Budete chránená aspoň voči ďalším 8 typom HPV, ak ste sa toho čo Vám spôsobil zmeny nezbavili.

Priateľ sa môže dať otestovať cestou urológa, avšak špecifická liečba neexistuje. Rovnako Vás nechráni prezervatív.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník