Ako sa lieči hyperemesis gravidarum?

Zodpovedané
25. jan 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom liečby hyperemesis gravidarum. Na amerických stránkach som sa dočítala o lieku Bonjesta, ale neviem nájsť jeho ekvivalent u nás. Malo by ísť o doxylamine succinate a pyridoxín.

Je potrebné pyridoxín dopĺňať viac ako je v bežných tehotenských vitamínoch?

Beriem už bežné prenatálne vitamíny, okrem toho rybí olej, céčko a železo (ešte pred tehotenstvom mi vyšlo nízke). Skúšala som aj všetko vysadiť, ale nevoľnosti neustúpili.

Mám ho už tretie tehotenstvo a trvá mi vždy veľmi dlho (do 24. -28. tt, aktuálne som len 10. týždeň).

Som absolútne vyradená zo života. Mám dve deti a popri nich som pracovala z domu. Musela som prestať. Neviem sa poriadne ani postarať o domácnosť a deti. Musím si volať pomoc, neviem navariť, odfungovať jeden normálny deň. Veľa zvraciam. Zvracanie bola pre mňa súčasť tehotenstva.

Mám celodennú nauzeu, neustále mi je nevoľno. Mám absolútnu nechuť do jedla. Keby nemusím, tak ani nejem. Mám aj bolesti brucha, napína ma aj 20 - 30x denne. A horšie je to vtedy, keď sa zabudnem najesť. Reálne zvraciam (že aj niečo zo mňa vyjde) cca 5 - 7x. Mám to od 4. týždňa.

Na jedinej poradni, ktorú som doteraz mala mi doktorka predpísala Torecan. Dokonca som si zohnala aj čípky. Neúčinkuje mi.

Čítala som o CBD oleji, ale bojím sa, keďže nie je bezpečný pre tehotné. Jem každú hodinu (a som veľmi hrdá na to, že sa viem najesť a napiť, zatiaľ som schudla len pár kg, nevyvrátim zďaleka všetko, čo zjem). Skúšam zázvorové veci, cmúľam cukríky, žujem žuvačky, pijem čaje, colu, fatru, jem studené alebo teplé...

Ale toto, čo žijem, nie je život. Je to zúfalstvo. Neuvoľnilo sa to ani na jedinú hodinu, jediný čas, keď mi nie je zle, je keď spím. Čakala som uvoľnenie po 10. týždni, ale ešte sa to zhoršuje. Viac zvraciam a veľmi málo vládzem. Som neskutočne unavená, spím denne aj 12 14 hodín. Rodina zatiaľ ťahá za mňa, ale už aj oni nevládzu.

Čo mi pomôže?

Ďakujem

Dobrý deň,

preparát, ktorý uvádzate nepoznám.

Pyridoxin je možné dopĺňať aj mimo tehotenských vitamínov aj 3x denne.

Skúste si dať k posteli sladké sušienky a pri prebudení si do nich zahryznite. Je možné, že Vám nízka hladina cukru v krvi nalačno len pridáva. A hlavne veľmi veľa pite po malých dúškach.

Možnosťou sú ešte Degan tablety. Niekomu účinkujú lepšie ako Torecan. Prípadne do liečby pridať Costi. Možnosťou je aj Plegomazin.

Nie je to ale také jednoduché. Bolo by ale vhodné skontrolovať odbery krvi (pečeňové enzýmy, minerály) a vylúčiť závažnú formu hyperemesis gravidarum. Konzultovať internistu, ktorý liečbu doporučí a správne nastaví. Možné to ale pravdepodobne bude iba vrámci hospitalizácie.

Držím palce!

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník